K Listům č. 6/2020
Dopis Ing. Jaroslava Dvořáka mě inspiroval k tomu, abych se také vyjádřil k článku Antonína Raška Postputinovská éra v mlhách v 5. čísle. Antonín Rašek píše, e od dob Ivana prvního Daniloviče, schopného vládce i diplomata, Rusko nikdy nebylo všestranně vyspělou zemí. Z toho vyplývá, e pan Rašek povauje Rusko z dob Ivana I. Daniloviče za všestranně vyspělou zemi. Ivan I. Danilovič vládl v Moskevském kníectví v letech 1325–1340. V té době však ádný ruský stát neexistoval. Od poloviny 13. století byla většina Rusi (termín Rus je označením východoslovanských teritorií) po dvě století pod mongolsko-tatarskou nadvládou. Rus byla rozdělena na řadu kníectví a několik městských republik. Všechna kníectví byla podřízena mongolskému státnímu útvaru Ulus Duči (Zlatá horda) s hlavním městem Saraj (na dolním toku Volhy). Vrcholu moci dosáhla Zlatá horda v polovině 14. století, kdy v Moskevském kníectví vládl Ivan I. Danilovič. Kníata mohla v kníectví vládnout pouze se souhlasem chána. Kníe od chána dostal jarlyk – něco jako dekret. Jednou z hlavních podmínek udělení jarlyku bylo vybrat a chánovi odevzdat dostatečnou výši daní. A to Ivan I. Danilovič dokázal. To, e vládce dovede z obyvatelstva vydímat hodně daní, z něho ještě nedělá schopného vládce. Moskevské kníectví se ze všech kníectví vyvíjelo nejdynamičtěji. Jedním z hlavních důvodů bylo proteování Moskevského kníectví chány, a to proto, e Moskva byla v centru země a křiovatkou obchodních cest. Ruský historik N. M. Karamzin napsal, e za svoji velikost vděčí Moskva chánům. Pan Rašek také hodnotí Ivana I. Daniloviče jako schopného diplomata. Kníectví neměla suverenitu, byla vazaly, a ne organickou slokou Zlaté hordy. Neměla suverenitu, a tedy neměla vlastní zahraniční politiku. Kníectví měla styky pouze mezi sebou. Jejich angaovanost mimo území Rusi spočívala pouze v dodávkách bojovníků pro trestné výpravy chána. Problémy a spory mezi jednotlivými kníectvími řešil chán. Nedá se tedy hovořit o nějaké diplomacii kníat.
Ještě jedna poznámka. Sergej Mironovič Kirov neskončil na popravišti (jak píše Antonín Rašek), ale byl zavraděn. A to k nesmírnému alu všeho sovětského lidu, jak nad jeho rakví prohlásil Stalin. Na počest Kirova byla po něm pojmenována čtyři sovětská města. A leningradské Mariinské divadlo bylo přejmenována na divadlo S. M. Kirova.
Václav Pangrác, Litvínov
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.