Kde jsou ty časy, kdy nás Miroslav Kalousek strašil vládou policejních plukovníků a podplukovníků, které podezříval ze snahy o kriminalizaci politiků. Dnes nám vládnou hygienici a epidemiologové, ostatně exministr Roman Prymula je rovně plukovník, a nikomu to divné nepřijde. Doba covidová přeskládala naše priority. Je to tak asi správně, ochrana veřejného zdraví musí hrát prim. Nemocní ani mrtví si svobody a demokracie neuijí tolik jako iví a zdraví.
Přesto jsme svědky a přílišné rezignace na občanské svobody i na politiku samotnou. Na první nešvar poukázal v listopadovém rozhovoru pro Českou televizi předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zatímco regulace, kdo můe do země přicestovat, je oprávněná, bránit lidem ve vycestování ven nelze. Jinak vzkřísíme bubáky z totalitních dob, kdy byly hranice střeeny krvelačnými bestiemi a obehnány ostnatým drátem.
Rychetský nechce přihrávat antirouškařům. Ústavní soud dosud respektoval, e vláda činí nestandardní kroky, jen aby omezila šíření nákazy. Neměla by si ale zvykat jako na běícím páse vydávat příkazy a zákazy, které nejsou řádně argumentovány. Ne nadarmo je součástí kadého zákona důvodová zpráva. Vdy musí zaznít, proč se k tomu či onomu přistupuje. Se stejnou pečlivostí by měla být připravována i vládní usnesení a resortní vyhlášky. Jednak, aby bylo jasné, e si jimi exekutiva jen nezjednodušuje ivot, ale také proto, abychom je pochopili i my, bění smrtelníci. Na otázku Proč? suše odpovědět Protoe covid! nesmí být v právním státě moné.
Epidemiologové a hygienici nechť chystají podklady a navrhují postup, leč politickou odpovědnost z ministrů, případně i poslanců a senátorů nikdo nesejme. Přejme si politiky moudré, vzdělané a s rozhledem, kteří dokáí expertní dokumenty pochopit, přetavit v politické rozhodnutí i vysvětlit. Politici hloupí, nevzdělaní, s úsudkem ze čtvrté cenové mohou být leda dobrými slouhy lobbistů. I těch se s virem vyrojila hejna. Některým se daří, a tak se usmívají profesionální sportovci či prodavači zbraní, ostatní tak úspěšní nejsou. Přesto na politická dvířka klepou ostošest.
Kdy politici zapomenou na svoji profesi, mocenského vakua se ujmou v lepším případě osvícení odborníci, v případě horším cyničtí lobbisté. Jako by nestačil kompetenčně nenasytný prezident.
Miloš Zeman je ostatně stoupencem úřednických a odbornických kabinetů. Proč, kdy sám coby politik je zvyklý hrát první ligu, je nepochopitelné jen na první pohled. Toti, kdyby byl stranickým představitelem, ba třeba aspirantem na premiérské křeslo, všechny odborníky by odkázal do patřičných mezí. Kdy ale sedí nahoře na Hradě, jsou pro něj vlády politicky nezkušených odborníků jedinou šancí jak aspoň zprostředkovaně uplatňovat svůj vliv.
Optimálním řešením není svěřování politických nástrojů do rukou expertů, nýbr vtahování špičkových profesionálů do politických stran. V tom máme u nás rezervy odleva doprava. Partaje mají u tak málo členů a zdaleka nejsou natolik atraktivní, aby přitahovaly individuality schopné vyplnit si ivot jinak a lépe. Nemohou se pak divit, e leckdy sklízejí opovrení od proslulých expertů i běných občanů a e se jimi co chvíli snaí manipulovat buďto hradní pán nebo nějaký vypočítavý byznysmen.
Právě politické strany patří k nejsmutnějším obětem koronaviru. Na rozdíl od hokynářů či muzikálových hvězdiček si nestěují, přitom jsou ošklivě paralyzovány. A s nimi politická soutě uvnitř partají a do jisté míry i mezi nimi. Výstině tu hrůzu popsal předseda ČSSD Jan Hamáček, kdy novinářům vysvětloval, e a do voleb bude vláda zahlcena bojem s infekcí, take na politiku nezbude čas.
V listopadu 2020 měl proběhnout ji jednou odloený volební sjezd KSČM, na něm měl být mimo jiné vybrán nástupce Vojtěcha Filipa. Volební sjezd z ledna 2021 na duben přesunuli sociální demokraté. V lednu se měl konat i sněm ANO, od kterého se v neposlední řadě čeká vystřídání Jaroslava Faltýnka v roli stranické dvojky. Také on se uskuteční později.
Svádět to na hygieniky není fér. V tomto případě vědomí ústavnosti převáilo a vládní restrikce se netýkají chodu politických stran. Za dodrení přísných podmínek se scházet a debatovat mohou. Leč nechtějí, co se dá pochopit u kvůli zdraví členů a náladě občanů, kteří si musejí leccos odepřít.
Utlumení vnitrostranického ruchu má ale váné následky. K těm formálním patří zpochybněné mandáty funkcionářů volených na časově ohraničené období. I uvnitř politických subjektů se pak dá hovořit o šíření mocenského vakua. Staří borci jsou na odchodu, ale čerstvým není umoněno přijít.
Ještě horší to ale je s náplní politické práce. Skomírá personální i ideová diskuse, vylaďování programu, komunikace s voliči. Ta byla tvrdým oříškem ji před covidem. Mítinky ztrácely na atraktivitě a oslovovat lidi na ulicích se politikům dvakrát nechtělo. U před krajskými a senátními volbami se podstatná část kampaně přenesla na sociální sítě. Bez přímé interakce a pohledu z očí do očí ale přesvědčování není tak působivé.
Aby uspěly ve sněmovním klání, chystají se mnohé strany obléct do nového hávu. Některé (Piráti, STAN, ODS, KDU-ČSL, TOP 09) uzavírají koalice, jiné (ČSSD, SZ) hledají aspoň partnery na společné kandidátky, další (KSČM) se potřebují odstřihnout od dosavadního stylu. Jak to ale probrat se členy a zpropagovat voličům, kdy strany nejedou ani na půl plynu?
Úplně nejsmutnější potom je, kdy to některým lídrům ani nevadí. Doufají, e si voliči všimnou jejich práce nebo nápadů sami od sebe. A e se nic neděje v útrobách? Aspoň mají pokoj od interní opozice a všelijakých kverulantů.
Zbavit společnost epidemie bude těké. Ovšem léčba politiky a politických stran nemusí být o nic lehčí. Jene kdy se nevzchopí strany, zesílí šance populistických hnutí sázejících na vůdcovský princip nebo experty, kteří nás budou přesvědčovat, e lze stát i společnost řídit racionálně, manaersky, bez politiky. Zkusme tyto bludy prohlédnout dřív, ne bude pozdě.
Lukáš Jelínek (1973) je politolog a politický komentátor.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.