Loni 20. září došlo na řece Bečvě k ekologické katastrofě. Podle tehdy zveřejněných údajů unikly do řeky chemikálie, které na čtyřiceti kilometrech toku zabily asi čtyřicet tun ryb. Velká ekologická katastrofa vzbudila pozornost a během měsíců, kdy policie ani státní zastupitelství neobvinily ádného moného pachatele, vyvolala také řadu konfliktů. (Píšeme o tom podrobněji také v tomto čísle na str. 18. )Kolegové z Deníku Referendum, Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá, napsali ode dne katastrofy několik obsáhlých reportáí, ve kterých rozporují postup policie při vyšetřování a také České inspekce ivotního prostředí při sběru vzorků bezprostředně po katastrofě. Zjistili kromě jiného, e se v chemičce Deza ve Valašském Meziříčí krátce před katastrofou odehrála nehoda, která ji mohla způsobit, o které ale firma ani vyšetřovatelé veřejnost neinformovali. Postup oprávněně budící pochyby posílil podezření kolegů z Deníku Referendum, e právě Deza je viníkem nehody také proto, e vlastníkem Dezy je Agrofert Andreje Babiše a e ministrem ivotního prostředí, který by měl mít na vyšetření katastrofy eminentní zájem, je nominant Babišova ANO Richard Brabec. Některé z textů Jakuba Patočky a Zuzany Vlasaté kadopádně povzbudily k aktivitě i další celostátní média, posílily veřejnou kontrolu nad vyšetřováním a přispěly ke zveřejnění nových informací o věci sesbíraných jinými autory. Dobře odvedená novinářská práce – úporná, časově náročná, bezpochyby investigativní – vedla také k nepřijatelným útokům na Deník Referendum a jeho autory.
Premiér Babiš tak v listopadu 2020 během jednání Sněmovny řekl: Deník Referendum, to je snad ta nejhorší umpa novinářská, co tady je, která zase le, tak jako v minulosti lhala. Babiš je předseda vlády a vlastník Dezy, take je navíc i ve střetu zájmů. Jako předseda vlády se ale dopustil nepřijatelného osobního útoku na nezávislé médium pracující ve prospěch veřejného zájmu. Zcela správně se v té chvíli společným prohlášením za redakci DR postavili i novináři z Reportéru, Seznam Zpráv nebo i Respektu.
V lednu 2021 pak na práci Jakuba Patočky ostře reagovali policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček s tím, e práce policie je některými médii bohuel stále zpochybňována a e Patočka pracuje s domněnkami a spekulacemi. Je rozdíl, kdy ministr vnitra s policejním prezidentem hájí nezávislosti vyšetřování a svěřenou veřejnou instituci, policii, a kdy premiér hájí svou osobní reputaci a reputaci jedné ze svých firem. Proto také twitterové debaty Hamáčka se Švejdarem nevzbudily tolik pozornosti. I v jejich případě ale platí, e veřejný funkcionář nemůe napadat novináře při jejich práci, a to ani kdy hájí vlastní podřízené.
Věříme, e veřejné orgány katastrofu na Bečvě vyšetří a viníka postaví před soud. Výsledkem práce Patočky a Vlasaté není zjištění, e viníkem je Deza, ale zajištění veřejného zájmu, e velkou chemičku u řeky nelze bez důkazů vyvinit, ani kdy patří do holdingu předsedy vlády. A to veřejný zájem je a je to veřejný zájem za všech okolností chráněný.
-red-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.