Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 5 > Cena Václava Buriana Olomouc 2020: Poezie i ve virtuálním prostoru ije
Jubilejní pátý ročník Ceny Václava Buriana Olomouc 2020 s mezinárodní porotou (Petr Borkovec, Leszek Engelking, Lena Dornová, Mária Ferenčuhová, Tomáš Tichák a Veronika Rácová, j. h.) se vzhledem k pandemické situaci konal poprvé (a doufejme, e i naposled) v on-line prostředí.
V kategorii Za poezii byli nominováni: polský básník, literární a filmový kritik Maciej Robert (1987), Michal Tallo (1993), reprezentant nejmladší generace slovenských básníků, Praanka Yveta Shanfeldová (1957), ijící od roku 1977 v USA, a z Vratislavi pocházející Dagmara Krausová (1981), je ije od dětství v Německu. Cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převzala polská kulturní antropoloka, spisovatelka a zakladatelka prestiního nakladatelství Czarne Monika Sznajdermanová (1959).
Hlavní program – básnické čtení účastníků soutěe a debata porotců – proběhl na streamu pondělní odpoledne (28. září), následovala debata Moniky Sznajdermanové s publicistou, novinářem a překladatelem Aleksanderem Kaczorowským (její přepis přinášíme na straně 34). Vše bylo simultánně tlumočeno (němčina, polština), rozhovor byl natočen předem a byl opatřen českými a německými titulky. Zájemci mohli on-line přenos sledovat na facebookové webové stránce Ceny Václava Buriana (www.facebook.com/cenavaclavaburiana).
Počítalo se s vystoupeními orchestru Berg a brněnské rockové skupiny Mucha. O obě bohuel posluchači přišli.
Vítězkou v hlavní básnické kategorii se stala Dagmara Krausová, cenu diváků získal Maciej Robert. Oba budou pozváni do Olomouce na jaře, kdy zdejší Muzeum umění pořádá Trienále středoevropského umění. Na trienále dojde k osobnímu předání broí a k básnickým čtením, případně debatě s laureátkou Monikou Sznajdermanovou. Dagmara Krausová navíc bude mít monost samostatného básŹnického čtení na Lipském kniním veletrhu 2021 (ve spolupráci s nakladatelstvím Hochroth Leipzig). Samozřejmě vše za předpokladu, e se uklidní koronavirová pandemie.
A co říci k letošním básníkům? Slovy porotců: Texty Dagmary Krausové jsou vtipné. Slovník bratří Grimmů vyjmenovává mezi významy slova ,Witz (vtip): rozum, chytrost, chytrý nápad, ert. Vědomý obsah, zkušenost, ratio, hravost. Kdy pochopíme tyto souvislosti, nemůe nás vtip minout. (Lena Dornová)
Maciej Robert je básníkem jak biologie a fyziologie, tak i kultury; je básníkem města, metropole, města konkrétního, konkrétního pro-storu, dohledatelného ve skutečném světě a na tištěných mapách, jako je v tomto případě Lod; a je také básníkem přírody. Je básníkem banální kadodennosti a básníkem eschatolo-gických témat; básníkem eschatologie v triviálních kulisách. (Leszek Engelking)
V Yvetě Shanfeldové má česká poezie jednu z prvotřídních osobností české poezie. Její verše zrají od sbírky ke sbírce; u v předchozí knize se autorka definitivně zbavila umanutých (,exilových?) slovních zaklínání a řečových bouřek, vyplývajících z její divoké touhy po češtině. (Petr Borkovec)
Tallova poézia je zároveň telesná i duchovná, konkrétna aj metaforická, fyzická aj virtuálna. Ak by som mala jednou vetou zhrnúť jeho prínos pre súčasnú slovenskú poéziu, znela by takto: Michal Tallo svoju hrôzu z emócií premenil na odvahu a vniesol do ľúbostnej lyriky naliehavý, priam a dystopický rozmer, ktorým dokáe ak nie uhranúť, tak prinajmenšom vyvolávať závrat. (Mária Ferenčuhová)
-red-
*
Cena Václava Buriana Olomouc navazuje na působení olomouckého novináře, polonisty a básníka Václava Buriana (1959–2014). Porota nominuje čtyři básníky z Polska, Slovenska, Česka a německojazyčné Evropy. Po autorském přednesu vdy veřejně diskutuje a v závěru hlasuje o vítězi, který získává bro a 1000 eur. Prvním laureátem v kategorii Za poezii se roku 2016 stal český básník Milan Děinský, cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu získal polský bohemista, překladatel a publicista Aleksander Kaczorowski. V roce 2017 si ceny odnesli polský básník a překladatel Tomasz Różycki a slovensko-maďarský vydavatel a publicista László Szigeti. V roce následujícím byly uděleny dvě ceny Za poezii (Polákovi Jarosławu Mikołajewskému a Slovákovi Michalu Habajovi), v druhé kategorii uspěl polský bohemista, překladatel, disident a novinář Andrzej Jagodziński. Loni získali ocenění berlínský básník a performer Max Czollek a ukrajinský romanopisec, novinář, rocker a bojovník za ukrajinskou demokracii a svobodu Jurij Andruchovyč.
Dagmara Krausová
LIEDVOLL, DEUTSCHYZNO MOJA
miliony uprchlých slov postávají
na hranicích mojí básně
vystály tu u důlek, jsou
jako na trní, na pomezí
temná slova, temná a cizí
hledají útočiště, chtějí se tu zabydlet
pod rouškou jašmaku, začádorovaná
proudí sem, aby se tu zakuklila
pár jich přišlo přes maďarsko
neškodná hledají novou mekku
budoucnost vymodlenou
pro badíju i núrí, ty z harari
baladay almania
ale co si má báseň s miliony
uprchlých slov jen počít?
mohla by s nimi hrát slovní kopanou
dát si fotbálek,
pohostit je, nabídnout limonádu, špagety s kečupem
nebo se všemi těmi výrazy někam vyrazit
ukázat jim pole působnosti
nebo by mohla ty miliony slov prostě mlčet
nemusí křičet v sesypaných sutinách a prachu
střelách a kráterech, acháronach
v slzách se ráchat – víš?
onglovat s nimi jako s hakysákem na odpočívadle
hrát si se slovíčky a vzít je na atrakce
nechat si vyloit jejich budoucnost
od kartářky v kýči boa a biu
mohla by je vypálit, přesně mířená
nebo nechat uklouznout a pak se kousat do rtů
litovat jich a omlouvat se za ně
odbýt si je, oddrmolit v laciných rýmech
dát jim v léno dům
s půlměsícem
a nadiktovat nádeníkům
jak s nimi v tisku nakládat
nebo pochopit jejich význam
a bez cirátů je smysluplně pouívat
prorazit jim cestu do slovníku
beranidlem, ram, ram, ram,
hrát s nimi vybíjenou na pódiích
– před a s a za a pro miliony
miliony milionů
ale v povyku uniká podstata –
podstata povyku
Přeloila Kateřina Klabanová
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.