Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Lastočki

Antonín Rašek

Lastočki

Pod titulkem Rusové u nás zkoušejí inovativní prvky, vysílají i pohledné ženy vyšel v Respektu zajímavý rozhovor s novým slovenským ministrem obrany Jaroslavem Naďem. Hovoří se v něm o korupci, houfnicích i ruských zpravodajcích. Jak je možné usoudit z názvu, využívají pro zpravodajkou službu i příslušnice něžného pohlaví. Mají se sice starat o hroby padlých sovětských vojáků a mají diplomatické krytí, ale věnují se i širším společenským vztahům. Ministr to považuje za inovaci. Historie vyzvědačství ale zná tuto praxi pomalu od samého začátku a dá se uvést nespočetné množství příkladů.

Hodně lidí si okamžitě vzpomene na Matu Hari, která na to jako dvojitá agentka doplatila životem. Američanka Elisabeth van Lewová pracovala v hlavním městě Konfederace ve prospěch Unie. Elsbeth Schragmüllerová získávala za první světové války zpravodajské informace pro Německo. Kulhající Virginia Hallová za světové války druhé pracovala pro CIA i protinacistický odboj.

Podobnou roli sehrála Noor ŹInayat Khanová pro ŹAnglii. MaŹthilde Carréová jako -dvojitá agentka získávala informace ve Francie i Německa a dokázala něco neuvěřitelného, dožila se devadesáti devíti let. Skutečnou Bondovou milenkou a Churchillovou oblíbenkyní byla polská kandidátka na královnu krásy Krystyna Skarbek/Christine Grandville pracující pro Brity.

Ale abychom nezapomněli, o kom byla v rozhovoru řeč. SoŹvěti jim říkali lastočki – vlaštovičky. Vybírali je z půvabných vysokoškolaček. Jedna se dokonce pohybovala kolem Che Guevary, když se rozhodl dát vale Havaně a pokusit se rozdmýchat partyzánský odboj v Latinské Americe. „Sexy zrzce“ Anně Chapmanové se podařilo dostat do okruhu amerického prezidenta Baracka Obamy. Krasavice nebyly vybírány proto, aby nevyužívaly svých předností, zvláště při proporcích 90 – 60 – 90. V Moskvě na to doplatil jeden západní diplomat, který jako východisko volil sebevraždu.

Výjimečnou osobností byla emigrantka Olga Čechovová, neteř dramatika Antona Pavloviče Čechova. Před válkou hrála ve čtyřiceti německých němých filmech, po válce v dvaceti sovětských. Pro KGB ji získal její bratr, hudební skladatel Lev Konstantin Knipper, protože měla blízko ke Goebbelsovi i Hitlerovi. V nakladatelství Academia o tom vyšla kniha britského vojenského historika Antony Beevora: Tajemství Olgy Čechovové.

Nejpůvabnější je story indonéského prezidenta Sukarna. I tomu při návštěvě Moskvy údajně přihráli jednu z lastoček. A pak mu přehráli, co natočili, a co tomu říká. Sukarno jim s úsměvem řekl: „Jen to zveřejněte, ať můj indonéský lid ví, jakého má borce.“ Ale po aféře s ricinem věřte zpravodajským příběhům.

Antonín Rašek

Obsah Listů 5/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.