Na minulý rok nebudeme vzpomínat v dobrém. Od poválečných let nás váně ohrozila na počátku 60. let minulého století jen karibská, resp. kubánská krize. Tehdy hrozil nový globální konflikt. Dnes ale není důvod k apokalyptickým vizím. I kdy je nám stydno, jaké dezinformace se o pandemii šíří, a nemůeme přijmout chování odmítačů roušek, kteří ohroují zvláště dříve narozenou populaci.
Světové společenství si začíná s krizí vědět rady. Příkladem je farmaceutický výzkum, který například Spojené státy podpořily objednáním vakcín předem. I kdy bychom mohli uvést negativních příklady, navzdory stoupající křivce nakaených máme i mnoho povzbuzujících zkušeností pozitivních. Tou první je poznatek, e bychom se v řízení neměli příliš spoléhat na naši a příslovečnou schopnost improvizovat, řídit se často empiricko-intuitivně, ale přecházet promyšleněji k systémovému řízení, ne o tom jenom mluvit. Jako vzor je nám dáváno Německo, co je správné. I kdy i tam došlo k řadě selhání. Co je zvláště potěšující, stejně jako kdysi po válce, v osmašedesátém a devětaosmdesátém, prochází naše země vlnou občanské solidarity. A to nejen pokud jde o roušky, ale i o pomoc starším a zdravotně postieným lidem. Není moné přehlédnout rozsáhlou aktivitu a péči zdravotníků, vojáků a dobrovolníků v nemocnicích. Zlepšily se rodinné vztahy.
Systémovou podobu začínají mít úvahy o soběstačnosti, zvláště potravinové a energetické. Samozřejmě nemůe jít o autarkii, ale o racionální řešení. Není to jenom náš problém. Podobnou studii si aktuálně nechala vypracovat Vídeň. Řešilo by to kromě moných potíí se zásobováním a hrozby blackoutu také klimatickou hrozbu. Potvrdily to např. studie o kladných důsledcích omezení letového provozu a turistického ruchu.
Není moné nevzpomenout nové formy vyučování, které mohou přispět k reformě školství. Jsme národ Komenského a naštěstí na něj nezapomínáme.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.