Prodírám se mlázím, nakonec ale dobloudím za světlem k aleji. Před letohrádkem pobíhá se stopkami v ruce vetchý sportovec. Vyhýbám se mu raději a vklouznu zas do obory na druhé straně aleje. Tak divoký terén bych nečekal, opatrně sestupuji z prudkého srázu po zvlhlé hlíně. Najednou se vynoří zeď. A před ní silueta postavy s čímsi dlouhým na rameni. e by halapartna? Kráčí pomalu, zamyšleně – tudí by to mohl být Descartes, mudruji sám pro sebe. Před čtyřmi sty lety tudy prý pochodoval. Pak rázem zmizí. Jsem u brány...
Asi jsme my Moravané trochu zapšklí a nerudní. Mě aspoň vdy popouzelo, kdy nás nějaký Praan házel do jednoho pytle. Znojmo a Ostrava pro něj jedno jsou. Prostě Morava. Anektovanou Moravskou Třebovou do ní ovšem nezahrnuje, to dá rozum, leč to teď nechávám stranou. Smiřme se s tím, e jsme země exotická – vzpomeňme na vzrušující přídech Jeníkova oznámení, e přišel a od moravských hranic.
Stává se, přiznejme, e jsou Moravané Čechům dobří. Tak se mi zničehonic vybavila Źpísnička Vladimíra Veita na text Pavla Kohouta: Zas jedna bitva prohraná / u bělohorskou plání / jak nec jde strašná Morana / u vzdávají se páni / u v bahně české prapory / u poroba je jistá / jen u zdi staré obory / rve se jich ještě tři sta... Napadlo mne, e jsem to neblahé místo zrodu temna ještě neviděl. Kdy jindy to napravit ne v předvečer kulatého výročí té události?
Přecházím loučku na nároí vilové čtvrti, a hned: ulice Moravanů. Míjím ji, stoupám po chodníku a zahýbám do Aleje Českých exulantů. Střecha Hvězdy v pozadí trčí k obloze jako výstraný osten. A pak u mírné stoupání k nevelké mohyle. Nebýt prudkého větru, neŹbylo by třeba k výstupu větší námahy. Na vršku jsem skoro sám, kromě manelského páru na vycházce se psem. Rozhlíím se, je jasno, ač trochu opar, sídliště, OBI a najednou – je to moné? V dáli téměř v zákrytu za sebou obrys dvou kopců, jeden podobný Řípu, druhý, vzdálenější, Ralsku či Milešovce. V jakémsi déja vu si ivě představím, e byly, stejně jako Hvězda s oborou v popředí, kulisou i před 400 lety.
Očarován duchem času scházím ke konečné tramvaje. V dočasném bydlišti za Prahou si pak doplňuji vědomosti. Z archivního rozhlasového podcastu zjišťuji, e jsem vlastně zradil vlast, neboť podle Františka Palackého by se měl neblahému místu kadý Čech vyhnout. Pak ale v tom pořadu převáily názory, podle kterých je Bílá hora uměle vytvořený mýtus, všestranně zneuitelný nástroj náboenských a politických bojů. Bitva byla ve skutečnosti zcela marginální a její výsledek relativní. Neboť musíme uvaovat v dobových souvislostech. Dle jakéhosi účastníka diskuse prý je dokonce pravděpodobné, e vyhrát čeští stavové – kteří navíc většinou mluvili německy –, prchali by ze země katolíci a místo Antonína Koniáše by pálil knihy Jan Amos Komenský.
A to u vůbec nemluvím o Šlikově moravském praporci. Tvořili jej němečtí oldnéři, a ti neustoupili jen proto, e za nimi stála zeď. A pak v klidu odevzdali zbraně, protoe to byli profesionální válečníci, ne pošetilci. Ještě e se toho nedoil Karel Kryl, který v písni Poslední Moravan hřímá: Prapory mdlé u pálí ruce vlajkonošů / jen oči pod přilbicí snad ještě doufají / a mlhy zlé se valí do děr od hrabošů / i do ran na orlici, kterou u poutají.
Také jsem se dočetl, e vrcholy, které jsem z Bílé hory viděl, jsou skutečně Říp a Milešovka. A e se na ně chodíval z letohrádku Hvězda dívat Karel Hynek Mácha. Moná se jako hrdý Čech prokletému kopci poctivě vyhýbal. A pak mě napadlo: Praotec Čech musel tedy z hory Říp spatřit nejen krajinu mlékem a strdím oplývající, ale taky horu Bílou. Raději si to asi nechal pro sebe.
Druhý den jsem se chystal domů a dověděl se z rozhlasu, e vlaky na Moravu mají velká zpodění. Cosi se prý stalo na trati. O elezničních cestovatelských příhodách příště.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.