Jak se mi u několikrát stalo, i v tomto příběhu má prsty Milena Jesenská. Ve svém dogmatickém období v první polovině třicátých let několikrát zaútočila i na Peroutkovu Přítomnost. A jednou si k tomu vybrala reportáe Franty Kocourka o lokalitách bídy v tehdejší Praze, jejich výsledkem byla dobročinná akce řady lidí. A právě toto řešení bídy individuální dobročinností místo usilování o změnu politického systému Jesenská napadla. Její článek, v tehdy stejně jako ona dogmatické Tvorbě, jsem znala; chtěla jsem ale vědět, co ji na Kocourkově reportái tak pobouřilo. A pak se to stalo: Kocourkovy reportáe o praské chudobě jsem našla, ale i jeho dvě další, jejich titul mi přímo vyrazil dech: Ze sárského bojiště a Sársko pod hákovým kříem.
Dosud jsem vycházela z toho, a to byla má letitá zkušenost ze ivota mezi Prahou a Saarbrückenem, e v Čechách se o Sársku ví právě tak málo jako v Sársku o Čechách. A v Kocourkových reportáích šlo o sárský plebiscit v roce 1935, kterým Saarlanďané zvolili návrat do Německa. e by o něm byly u nás psaly noviny, a těch článků o plebiscitu bylo víc, jsem si nedovedla představit.
Oč v sárském plebiscitu šlo, jsem ovšem věděla. Versaillskou smlouvou se Sársko v roce 1920 stalo mandátním územím Společnosti národů, spravovaným Francií, která jako součást válečných reparací získala právo těit uhlí v sárských dolech. A v roce 1935 se měli obyvatelé Sárska rozhodnout pro zachování dosavadního stavu, nebo návrat k Německu. Dosud ale pro mne byl sárský plebiscit jakousi méně významnou, spíš lokální událostí, která u byla v sárském historickém povědomí skoro zapomenuta. Ale z Kocourkových reportáí jsem vyčetla, e šlo o událost evropského významu, take při hlasování 15. ledna 1935 se v Saarbrückenu sešli novináři z celého světa. A toto všechno jsem se musela dozvědět z českého tisku od vynikajícího urnalisty a rozhlasového komentátora Franty Kocourka, a ne v Saarbrückenu, kde od roku 1969 převáně iji.
O tom, e plebiscit byl významnou událostí nejen v sárských, ale i evropských dějinách, se toti v Sársku skoro nemluví. Sárští občané tehdy plnými devadesáti procenty hlasů s nadšením zvolili Německo hitlerovské. Ale přiznat to? Dnes se za toto své selhání mlčky sice stydí, ale na otázku, koho tehdy volili, uslyšíte téměř pohoršenou odpověď: No přece Německo! A proto jsem celá ta léta o plebiscitu skoro neslyšela, a vůbec nic o velkých shromáděních socialistických stran a jejich přísaze Hitlera nepodporovat.
Jistě, jinou volbu ne návrat do Německa Sársko drcené světovou hospodářskou krizí a nezaměstnaností v podstatě nemělo, ale niším počtem hlasů jen trochu přes padesát procent by bylo přece jen ukázalo nevůli stát se součástí nacistického Německa a Hitlerovi meze jeho moností. A ne mu dopřát obrovský úspěch, jím posílil svou moc. Moná, e další vývoj v Evropě by pak byl vypadal trochu jinak a třeba by ani nedošlo k Mnichovské dohodě.
Mně samotné se Sársko tím, co jsem se díky Kocourkovi o sárském plebiscitu dozvěděla, nějak přiblíilo, jako bych tu najednou zdomácněla. Dosud jsem tu jen ila. Sice ráda, protoe ít na hranici, v tomto případě Francie, znamená vdycky obohacují konfrontaci dvou různých ivotních stylů. A v tomto případě zmírňuje i určitou provincialitu, kterou si Sársko v sobě nese. Ale jakýsi odstup přece jen zůstal. Alsasko znám například daleko líp ne Sársko a je mi svým letitým bojem za zachování svého etnika bliší. Ale teď jsem v Sársku skutečně zdomácněla a začaly mne zajímat jeho dějiny. Jene zdomácnět ještě neznamená domov. Někde ít, někde zdomácnět a někde mít domov, jsou tři různé kategorie. Domov znamená především mít společné my, podílet se na dějinách země, které má člověk v sobě a kterým se nemusí učit, jako kdy má někde zdomácnět. V tomto smyslu je můj domov stále ještě v Čechách a na Moravě.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.