Knihy 1/2021
– Tři Portugalky, dvě osvětové publicistky a jednu malířku, uchvátil pokrok neurověd natolik, e podle vlastních slov přečetly spoustu článků a knih a pak se pokusily (s pomocí několika odborných poradců) své uchvácení sdělit co nejširšímu kruhu čtenářů kadého věku od deseti let. Troufám si říci, e výsledek předstihuje všechna očekávání: prostými slovy nám přiblíily ten neúasnější útvar, o jakém ve vesmíru víme. Čtenář kadého věku a vzdělání si uvědomí, jaký zázrak nosíme v hlavě, co jsme se o něm díky vědě dověděli a co dosud nevíme. Věcná data (86 miliard neuronů v 1300 gramech hmoty) se prolínají s hlubokými filozofickými problémy (Vědomí, kde jsi? A kde nejsi?). Čtenář je vtaen do putování mozkem otázkami a úkoly (Prozkoumej své sny. Představ si, e můeš změnit tělo). Vynalézavé ilustrace nejenom usnadňují pochopení textu, ale přinášejí navíc radost.
V textu se našlo místo i pro specifiku mozků zvířat (Sloni jako lidé si mezi sebou vytvářejí citová pouta a jsou empatičtí), prehistorii dnešních neurověd (Aristotelés povaoval mozek za pouhý článek chladicího systému, který měl chladit naše ohnivé srdce) a zejména pro nenásilně a soustavně zapojovanou psychoterapii (Budeš svobodnější, pokud nebudeš ít v obleení nadbytečných technologií. Zkus to). Nakonec nám autorky řeknou, co je při práci na knize nejvíce nadchlo a překvapilo, a seznámí nás s tím, jak se k výzkumu mozku dostali jejich poradci.
Nepochybuji o tom, e čtenář zatouí se poučit po mozku i odjinud, ale sáhne také po další knize autorek pod názvem Venku, která u nás loni vyšla.
Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa, Madalena Matoso: Uvnitř. Průvodce hlubinami mozku, z portugalštiny přeloila Barbora Müllerová, Baobab, Praha 2019, 366 s.
-jn-
– Polovina devatenáctého století byla milníkem pro národní diferenciaci obyvatelstva v českých zemích i rozvoj moderní politiky. Oba motivy procházejí stránkami knihy, která se regionálně soustředí na jedenáct vybraných okresů na Moravě a v rakouském Slezsku. Skupina autorů zjišťuje, e venkovské obyvatelstvo vstupovalo do sledovaného období s vlastním sebepojetím, skrze které interpretovalo přicházející modernizační impulsy ať u organizační (zvyšování výnosů, monost ádat o náhrady škod anebo půjčky), národní anebo politické. Jsou si přitom vědomi, a sami to formulují, e prameny k výzkumu jsou k dispozici takřka výhradně pro vesnickou elitu – učitele, faráře, úředníky velkostatků. Zvlášť zmiňují slabou dostupnost pramenů pro polsky hovořící oblasti Slezska.
Přes jazykovou odlišnost ovšem, píší autoři, principy národnosti a občanství jako koncepty individuální a společenské identity získávají u většiny venkovanů na významu a po překování izolace venkovských společenství, k čemu došlo jak díky rozvoji komunikací, tak modernizačním opatřením státu. Díky sbliování měst a venkova pronikaly na venkov také nové politické proudy, mj. sociální demokracie díky tomu, e lidé z venkova chodili pracovat do městských továren. Take lze koncem devatenáctého století popsat konflikt mezi dělící konzervativně katolický a pokrokářský tábor, do kterého patřili právě i sociální demokraté. Jeho jádrem byl, píší autoři, hodnotový nesoulad mezi zastánci sekularizace vzdělání, výchovy a společnosti celkově a zastánci náboenských hodnot a normativní role institucionální církve.
Pavel Cibulka, Pavel Kladiwa, Andrea Pokludová, Petr Popelka, Milan Řepa: Čas změny. Moravský a slezský venkov od zrušení poddanství po Velkou válku, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, Praha 2021, 421 s.
-pe-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.