Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 6 > Karin Petterssonová: Nástup pravicového nacionalismu: od Polska k Polanyimu
Dějiny v roce 1989 ani zdaleka neskončily. Vrátily se v ještě horší podobě právě kvůli deregulacím, které zastávali ti, kdo jejich konec troubili do světa.
Úvodní kapitolu knihy Soumrak demokracie (česky, Praha 2020) věnuje Anne Applebaumová popisu silvestrovského večírku, který spolu s manelem [politikem Radosławem Sikorskim – pozn. red.] pořádala v roce 1999 doma na polském venkově a na něj pozvala mnohé čelné liberály a konzervativce z celé země. Nálada byla báječná, budoucnost se zdála růová – zemi se otvírala cesta směrem ke svobodě a otevřenému trhu.
Dvacet let nato se tento sen scvrkl jako uschlé jablko. Polsku vládnou pravicoví nacionalisté z Práva a spravedlnost a liberálové značky Applebaumová a spol. jsou pro ně trnem v oku. Polovina přátel z oné silvestrovské oslavy roku 1999 u s ní ani s manelem nemluví. Kniha je tak melancholickou ódou na ztracený svět a pokusem pochopit, co se s ním stalo.
Soumrak demokracie je kniha dobře napsaná a zajímavá v místech, kde se zabývá ztraceným přátelstvím. Překvapí však, e jedné z předních světových intelektuálek mohl projít tak chabý pokus o rozbor a vysvětlení nástupu populismu a autoritářství.
Applebaumová proslula knihami o gulagu a ivotě za eleznou oponou. Pracovala pro liberální i konzervativní noviny jako Economist a Spectator a u řadu let ije v Polsku. Politicky má blízko k republikánům ve Spojených státech – aspoň do jejich přijetí Donalda Trumpa. Je součástí politického establishmentu, který věřil v to, e po zboření zdi nadešel konec dějin – hlavními stavebními kameny této centristické utopie byly deregulace reaganomiky a rozšiřování Severoatlantické aliance.
V knize se Applebaumová snaí pochopit, proč je dnešní politická reakce vůči tomuto starému pořádku – Źjejím přátelům – tak silná. O střední Evropě toho vím příliš málo na to, abych mohla hodnotit její líčení tamějšího vývoje, v částech zabývajících se západní Evropou a Spojenými státy je však její analýza banální a ideologicky slepá.
Applebaumová se děsí krajní levice, která plně nevěří tak dobře známým silám dobra, jako jsou americký Federální úřad vyšetřování (FBI) či Ústřední zpravodajská sluba (CIA). Všechna hnutí či aktéři kritičtí vůči statu quo přispívají k polarizaci a jsou nepřáteli demokracie; nevěřit v americké ideály znamená být cynikem. V idealizovaném příběhu Applebaumové o Americe není ilegálních válek, chudoby či korupce, ani sebemenších kazů v jejím čím dál pokřivenějším kapitalismu.
Proč jen tedy někteří přátelé Applebaumové zradili ideály demokracie? Její odpovědí stručně řečeno je, e sešli na scestí a provedli špatnou osobní volbu. Jak si v recenzi knihy pro Foreign Policy (The Tragic Romance of the Nostalgic Western Liberal, 15. 8. 2020) všímá politolog Ivan Krastev, ve světě Applebaumové jde v konfliktech vdy jen o hodnoty – nikdy o zájmy či moc.
Applebaumové jediným materiálním vysvětlením pro slábnutí demokracie jsou sociální média, která šíří propagandu a radikalizují své uivatele. Je sice pravda, e tyto mechanismy jsou mocné a často se podceňují. Avšak logika Twitteru a Facebooku jen potvrzuje Applebaumové světonázor: tyto platformy také posilují morální a emocionální příběhy našich dní a snadno se z nich dělají beránci, jejich obětí se máme vyhnout přemýšlení o dalších faktorech v pozadí.
V nové knize Protisystémová politika (Anti-System Politics: The Crisis of Market Liberalism in Rich Democracies, 2020) se britský politolog Jonathan Hopkin snaí pochopit tý politický vývoj jako Applebaumová, avšak odlišnými nástroji.
Začíná u Karla Polanyiho (The Great Transformation: The Political and Economic Origins of Our Time, 2001) a jeho přesvědčení, e kapitalismus sám v sobě nese semínka vlastního zničení. Trh chce stále víc a víc a tím, jak jeho prodlouená ruka komodifikace sevýkává větší a větší kusy společnosti, také oslabuje demokracii. To nakonec vyvolává odpor.
Hopkin si uvědomuje, e důleitý průlom pro systémově kritické strany v Evropě přišel po finanční krizi – tedy po hospodářském a společenském zemětřesení, které se ve veřejném diskursu posedlém sociálními médii, kulturními válkami a imigrací často zlehčuje.
Rozdíl mezi těmito dvěma vysvětlujícími modely – tedy mravním a materiálním – se vyjasní, kdy si porovnáme, jak Applebaumová a Hopkin pohlíejí na politický vývoj v zemi jako Španělsko.
Podle Applebaumové se tamní pravicově nacionalistická strana Vox těší úspěchu hlavně kvůli nespokojenosti s katalánskými separatisty a díky inspiraci Trumpovými digitálními kampaněmi. Oproti tomu Hopkin popisuje proces, v něm finanční krize v roce 2008 přinesla velké skupině voličů materiální úpadek, který vedl ke ztrátě důvěry v zavedené strany.
Kdy se zhroutila zeď, byli lidé v kruzích Applebaumové – tedy obecně liberálové, ale také mnozí sociální demokraté – přesvědčeni, e více trhu povede k posílení demokracie. Pravda je však taková, e kapitalismus potřebuje silnou protiváhu.
Během poválečného vývoje se v západní Evropě a USA taková našla: politické strany s masovým členstvím, silné odbory a sociální státy různého stupně univerzálnosti. V posledních desetiletích však tyto mechanismy oslabují. Základní předpoklad se navíc ukázal jako chybný: více trhu více demokracie nepřineslo – právě naopak.
Dnes jsme svědky toho, jak kapitál mění partnery a namísto s liberálními demokraty se promiskuitně páří s autoritářskými silami. Politikům jako Trump a Viktor Orbán v Maďarsku jsou svoboda a občanská práva ukradená: jejich cílem je moc pro moc samotnou a ochrana obchodních zájmů vlastních i kapitalistických kumpánů.
Liberály a konzervativce na večírku Applebaumové svedly dohromady vzpomínky na společného nepřítele, komunismus. V posledních letech je takovým velkým sjednotitelem autoritářství. Trumpa nesnáší kdekdo, od Cindy McCainové (vdovy po republikánském prezidentském kandidátu Johnovi) a po Noama Chomského.
Sama jsem se v posledních letech politicky radikalizovala. V 90. letech bych snad i podporovala jakousi koalici s lidmi jako Anne Applebaumová – i kdy u ne s jejím dobrým přítelem Borisem Johnsonem. Nechápu však, jak ti, kteří dnes přísahají na ideály demokracie – dokonce rovnosti –, nedokáí nahlédnout, k čemu všemu od té doby došlo.
Demokracie, to není jen právo volit. V konečném důsledku toti záleí na spravedlnosti, a té lze dosáhnout jen změnami v materiálních podmínkách ivota lidí. Skutečnou dělicí čáru nemůeme v politice vést mezi dobrem a zlem, mravním a nemorálním. K záchraně demokracie je potřeba vytvořit nové protiváhy dnešnímu kapitalismu – hlavně ten toti spravedlnost podrývá.
Z anglického originálu The rise of right-wing nationaŹlism: from Poland to Polanyi vydaného časopisem Social Europe (www.socialeurope.eu) 16. listopadu 2020 přeloil David Vichnar. Vychází s podporou Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR (www.fesprag.cz).
Karin Petterssonová je redaktorkou kulturní rubriky deníku Aftonbladet. Je zakladatelkou zpravodajského časopisu Fokus, pracuje pro švédskou sociální demokracii.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.