Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 6 > Jaroslav Dvořák: Civilační tón udalo vítězství nad nacismem
K Listům č. 5/2020
Jedním z důvodů, který vyvolává mé námitky k článku Antonína Raška Postputinovská éra v mlhách?, je jeho tvrzení, e Rusko nikdy nebylo všestranně vyspělou zemi, která by civilizačně udávalo tón, a názor, e ono věčné zaostávání Ruska můe překonat jen spontánně vzniklé občanské hnutí. Přiznám se, e mé námitky nejsou výsledkem hluboké a všestranné analýzy. K tomu nejsem vyzbrojen adekvátními znalostmi historika a sociologa. Mohu vycházet jen z vlastního poznání té části ruské historie, kterou jsem osobně proíval. Kdy čtu, e A. Rašek pouil příslovce nikdy, tedy podle vysvětlení F. Trávníčka v ádném čase, a kdy té usoudil (zdá se mi, e to učinil s jistým sebezapřením), e výjimku tvoří jen Velká vlastenecká válka, tak se ptám: Uvědomil si vůbec, co všechno se v Rusku muselo mezi revolucí z roku 1917 a rokem 1945 odehrát, ne mohlo dospět k výsledkům oné války? Kdy jsem 30. června 1951, jménem nastoupivších akademiků Letecké vojenské akademie sliboval, e se jako nově jmenovaní důstojníci letectva budeme stále učit od nejsilnější a nejlepší armády světa, od slavné Sovětské armády, vyjadřoval jsem tím své niterné přesvědčení. Ona slova mi do mého projevu nevloil ádný propagandista, projev jsem si připravil sám, nikdo mi jej neschvaloval. Nepřestanu se proto podivovat tomu, jak můe podobná slova napsat A. Rašek, bývalý příslušník ČSLA, ani vezme do úvahy to, e to bylo Rusko, které dokázalo sjednotit celý mnohonárodní stát a postavit se do čela národů oné země a přivést svou zemi k vítězství ve válce v době, kdy svět zachvátilo za celou historii největší šílenství, šílenství nacismu, a kdy ruský národ bojoval s nacismem tak hrdinsky, e to nemá obdoby. (Šimon Peres v Moskvě 8. 11. 2012) To nebylo civilizačním tónem? Podle mého mínění nezazněl za celé dvacáté století hlasitější a čistší civilizační tón, ne bylo ono vítězství nad nacismem! Nebylo příspěvkem civilizaci té uvedení na orbitu Země první umělé druice nebo prvního kosmonauta, kterého přijímala s nejvyššími poctami i anglická královna? (...) A to u nepíšu o tom, kdo e to po staletí inspiruje západní kulturu svou literaturou, hudbou, baletem etc. Přisuzuje A. Rašek těmto vlivů Ruska na evropskou civilizaci vůbec nějaký vliv?
Úvahy A. Raška, ke kterým se vyjadřuji, mají jednoho společného jmenovatele, absenci jasných definic pojmů, zatím podle mého soudu jednostranně vyměřovaných, jako jsou všestranně vyspělá země, informační válka, občanské hnutí. Vdyť i na takový pojem, jakým je pojem občanský, lze nazírat různě. Příleitost k vlastnímu nazírání mi poskytl výjezd předsedy Senátu Parlamentu ČR do čínské provincie Tajwan. Předseda Senátu Miloš Vystrčil se zhlédl v tom, jak na onen pojem nazíral John F. Kennedy 26. června 1961 v Berlíně. Tehdy v sobě Kennedy nezapřel Američana, z nich mnozí pohlíejí na svět svrchu a cítí se vůči ostatním občanům světa lidmi bohem vyvolenými či privilegovanými...
Ing. Jaroslav Dvořák, m. p., Třebíč (z delšího textu, celý k dispozici na stránkách www.listy.cz).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.