Je to stará zkušenost, e slova vytrená ze souvislosti se ve svém působení stávají často daleko účinnějšími a do lidského vědomí i povědomí se prosadí lépe ne celá věta, v jejím kontextu byla pouita nebo vyslovena.
Jako jeden z příkladů takového dlouholetého působení slova vytreného ze souvislosti nám tu můe poslouit slovo vylikvidovat. Pouil je prezident Beneš v projevu 12. května 1945 na Dominikánském náměstí v Brně, a ono pak, uloeno v podvědomí a opentleno dalšími významy, desetiletí mobilizovalo sudetoněmecký landsmanšaft k odmítání tzv. Benešových dekretů a v letech studené války bylo často vyuíváno k politické argumentaci, jako by tu mělo jít o likvidaci sudetských Němců. Část věty, v ní bylo sloveso vylikvidovat pouito, zněla ale v existujícím záznamu řeči poněkud jinak, a to, e otázku německou musíme v republice vylikvidovat... Nešlo v ní tedy o vylikvidování Němců, ale německé otázky v republice, co je určitý rozdíl. A to slovo, které v češtině neexistuje, tu spíš signalizuje zádrhel v řeči prezidenta unaveného dlouhou cestou z Moskvy. Pokud jde o samotné slovo likvidace, šlo původně o pojem z obchodního práva; likvidovaly se účty nebo insolventní podniky, ne lidé. Pro masové zabíjení nebo vyvraďování – například idů – začali pouívat slovo likvidovat teprve nacisté.
Příznačné pro vyuívání slov vytrených z kontextu je, e jimi operuje vdy jen jedna strana sporu, obvykle ta, u ní převaují pocity, ale chybí jí dostatek věcných argumentů. A čím méně vhodné slovo vytrené ze souvislosti je, tím lépe se jím odsuzuje.
Takovým ze souvislosti vytreným slovem opentlovaným dalšími odsudky se v současném rozpoutávajícím se sporu o české dějiny, v něm spolu zápasí dva zcela různé výklady čtyřiceti let státního socialismu, stalo slovo podporovat.
Zatímco strana zastoupená mladou generací českých historiků usiluje o diferencovaný, ne paušálně odsuzující pohled na oněch čtyřicet let, jako by v nich existoval jen útlak a násilí, a ne také obyčejný ivot, trvá druhá strana na tom, e reim byl dren u moci silou StB a represivního aparátu (Michal Klíma), jako kdyby poměrně krátké období stalinského teroru a politických procesů trvalo celých čtyřicet let. Nárokuje tím i právo na hegemonii tohoto výkladu, v něm ovšem jde o politickou moc, ne o hledání pravdy.
A tu v lehce bouřlivé televizní diskusi mezi ním a jeho kritiky řekl z relativizace hrůz minulého reimu osočovaný Michal Pullmann, e lidé tento reim podporovali.
Jako kdyby tím vystřelil ze startovní pistole, stalo se toto slovo povelem pro na startu u netrpělivě čekající skupiny tzv. konzervativců vyrazit vpřed se svým pobouřením a názory, přičem se tento běh podobal spíš ne běhu na dlouhou trať honičce na autora a jeho pozici děkana Filozofické fakulty Karlovy univerzity a mladé historiky vůbec. A v této honičce jim, stejně jako kdysi sudetoněmeckému landsmanšaftu slovo vylikvidovat, prospěla jistá nepřesnost slova podpora pro vyjádření vztahu české společnosti k socialistické diktatuře, které Pullman v diskusi pouil a která znamená víc ne prostou akceptanci toho, co je, ale aktivní činnost pro daný společenský pořádek a spíš a bezvýhradný souhlas s ním. Pro potřebu honičky ale ádný z nich nevzal do ruky Pullmanovy texty, například knihu Co byla normalizace, kde slovo podporovat pouívá jen jednou spolu se slovem kritizovat, tedy e lidé reim podporovali, ale zároveň i kritizovali, a předkládá velmi diferencovaný pohled na normalizaci, o kterém lze jistě v demokratické společnosti diskutovat i s ním polemizovat. Ale ne aby jej vzali váně, raději ti nejdogmatičtější z nich píší a říkají, e tito kritizovaní historici mlí jen podstatu komunismu argumenty a fakty. K tomu snad lze říci jen to, e se tu zahnívající antikomunismus přidruuje k tomu, čemu jsme za našeho mládí říkali zahnívající bolševismus.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.