Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 6 > Patrik Eichler: Výročí Brandtova pokleknutí

Patrik Eichler

Výročí Brandtova pokleknutí

Padesát let uplynulo letos 7. prosince od pokleknutí spolkového kancléře Willyho Brandta před pomníkem Hrdinů ghetta ve Varšavě. Brandtovým hostitelem během státní návštěvy byl polský premiér Józef Cyrankiewicz, sám vězeň koncentračních táborů. Návštěva, která měla za hlavní téma uzavření německo-polské smlouvy a otázku uznání západních hranic poválečného Polska, se konala dvacet pět let po válce, během které hitlerovský stát na polském území nejen budoval koncentrační tábory, ale i vraždil civilní obyvatelstvo, budoval ghetta a během Varšavského povstání v létě 1944 srovnal metropoli nad Vislou se zemí. „Jména jako Auschwitz,“ řekl Brandt v jednom z proslovů během návštěvy, „budou ještě dlouho v paměti obou národů a budou jim připomínat, že peklo na Zemi je možné.“

Když během programu dojde Brandt se svými hostiteli k pomníku Hrdinů ghetta, položí k němu věnec, srovná zlato-černou stuhu, udělá pár kroků zpět a s nehybnou tváří padne na kolena. Vydrží tak možná půl minuty. „Pod tíží ještě čerstvé minulosti jsem udělal to, co lidé dělají, když slova selhávají; tím způsobem jsem uctil památku milionů zavražděných,“ řekne k tomu následně.

Tehdy i dnes reagovali a reagují lidé na Brandtovo gesto různě. Tehdejší německá pravice bere pokleknutí jako zádušní mši za Slezsko, Východní Prusko nebo Pomoří. Objevují se otázky, proč se omlouvá ten, kdo sám musel před Hitlerem z Německa uprchnout a válku strávil v nuceném exilu. Od polských nacionalistů zase zaznívá, že měl Brandt pokleknout před Hrobem neznámého vojína. V Německu jeho gesto přivítá 41 procent obyvatel, proti jich je 48 procent, zejména z řad těch, kdo se sami účastnili války. Brandt se ovšem v té chvíli stane symbolem smíření, vyrazí komunistickému Polsku z rukou zbraň obav z německých nároků na „navrácená území“ a otevře další prostor pro svou novou východní politiku hledající možnosti dialogu mezi bloky. Jeho gesto má v historii podobný význam jako mše, které se v červenci 1962 v Remeši zúčastnili Charles de Gaulle s Konrádem Adenauerem. Odehrálo se na Východě, ne na Západě Evropy. A dodnes je dobrou příležitostí k návštěvě německých politiků v Polsku.

Patrik Eichler

Obsah Listů 6/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.