Inspirováni mravním étosem Charty 77 zaloili jsme Nadaci Tolerance. Měla podporovat prevenci rasismu, antisemitismu, xenofobie, praví preambule instituce, která sdruuje psychoterapeuty, psychoanalytiky a psychology. Má za sebou různé projekty, mj. projekt Rodiny po holocaustu. Skupinka pozvala jako instruktorku britskou psycholoku Irene Bloomfieldovou, je se českým kolegům obětavě věnovala a do konce ivota. Na její počest vznikl na půdě nadace spolek IRENE, který od roku 2003 mj. pořádá konference, na nich udílí PRIX IRENE za přínos k tvorbě míru mezi lidskými skupinami. Jejími nositeli se u staly osobnosti v tomto smyslu aktivní, např. Rudolf Battěk, Kristina Vlachová, Václav Trojan, Věra Lukášová, Karel Holomek, Kumar Vishwanathan, britský skupinový analytik Earl Hopper. V době, kdy roste nedorozumění a nepřátelství mezi lidmi, je toto téma zvlášť aktuální. I proto je dost nepochopitelný malý mediální ohlas.
K letošnímu předávání ceny došlo 14. listopadu, jak jinak – onliŹne na internetu. V čase lockdownu musel stačit jako vysílací místnost byt jednoho z bývalých laureátů. Přes všechny problémy s přípravou a připoŹjením zvlášť někteří členové výŹboru dokázali nemoné. Prix IRENE letos dostala Anna Šabatová. Její přínos k míru mezi lidskými skupinami charakterizovala Jana Hradilková ve svém laudatiu jako cílevědomé naplňování spravedlnosti, sociální empatie a důstojnosti člověka ve společnosti. Byla oceněna i její přímočarost, věcnost a věrnost, zmíněno i to, jak pečuje o svého těce nemocného mue Petra Uhla.
Anna Šabatová (1951) byla v roce 1971 vyloučena z vysokoškolského studia a odsouzena na tři roky vězení – za letákovou předvolební akci a šíření samizdatu. Veřejně se však angauje dál. Podepisuje Chartu 77, v dalším roce se spolupodílí na zaloení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V době, kdy Petr Uhl je pět roků ve vězení, zakládá ineditní časopis Infoch (Informace o Chartě), v něm soustřeďuje příběhy bezpráví, které má na svědomí zdejší reim. Byt Uhlových je jedním ze společenských středisek disentu. Odtud se zprávy dostávají ven, kde je šíří svobodný tisk. V roce 1988 je jednou z posluchaček Podzemní univerzity Na Topolce, co bylo tajné bohemistické vzdělávání pro ty, jim reim studovat znemonil. Přednášejícími byli pochopitelně stejně postiení pedagogové.
Po Listopadu Anna Šabatová dokončuje studia, je mj. odbornou asistentkou na FF UK, poradkyní ministra práce, zástupkyní ombudsmana, předsedá Českému Helsinskému výboru, nakonec je zvolena veřejnou ochránkyní práv. Právě tady (v letech 2014–2020) uplatňuje svoji přímočarost, věcnost, soustředěnost, schopnost komunikace. Zastává se Romů jako lidí na okraji, mezi její úspěchy patří i kuřimská kauza adopce dítěte bez identity a šátková kauza, kde obhájila muslimské studentky.
Medaili Za zásluhy prvního stupně dostává Anna Šabatová u od prezidenta Havla, k dalším oceněním patří Cena OSN za obranu lidských práv (1998), francouzský Řád čestné legie (2018) a řada dalších – v neposlední řadě cena Listů Pelikán za rok 2014. ivotní náplní a dílem Anny Šabatové byla inspirována i letošní konference IRENE. Tentokrát tedy Lidská práva na vlastní kůi. Proslov předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského přinášíme v tomto čísle.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.