Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 6 > Tomáš Tichák: Cestopis železniční

Tomáš Tichák

Cestopis železniční

Éra epidemických cyklů mne přiměla pořídit si kytarový looper-smyčkovač, který mi umožňuje obejít se bez spoluhráčů a hrát sám se sebou. Ale je to jako s jinými náhražkami mezilidských setkávání, chybí souznění. A tak místo abych využil klidu a povznesl se nad vzruchy tiskovek a proměnlivých protiepidemických opatření, nedokážu se na nic soustředit a těkám od tématu k tématu. Ani při psaní fejetonu nejsem schopen nutné koncentrace, natož dobrat se pointy. A tak splétám jakoby se smyčkovačem textovým několik odstavců. Nesouznějících, i když...?

„Žijeme v divné době,“ planě jsem onehdy mudroval, ale pak mě napadlo, že divnými se mi nějak jevily všechny časy, jen jsem na to v nostalgickém zamlžení mysli zapomínal. Tak když jsem teď zaslechl – a s epidemií to nesouvisí –, že ve valašskomeziříčské chemičce, jednom z mnoha podniků rozhodně nevlastněných českým předsedou vlády, rozhodně nedošlo k žádné havárii, nýbrž pouze k provozní události, vybavil se mi přesně čtyřicet let starý film Kalamita Věry Chytilové. V něm průvodčí lokálky zavalené v horách uklidňuje cestující: „Prosím vás, jakápak lavina? To se jenom sesunulo větší množství sněhu.“

A tím se mohu volně dostat k minule slíbeným příhodám z cest po železnici. Jednoho zimního večera jsem se vracel z Prahy domů na Hanou a vlak prudce zastavil kdesi u Žichlínku. Vše utichlo, zhasla světla. Průvodčí, opravuji, stevardka procházela uličkou se zlověstným oznámením: „Narazili jsme do neznámého velkého zvířete, strojvůdce se snaží rozjet lokomotivu. Omlouváme se, ale nefunguje topení ani naše služby.“ Chtěl jsem být vtipný a zeptal se té slečny, zda by cestujícím nemohl být poskytnut místo občerstvení alikvotní díl onoho sraženého zvířete. V kupé však převážil diskurs jiný: „A nebyl to třeba nejvyšší pan železničář?“ řekl potutelně starší pán sedící u okna, a pak spiklenecky ztišil hlas: „Anebo že by dokonce sám...“ Smích Źrázem ustal, muž nechal větu nedopovězenou.

Hned po nočním návratu – strojvůdce mašinu uvedl do pohybu jen velmi pomalého – jsem pátral na internetu a ráno pak v novinách, co bylo ono velké zvíře, ticho však po pěšině.

Cestování vlakem za epidemie přináší tajuplné příhody také proto, že lidem nevidíme do tváře a my s brýlemi ještě k tomu máme svět zamlžený. Mou další cestu domů provázely opět záhadné okolnosti. V Praze-Libni vlak vyjel opačným směrem a vyslechli jsme hlášení o poruše troleje a o tom, že pojedeme jinou trasou. Ve sluchátkách jsem měl puštěné rádio, takže jsem tomu nevěnoval pozornost. Vysílali rozhovor s Milanem Uhdem o prvním českém překladu francouzsky psaného románu Milana Kundery. Bylo to úlevné v době humbuku kolem nactiutrhačné biografie od Jana Nováka. Protože věcné. Protřel jsem si brýle a zjistil, že jedeme neznámou krajinou a míjíme stanici s poněkud literárním názvem Zeleneč. Neznepokojilo mne to, důvěra v dopravce převážila. Rozhovor se stočil na překladatele z francouzštiny a Milan Uhde zmínil jméno brněnské romanistky: Božena Ostrá. Zvedl jsem oči a užasl, nad námi název stanice: Ostrá. Mé racionálně skeptické přesvědčení to nenahlodalo, jen jsem zapochyboval, mám-li kvůli roušce dostatek kyslíku. Po další chvilce, když v rozhlase přišla řeč na knižní trh a z mlhy se vynořila zastávka Kamenné Zboží, jsem raději otevřel mapu. Ukázalo se, že ta trasa opravdu existuje a smyslů zbavený nejsem. Jen smysl mi unikal.

Postupně jsem osaměl s dvojicí studentů. Povídali si o cestování, o tom, kde všude už byli a kam by ještě chtěli, až to bude možné. „Mongolsko, Nepál už znám, chtěl jsem Kordillery, ale napřed asi Sumatra. Co ty?“ řekl on. Odpověděla: „Galapágy.“ On na to: „Ale proč? Vždyť tam nic není.“ Upřela na něj oči, chvíli mlčela a pak řekla: „Tam je všechno.“ Jak se přitom tvářili, bylo nutno si domyslet.

Tomáš Tichák

Obsah Listů 6/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.