V roce 1948, kdy převzali vládu komunisté, stál otec JUDr. Vladimír Matys, který nastoupil na legislativní odbor ministerstva v květnu 1945, před obtíným rozhodnutím. Na pracovním stole našel jednoho rána přihlášku do strany a jeho nadřízený mu sdělil, e ji musí vyplnit a podepsat, aby mohl na Ministerstvu financí zůstat. Táta se vypravil na Právnickou fakultu za svým strýcem prof. Emilem Svobodou, uznávaným filozofem a morální autoritou. Byl ákem a stoupencem T. G. Masaryka, avšak po válce se přiklonil k marxismu; snad to bylo z obdivu k vítězství Sovětského svazu ve válce. Na otcův dotaz strýc odpověděl: Ládíčku, já u ve straně jsem! Prof. Svoboda velebil ve své knize Svět socialismu současně Beneše i Stalina. Zemřel v následujícím roce. Patrně neunesl politické změny.
Táta svůj vstup do strany zdůvodňoval svým přesvědčením, e kdy budou ve straně samí slušní lidé, nemůe se nic špatného stát. Problém byl ovšem v tom, e KSČ nebyla nezávislou organizací, ale byla řízena z Moskvy. V rámci teorie o zostřování třídního boje pak proběhly zinscenované soudní procesy s Rudolfem Slánským a spol., s Gustávem Husákem a jiné. Otec si nebral ádné stranické funkce a dělal jenom to, co musel. Ministrem financí byl krátce po osvobození slovenský politik Vavro Šrobár a potom nastoupil despotický Július Ďuriš. Pracovníci byli neustále kádrováni. Táta přicházel často z práce rozčilen a dělal rámus. Já jsem si v té době s otcem příliš nerozuměl. Naštěstí ta doba netrvala dlouho. Po Stalinově smrti v roce 1953 došlo postupně k tání a uvolnění mezinárodního napětí. Političtí vězni byli v šedesátém roce amnestií prezidenta Novotného propuštěni. V Československu probíhala postupná liberalizace, která vyvrcholila praským jarem. Byli jsme plni optimismu; po lednu 1968 se mohla z Anglie vrátit moje sestra Olga, která byla v Londýně sledována naší tajnou policií.
Kdy byla zrušena cenzura a začínaly vznikat organizace mimo Národní frontu, sovětské vedení dostalo strach, e u nás dojde ke změně reimu a vystoupíme z Varšavské smlouvy; po bezvýsledných jednáních s Dubčekovým vedením došlo k invazi armád pěti zemí a čelní představitelé byli uneseni do Moskvy. Tam byli donuceni podepsat smlouvu o pobytu vojsk. V dubnu 1970 byl ale do čela dosazen Gustáv Husák, který dokázal komunikovat s veřejností a uvolil se normalizovat společnost podle poadavků Moskvy.
Strana prošla jakousi očistou: kdo nesouhlasil s intervencí, musel ven (a nést další následky). Otec měl dva roky do důchodu. Jeho nadřízený mu řekl: měl bys zůstat, jinak tam budou samí blbci, a tátu ve straně nechali, ani o to ádal. Jednou byl na jednání u náměstka a svěřil se mu, e není zcela zdráv, můe jíst jen suché rohlíky. Náměstek zavolal závodní doktorku a řekl jí: Soudruko, tamhle je doktor Matys a můe jíst jen rohlíky. Za měsíc se tu s doktorem Matysem budeš hlásit a on bude zdráv. Stranický úkol zafungoval: lékařka sehnala specialistu, který tátu prohlédl a zjistil, e je zdráv, jen má zduřená játra vlivem léků. Táta přestal na jeho pokyn léky uívat. Bylo mu nejprve zle, ale pak se uzdravil. Stranický příkaz zabral.
Kdy jsem přepisoval tátovy vzpomínky, uvědomil jsem si, jak statečně se za války zachoval: poslouchal cizí rozhlas, uchovával zbraně a pomohl ukrýt svou švagrovou, která měla idovský původ. Jednou se mi svěřil, e by se mohl ucházet o izraelský řád Spravedlivý mezi národy. Ve své skromnosti tak neučinil. Kdy odešel do důchodu, začal se věnovat koníčkům z mládí – sázel v lese stromky, krmil jeleny a věnoval se vnukům. Sledoval ale i dění ve světě. Najednou z něho byl docela jiný člověk; důchodu si uíval celých 36 let. Měl jsem tu čest strávit s ním poslední čtyři roky jeho ivota. Byly to snad neuitečnější roky, které jsem zail.
Ing. Jan Matys, Davle
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.