Dějiny se opakují, to je známá věc. Jen v rozličném hávu, take to není vdycky okamitě patrné. V případě Myanmaru počátku roku 2021 je to ale nad jihoasijské slunce jasná věc. Moc nad padesátipětimilionovou státností znovu převzala armáda. Její bezostyšné popření výsledků loňských voleb jako by navíc z oka vypadlo událostem roku 1990, kdy se vojenské kruhy rozhodly anulovat jednoznačné vítězství opoziční Národní ligy pro demokracii, vedené známou mezinárodní aktivistkou Aun Schan Su Ťijovou. Ta byla tehdy vzápětí na návrh Václava Havla oceněna Nobelovou cenou míru. V posledních letech se ale v očích mezinárodního společenství značně zdiskreditovala pragmatickou participací na obludném etnickém čištění západu buddhistické země od muslimské minority Rohingů.
Podle Karla Marxe, u nás po převratu z přelomu roku 1989 opomíjeného filozofa, se prý historie opakuje jednou jakoto tragédie, podruhé coby fraška. Která z těchto základních variant po třiceti letech nastává v jihoasijského Myanmaru alias Barmě (do roku 1989), se velmi brzy ukáe. Ovšem vzhledem k tomu, e se ozbrojené popření jednoznačných výsledků hlasování replikuje teprve poprvé, dá se nejvíce očekávat vývoj spíše tragický.
Chápeme-li ovšem čistě mocensky motivovaný puč jako neštěstí. Co se bohuel i z pohledu mnoha občanů takzvaných vyspělých demokracií nezdá vdy úplně jisté. A u obyvatel někdejší kolonie bez jakýchkoliv lidovládných tradic, která desítky let uvykala tuhé diktatuře (pro)armádních sil, jde patrně o ještě daleko větší otázku. Ostatně i generál Aun Schan, otec barmské státnosti, a současně otec nyní znovu arestované absolventky Oxfordu Su Ťijové, a mimochodem také zakladatel místní komunistické strany., byl v roce 1947 zavraděn
Zda myanmarská armáda, která se poprvé chopila moci ji ve dvaašedesátém roce 20. století, zůstane u roční suspenze ústavních principů, jak jí to umoňují stávající, k jejím potřebám ušité zákony, pravděpodobně nevyplyne z okamitých politických postojů Barmánců. ádné opakování mnichy odstartované šafránová revoluce z roku 2007 se nejspíš hned tak čekat nedá. Nekrvavý převrat posledních dnů, odborníky ostatně vcelku předpokládaný, nastolil její plnou kontrolu nad zemí.
Jedinou opravdovou nadějí pro odpůrce staronové diktatury či idealistické obyvetele Západu je případný kritický postoj – Pekingu. Stále mezinárodně asertivnější Čínská lidová republika měla vdy s myanmarskými vojenskými pány (a na ně navázanými obchodními kruhy) nadstandardní vztahy. Take jedině její zásah můe na vývoji něco změnit. Ovšem bylo by velmi, velmi divné, kdyby se její místní chráněnci rozhodli k vánější akci těsně před prvním zasedáním parlamentu bez širších konzultací a posvěcení...
Pavel P. Kopecký (1979) je politolog a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.