K Listům č. 6/2020
Nedá mi, abych nereagoval na článek předsedy Ústavního soudu ČR JUDr. Pavla Rychetského v posledním čísle Listů, v něm dr. Rychetský rozebírá nález Ústavního soudu z r. 2009, kterým byl zrušen jednorázový ústavní (!) zákon o rozpuštění tehdejší Poslanecké sněmovny a tím došlo i ke zrušení předčasných voleb, které se tehdy připravovaly. Dle mého názoru (není originální, vychází z publikace autorů Katedry politologie FSS v Brně Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010) toto rozhodnutí Ústavního soudu velmi negativně ovlivnilo politický vývoj a moná jeho negativní vliv přetrvává dodnes.
Zrušující nález ÚS ČR tehdy řada expertů uvítala (např. Petr Pithart, Jan Kysela), jiní jej kritizovali (Zdeněk Jičínský, Václav Pavlíček). Samotnému předsedovi ÚS Pavlu Rychetskému se v médiích vytýkalo, e jako předseda senátního ústavněprávního výboru v roce 1998 zákon o samorozpuštění sněmovny prosazoval, nyní obdobný zákon coby předseda ÚS zrušil. Proti nálezu byli ústavní soudci Jan Musil a Vladimír Kůrka, kteří ve svých odlišných (disentujících) stanoviscích argumentovali zejména tím, e Poslanecká sněmovna si své volební období zkrátila, nikoliv prodlouila, a nezasáhla tak do kompetencí jiných ústavních institucí. Tedy šlo spíše o sebeomezení ne uzurpaci ústavní moci.
Především (a prakticky) však nález Ústavního soudu prodlouil působení nepolitické úřednické vlády a do poloviny roku 2010, ponechal Poslaneckou sněmovnu de facto ve stavu rozkladu, kdy nebylo jasné, kdo je opozicí, a kdo není. To obecně posílilo nedůvěru v politický i stranický systém. Byť pro to samozřejmě nejsou tvrdá fakta, mohl nález i způsobit, e se v roce 2010 do sněmovny nedostali lidovci v důsledků výdajů na zbytečně zahájenou volební kampaň. Naopak do dolní komory po řádných volbách v roce 2010 vstoupil podivný subjekt Věci veřejné, který následně politiku velmi zdiskreditoval a byl jednou z příčin, proč lidé následně uvěřili ještě populističtějšímu a antipolitickému apelu hnutí ANO, který na značnou část veřejnosti jaksi opojně působí dodnes. Řečeno zkratkou: je otázkou, zda Ústavní soud, veden dobrými úmysly, nakonec svým nálezem nezpůsobil více škody ne uitku.
Vedle toho je nutné si neodpustit poslední věc: tehdejší aktivismus Ústavního soudu je v příkrém rozporu s jeho dnešní pasivitou, kdy z procesních důvodů hledá nejrůznější cesty, jak se vyhnout posouzení ústavnosti stávajících nouzových opatření. I ta jsou přitom jednorázová, co byl jeden z argumentů, proč Ústavní soud zrušil tehdejší ústavní zákon týkající se rozpuštění sněmovny. To klade otázku, zda si v roce 2009 Ústavní soud jen pokrytecky nehrál na záchranu demokracie, kterou, jak vidno dnes, vlastně ani zachránit nemůe.
JUDr. Pavel Uherek, Zlín (Pozn. red.: na text P. Rychetského reaguje v tomto čísle také Petr Drulák.)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.