Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 1 > Christy Hoffmanová: Zkrocení Amazonu je zkouškou naší doby
Svět se ocitá v éře nepopiratelné změny, kterou budeme utvářet společnou reakcí na lidské a ekonomické škody napáchané pandemií. Současně s celosvětovým šířením koronaviru se Amazon vyhoupl do čela ekonomiky, v ní vítěz bere vše. Na to by měly aktivně odpovědět progresivní síly, které stále věří v politiku ve jménu všeobecného blaha a jsou ochotné jít do boje za uznání důstojnosti práce.
V důsledku uzavření kamenných obchodů s jinými ne základními potřebami se trní hodnota Amazonu téměř zdvojnásobila a činí dnes více ne 1,5 bilionu dolarů. Zisky za třetí čtvrtletí Amazonu meziročně vzrostly o 200 procent. Jen ve Spojených státech bude podle všeho inkasovat tučných 42 centů z kadého dolaru, který jeho zákazníci utratili během svátků. Nejbohatší mu na světě Jeff Bezos dokonce ještě více zbohatl a své impérium jménem Amazon v současnosti rekordním tempem dále rozšiřuje.
U dlouhou dobu platí, e pracovní tempo ve skladech Amazonu je brutální a nelítostné. Statistiky tamních pracovních úrazů jsou mnohem horší ne v jiných podobných firmách. Jakmile však udeřila epidemie koronaviru a zákazníci se přeorientovali na e-shopy, podmínky se ještě více zhoršily. Po raketovém nárůstu objednávek se cíle výroby přestaly slučovat s udrováním rozestupů a mytím rukou. V některých evropských zemích přiměly odbory Amazon ke změně přístupu, ale v ostatních zemích, např. i v USA, čekala zaměstnance, kteří veřejně promluvili o otázce bezpečnosti, v souladu s protiodborářskou příručkou Amazonu výpověď. Ten, který na pandemii nejvíce vydělá, raději zaměstnance vyhodí nebo umlčí kritiky, ne aby řešil problémy a jednal se sociálními partnery.
Tento týden podala americká federální vláda stínost na Amazon kvůli propuštění Courtney Bowdenové, která pracovala ve skladu Amazonu a veřejně se zasazovala o lepší pracovní podmínky. V dubnu dala firma výpověď dvěma zaměstnankyním z IT poté, co ji vyzvaly, aby začala neprodleně jednat v oblasti klimatu. Americký zpravodajský portál Vice nedávno odkryl rozsáhlý program Amazonu, v jeho rámci soukromí detektivové sledovali zaměstnance, ekologické aktivisty a další přední osobnosti v sociální oblasti, kteří se odváili firmu kritizovat.
Tento technologický gigant dnes není jen síla na trhu v oblasti e-commerce, ale také přední hráč na poli cloud computingu (vzdáleného vyuívání serverové kapacity), streamování videí, virtuálních asistentů, médií, maloobchodu v potravinářském průmyslu, lékárenství a netají se ani ambicemi na expanzi do oblasti bezdrátových sítí, zdravotnictví a poskytování internetových slueb. Amazon neohrouje pouze pracovníky, ale také všechny ty, kteří věří v soukromí, občanské svobody a spravedlivé trhy – a s tím, jak Amazon roste, je čím dál jednodušší oponující hlasy občanské společnosti převálcovat.
Dobrou zprávou je, e tváří v tvář nebezpečí v podobě Amazonu procitáme. Antimonopolní úřady a progresivní politici si začínají všímat jeho rostoucí trní dominance a nekalé soutěe s důsledky pro obchodníky, kteří platformu vyuívají, i ostatní maloobchodní subjekty. Protoe Amazon svoji platformu řídí a zároveň pro ni určuje pravidla a prodává přes ni své produkty, získává tím oproti jakémukoli jinému prodejci neférovou výhodu a kadým dnem i větší vliv na naše peněenky a data.
Evropská komise zahájila řízení pro podezření z porušení pravidel hospodářské soutěe s poukazem na to, e Amazon zneuívá data obchodníků na své platformě ke svému vlastnímu prospěchu. Justiční výbor Sněmovny reprezentantů USA v rámci svého podvýboru pro hospodářskou soutě na digitálních trzích potvrdil to, co u mnozí prohlásili dříve: Trní dominance Amazonu umoňuje vykořisťovat obchodníky a tento jeho vzorec chování vyvolává závané pochybnosti v oblasti hospodářské soutěe. Indická komise pro hospodářskou soutě zase nařídila šetření údajných porušení práva hospodářské soutěe a američtí právníci podali na Amazon alobu pro jeho dominantní postavení na trhu e-commerce v několika státech.
Tyto snahy o zkrocení Amazonu a dalších technologických korporací v Evropě, USA a Indii svědčí o tom, e pracovníci, progresivní volení zástupci a občanská společnost dokáou spojit síly a přivést korporace k odpovědnosti.
Minulý týden se na černý pátek spojili odborová UNI Global Union, Progressive International, Oxfam, Greenpeace a dalších 50 organizací občanské společnosti, ekologičtí aktivisté a finanční orgány a zahájili celosvětovou kampaň #MakeAmazonPay, jejím cílem je dohnat Amazon k zodpovědnosti za to, co dluí pracovníkům, společnosti a planetě. Zaměstnanci a jejich spojenci z 15 zemí vznesli jednotné poadavky na celodenní demonstraci, kterou podpořilo více ne 400 zákonodárců z 34 zemí světa.
Snad u se blííme ke konci pandemie, ale běh za spravedlivou a udritelnou ekonomikou v době po koronaviru teprve začíná. Nemůeme dopustit, aby digitální gigant ovládl obchodování, informační infrastrukturu a naše data. Nemůeme dopustit, aby se Amazon spravedlivě nepodílel na nákladech vysoce potřebné záchrany ekonomiky, kterou financují všichni daňoví poplatníci. A nemůeme dopustit, aby Amazon odmítal jednat s odborovými organizacemi, aby určoval svým pracovníkům nelidské výrobní kvóty a doháněl malé firmy na hranu kolapsu.
Naše ekonomiky budou přinášet čím dál větší prospěch bohatým, mocným a propojeným na úkor nás všech ostatních, pokud nezajistíme, aby Amazon respektoval práva zaměstnanců a spravedlivé trhy, aby férovým dílem odváděl daně a aby odstranil svou mohutnou ekologickou stopu.
Na počátku 20. století se monopolistickým průmyslníkům, kteří ovládali světovou ekonomiku, postavilo široké uskupení občanské společnosti a vyhrálo. Zkouškou naší doby bude, jak se naší společnosti podaří zkrotit Amazon a další soudobé loupeivé barony. Tento boj určí, jak bude v budoucnu vypadat práce a naše ekonomiky.
Text vyšel původně 11. prosince 2020 na portálu International Politics and Society (www.ips-journal.eu) pod názvem Its time to rein in Amazons empire. Otiskujeme ho za podpory praské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung (www.fesprag.cz).
Z angličtiny přeloil Jakub Jurenka.
Christy Hoffmanová je generální tajemnicí odborové UNI Global Union.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.