Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 2 > Antonín Rašek: Zachrání nás vůdci?

Antonín Rašek

Zachrání nás vůdci?

Na sociálních sítích se volání po vůdci objevovalo sporadicky již před několika lety. Nyní se k němu připojili i vysoce postavení ústavní činitelé a někteří komentátoři, které i veřejnoprávní sdělovací prostředky uznávají za renomované. Je tristní, když se k nim přidal senátor a starosta příhraniční obce, což u zvláště dříve narozených lidí vyvolává nepříjemné konotace. Některým korektnějším hlasům by postačila důrazně jednající hlava státu s patřičným charismatem na jakémkoli postu. Ale kde vzít T. G. Masaryka nebo Winstona Churchilla, kteří se často uvádějí jako příklad?

Je to po třech desítkách let od Listopadu povážlivé a po mnohaleté kritice vůdců autokratických či neliberálních států matoucí. Skrývá se za tím kritika současných politiků. O to víc je podivné, když ji vyslovují stále častěji také sami politici. Jako by nevěřili, že takové osobnosti je možné vybrat demokratickými cestami.

Paradoxně současnou politickou garnituru nemilosrdně testuje pandemie, a to v mnoha případech dost kriticky. Jako by právě tato realita byla příčinou volání po vůdcovských typech. Možná by se tato potřeba neobjevila, kdyby politici opustili politické přístupy, na které byli jako součásti politického boje zvyklí, a k pandemii přistupovali jako k mimořádnému stavu, za jehož překonání jsou odpovědní všichni, bez ohledu na to, zda vládnou, či jsou v opozici.

Dost neobvyklý zásah Ústavního soudu jako kdyby nakrátko politickou scénu sice sjednotil, ale fakticky jí situaci jen zkomplikoval, protože jí přidal další povinnosti, které jsou pro podstatnou část veřejnosti zbytečné. Stejně tak jako některé aktivity Senátu a části senátorů, které nepřispívají k jeho prestiži, dokonce prohlubují rozpory uvnitř opozice. Není tomu jinak ani mezi ústavními právníky a samotnými soudci Ústavního soudu. Veřejnost by od nich očekávala jednoznačná stanoviska. Nepřehlédnutelná je politická podmíněnost právních názorů. Ústavní soud některým kritikům připomíná třetí parlamentní komoru. A na sociálních sítích se objevil sarkastický epitaf: Zemřeli jsme, ale výklad ústavy jsme do písmene dodržovali.

Antonín Rašek, Praha

Obsah Listů 2/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.