Senátoři z klubů Starostů a nezávislých, Senátorů 21 a (části) KDU-ČSL oznámili, e chtějí napadnout ústavní stíností schválení takzvaného daňového balíčku. Podle stěovatelského vůdce Davida Smoljaka prezident Miloš Zeman přijal zákon sporným způsobem. Stínost STANu a spol. pokládám za zbytečnou a účelovou.
Jak známo, od ledna bychom my zaměstnanci měli platit niší daně z příjmu. A to je v principu dobře. Daňový balíček vstoupil v účinnost od začátku ledna. Připomeňme, v prosinci právní předpis zahrnující zrušení superhrubé mzdy schválili poslanci a pak (s určitými modifikacemi) takté senátoři. Prezident Miloš Zeman opakovaně veřejně oznámil, e zákon nepodepíše, ale ani jej nebude vetovat. Jasný projev jeho vůle a de facto státnický krok. Makroekonomicky sice Zeman se sníením daní nesouhlasí, ale nechce házet klacky pod nohy spodním deseti milionům, kteří si v obtíné době polepší. Paradoxně nejvíc si zlepší finanční situaci opět nejvíce vydělávající zaměstnanci, ale to je holt úskalí dnešního daňového systému.
Co mne jako právního učitele mrzí, jsou účelové politické tanečky, které se za pomoci přehnaného formalismu pokoušejí vrazit do věci pověstné vidle. Ústavní stěovatelé prohlašují, e Zeman prý formulací dopisu zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by o něm měla znovu hlasovat poslanecká sněmovna. Jaká náhoda, e tuto vykutálenou argumentační linii zastávají výhradně politici, kteří byli proti citované daňové reformě. Účelovost z toho kouká jako sláma z parlamentních bot. Sancta simplicitas! S kafkovským pobavením mono sledovat, jak právníci a politici, kteří jinak (jindy) zastávají přirozenoprávní pozice, nyní berou za vděk formalistickým klackem, jen aby mohli prezidenta a premiéra vzít přes záda, a daňovou reformu zmařit (či alespoň oddálit). Kdy u nám to nevyšlo v malostranských parlamentních palácích, tak zabojujeme u Ústavního soudu v Brně. Který se tak opět dostane do nezáviděníhodné pozice třetí komory parlamentu. Pevně věřím, e náš soud soudů rozhodne, věren své předchozí většinové judikatuře, a řekne jasně, e přednost má faktický projev vůle, nikoliv přemrštěný a účelový formalismus. To, e Miloš Zeman opakovaně veřejně sdělil, e zákon nechce vetovat, je zřejmé a doloitelné. Navíc Zeman pod tlakem opozice pro jistotu, aby vše učinil zcela průzračným, v dalším dopise sdělil, e nic nevetoval.
JUDr. Petr Kolman, Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.