Kůrovcové kalamitě jsem se věnoval v Listech naposledy v č. 3/2020 v (Kůrovec osvobozuŹjící Na hodně problémů spojených s kůrovcem mi tam nezbylo místo. Proto se tématu Źdotknu ještě jednou, patrně ne naposledy. Lesy se nám budou měnit doslova před očima ještě řadu let. Kůrovec a stav (nejen) českých lesů plní stránky tištěných i elektronických periodik, dávno u ne jen těch lesnických či ochranářských. Usychající jehličnaté porosty (smrčiny, ale také bory) nelze přehlédnout téměř v ádném koutě republiky, s výjimkou níin s listnatými lesy. Seznam Zprávy 11. 2. letošního roku informoval, e kůrovce u v Česku nejde zastavit, letos napadne a 60 milionů kubíků dřeva... Ohroená je veškerá zásoba smrku v Česku... Jedná se o odhady lesníků, které představil šéfredaktor Lesnické práce Jan Příhoda. Sám však upozornil, e pro stanovení objektivní prognózy nejsou dostupná relevantní data ani zkušenosti.
Chybějí zpracovatelské kapacity, kůrovcové dřevo nikdo nechce, trh je (nejen u nás) přesycen. Vdyť jen státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil těbu o 30 % na téměř 14 milionů kubíků. Podle vyjádření generálního ředitele LČR v Lesnické práci (č. 2/2020) státní lesy ji tři roky neprovádějí úmyslnou těbu, pouze likvidují následky kalamity. Strategie rozvoje Lesů ČR pro období 2019–2024 očekává, e státní lesy budou ve ztrátě a do r. 2023, přitom právě letos se očekává nejhorší hospodářský výsledek, deficit ve výši 1,8 mld Kč.
České ministerstvo zemědělství vydalo 27. 7. 2020 opatření obecné povahy (veřejnou vyhlášku), ji několikeré v pořadí. Aktualizovalo v něm vymezení území republiky, mimořádně zasaené kůrovcovou kalamitou. Takto vymezená zóna zahrnuje velkou část západních a jiních Čech, nezanedbatelnou část středních Čech, v podstatě celou Českomoravskou a Drahanskou vrchovinu, Jesenicko, Bruntálsko, Olomoucko a Zlínsko. Nejpostienějším krajem je bezpochyby kraj Vysočina, který je zasaen v podstatě celý. Kdy jsem začátkem léta procházel Černými lesy u Brtnice na Jihlavsku, vítaly mne nedozírné holiny. Zdejší lesy měly zřejmě své jméno oprávněně, ji v době počátků moderního lesního hospodaření (paseky s následným umělým zalesňováním) zde pravděpodobně byly hojně zastoupeny jehličnany. Černý les (německy Schwarzwald) označoval právě takový les s vysokým podílem smrků a jedlí. Všimněte si někdy tmavých jedlových korun.
Smrk jednoznačně ivitel minulostí
V Lesnické práci č. 6/2010 byl zveřejněn rozhovor s Františkem Karlem Podstatzkým-Lichtensteinem (1933–2016), spolumajitelem panství Podstatský-Lichtenstein, rozkládajícího se v okolí Velkého Meziříčí na Vysočině. Ten začal rodový majetek spravovat po návratu z emigrace v Chile a v Kanadě roku 1996. V rozhovoru uvedl, e převzetí lesního majetku od státních lesů proběhlo korektně, porosty byly převzaty v dobrém stavu a zásoby dříví byly dobré. Stěoval si pouze na to, e při obnově lesních porostů na bývalém (státním) lesním závodě Jihlava po kalamitě v r. 1984 byla opakována chyba z minulosti a obnova probíhala převáně smrkem (vznikla smrková monokultura). Hned kousek dál si však oponoval slovy: My velebíme předky, e sázeli smrk a zase smrk, protoe ten je nejlépe prodejný... Díky Bohu za počasí, jsme v oblasti, kde jsou dostatečné sráky, take nemáme problémy s kůrovcem. Bůh či příroda však zřejmě změnili názor, počasí smrku přestalo přát. Na rozdíl od relativně chladnější periody od konce 18. století a zhruba do druhé světové války, kdy počasí umonilo zavedení smrkových monokultur a jejich úspěšné (a výnosné) pěstování.
Mohou za to nevládky?
Je bohuel častým zvykem svalovat vinu za kůrovcovou kalamitu v českých zemích na státní ochranu přírody či na nevládní ochranářské organizace typu Hnutí Duha. Kůrovec ze Šumavy prý zaplavil republiku. Ne e by státní ochrana přírody dělala vše dobře, nevládky občas neoplývají dostatečnou kvalifikací a kritizují bez konkrétní odpovědnosti, tak jednoduše se to však odbýt nedá. V občanské společnosti hrají dobrovolné spolky nezastupitelnou roli, lesníci by pak na ně ani na ochranáře neměli svádět důsledky klimatických změn a svých vlastních selhání (pokračující výsadby smrku na nevhodných stanovištích).
Týdeník Echo (5. 9. 2019) přinesl rozhovor s rostlinným fyziologem Janem Pokorným, který svůj profesní ivot strávil v třeboňské pobočce Botanického ústavu Akademie věd. Ten vysvětluje, proč Jihočeský kraj odstartoval kampaň za záchranu Šumavy. Tamější obce ho samozřejmě podpořily. Jako by nevěděly, e ijí z turistů a nezanedbatelná část turistů přijídí na Šumavu právě za mrtvým, postupně se samovolně obnovujícím lesem!
Dvacet let upozorňuji na historickou zkušenost a na vědecké práce, podle nich ztráta vzrostlého lesa na horách vede k postupnému vysoušení krajiny. Podle něj si můeme hory s lesem představit jako chladič. Z vnitrozemí, z níin, stoupá vzhůru vzduch, který nese vodu. Les se výparem vody chladí. To je Źnepochybně pravda. Podle něj Šumava ovlivňuje i klima v širším okolí, slunce dělá z hřebenu radiátor, ze kterého jde horký vzduch nahoru... Já si nemohu dovolit vědecky tvrdit, e kvůli Šumavě vysychá Plzeňsko, ale není to vyloučeno.
Jene změnu vzdušného proudění, to, e se původně převládající vlhký západní vítr mění na suchý východní, pozorujeme i na Moravě, kde ádné rozsáhlé bezzásahové zóny horských smrkových lesů nejsou. Spíš ne odlesnění Šumavy na to tedy má vliv proměna charakteru proudění v celé střední Evropě, patrně v souvislosti s klimatickými změnami. Tímto tvrzením se však J. Pokornému rozhodně nezavděčím. Drí se svého: Mě na některých vědcích fascinuje, e oni pozorovaný úbytek sráek a sucho připisují jen globálnímu oteplení a vůbec neberou v potaz ta ohromná kvanta vody, která nám odcházejí vzduchem do oceánu z teplých polí, prořídlých lesů, holin a podobně. Divím se, proč tedy nehoruje za změnu hospodaření v zemědělské krajině, která v českých zemích jednoznačně převládá.
Pan docent Pokorný oprávněně kritizuje některé aspekty transformace lesního hospodářství po sametové revoluci. Před transformací v 90. letech měly Lesy ČR, pokud vím, přes 50 tisíc zaměstnanců, dneska desetinu. Před transformací hajný řekl lesákům: Tamhle začal kůrovec, jdi a poraz strom, který jsem označil... Bývalo heslo: Vyletěl kůrovec, vyletěl ředitel (lesního závodu – pozn. HS). Toto heslo přestalo s transformací platit. Zavedla se výběrová řízení pro zásahy proti kůrovci. Kdy to trochu přeenu, je to jako s dopravní nehodou. Máte zraněné a do toho přijde zástupce státu, aby vypsal soutě, kdo levně odveze zraněného do nemocnice.
Jene to, e státní lesy přišly o většinu zaměstnanců a na práce si najímají soukromé firmy, bylo politické rozhodnutí, podpořené trními tlaky na efektivitu produkce. Úplně stejně to funguje i na soukromých majetcích, jejich vlastníci chtějí hlavně vydělat a redukují počet stálých zaměstnanců na minimum. Trní hospodářství se však v případě aktivit závislých na přírodě, lesy nevyjímaje, zjevně neosvědčilo. A to nejen u nás, ale i v sousedním Bavorsku, kde problémy rozhodně nelze svádět na důsledky transformace centrálně řízené socialistické ekonomiky. Na stejné potíe si v Ochraně přírody č. 7/2019 stěuje Harald Schäfer, revírník Bavorských státních lesů, který v l. 1984 a 2019 spravoval svěřené lesy na německé straně Šumavy. Problémem podle něj je odcizení lesních dělníků od lesa. Citlivá práce s lesem potřebuje lidi, kteří mu rozumějí a cítí s ním. Nejen lesníky, ale i manuální pracovníky. Byl jsem dlouhá léta zvyklý pracovat s místními rodinnými firmami, řemeslo se dědilo... V současnosti ale začíná převládat snaha o minimalizaci nákladů za kadou cenu. Dělají se výběrová řízení, přicházejí cizí firmy, sniují ceny a pak chtějí velké výkony a les jde stranou. Tomuhle trendu nerozumím, lesu neprospívá a lesník to nemá šanci ovlivnit... (Dělníci) mají být kvalitní, ne levní...
Kdo to zaplatí?
Stát loni začal vyplácet více peněz na zásahy v lesích (1,15 mld Kč), nestátním vlastníkům lesů navíc začal kompenzovat sníenou prodejní cenu dřeva. Pro letošní rok poádalo Sdruení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR pro své členy stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce! Zmíněný šlechtic Podstatzský-Lichtenstein uzavřel svůj výklad o lesním hospodaření na rodinném majetku konstatováním, e v lese je ohromný balík peněz. Dnes u to zjevně, a na výjimky, neplatí. Státní lesy i většina soukromých vlastníků jsou v identickém postavení – nemají finanční rezervy. V době, kdy se jaktak dařilo, byly vydímány a pouity jinde. Velkomeziříčské lesy jsou nadále majetkem rodiny, firma, která je spravovala (Lesy a rybářství Velké Meziříčí, s. r. o.), však byla před přiblině třemi lety potichu likvidována. Kdo se dnes stará o tamější lesní hospodářství, mi není známo, k podobným informacím se nemám jak dostat.
No a platit to budeme my všichni.
Les a voda
Z pohledu geochemické problematiky vody a půdy je zjevné, e například ponechání mrtvých stromů, mrtvé biomasy velmi přispěje ke zlepšení stavu půd. Protoe rozpadající se dřevo má nezastupitelný podíl v regeneraci půd. Zejména horských, které jsou velmi chudé (pozn. – naráka na situaci na Šumavě). Lesní hospodářství, tak jak se u nás dosud praktikovalo, výrazně přispívá k dlouhodobé destabilizaci lesů, i kdy se to nezdá. Protoe lesy mají zakódováno od přírody, e ijí samy ze sebe. To, e se les rozpadne, organická hmota se rozloí a vrátí zpátky do půdy, to je součástí toho koloběhu. My jsme ten koloběh narušili a vinou toho budeme časem, obávám se, sklízet problémy v ještě větší míře..., psalo se v časopise Krása našeho domova, podzim/zima 2012.
I já vnímám problém tak, e je třeba aspoň částečně obnovit strukturu lesních i zemědělských půd, aby se zlepšila jejich schopnost zadret vodu. A to se můe dít jedině zvýšením podílu organické hmoty, která se do půdy vrací. Minerálních ivin, především dusíku, získávají půdy samy o sobě dost z prostředí. Týká se to i půd lesních, dusík (masivně produkovaný průmyslem, intenzivním zemědělstvím a automobilismem) doslova vypadává z atmosféry se srákami, pochopitelně i v odlehlých částech chráněných území.
Čerstvá zpráva ČHMÚ z 10. září je nadepsána: Prázdninové měsíce přinesly vláhu, ale se suchem se neloučíme. Venku si můeme všimnout většího zamokření krajiny, ne jsme byli v posledních letech zvyklí. Pocitově byl letošní červenec deštivý, jene meteorologové upozorňují, e jde o zdání (oproti dlouhodobému normálu napršelo jen 77 % sráek). K udrení vláhy přispěly niší teploty, a tedy menší výpar. K tomu musím dodat, e zejména na polích se projevuje také utuení půdy přejezdy těké zemědělské techniky. Srpen byl naopak teplotně nadnormální (šestý nejteplejší od r. 1961), zároveň byl nadnormální i srákově, přesto se zemědělské sucho rozšířilo na velkou část území. Byly však i oblasti, kde napršelo přes 120 mm sráek za měsíc a kvůli rozměklé půdě musely být odloeny ně. Letos se také daří sklízet na loukách otavu (v r. 2019 to většinou nebylo moné).
Co se týče vodních toků, na severozápadě Čech jsou jejich vodní stavy dosud podprůměrné. Naopak východní Čechy a Morava se vyznačují průměrnými a nadprůměrnými průtoky, dotovanými vodou z místy velmi vydatných sráek. Pro podzemní vody bylo letošní léto na většině území ČR příznivé.
Otevře kůrovec cestu novým lesům? A pomůe Evropa?
Vraťme se ale k lesům. Kalamita proměně středoevropských lesů určitě napomůe, ale podle mne jen částečně. Obávám se toti, e příroda prostor opět nedostane. První vlaštovky pozitivního přístupu se však ji objevují. Třeba na samém východě Slovenska. Denník N nedávno informoval, e v Uličské dolině v Poloninských Karpatech mění přístup k hospodaření v lesích. Nový ředitel Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič (ten je jakousi obdobou státních statků, které jsme znali v době socialismu třeba ze severomoravského pohraničí) Mário Perinaj se vyjádřil: Doterajší podrostový spôsob hospodárenia bol spojený s takzvanými rúbaniskami, ktoré verejnost vníma ako holoruby (holoseče – pozn. HS). Nastala doba, keď povaujeme tento systém za zastaraný...
Přírodě blízké hospodaření dokáe podle Perinaje zabezpečit stejný rozsah těby bez drastických zásahů do krajiny. Moc přeji panu řediteli Perinajovi, aby svou vizi dokázal dovést ke zdárnému konci. Snadné to mít nebude, stereotypy v lidském myšlení se odbourávají jen obtíně. Jiné části Slovenska na změnu teprve čekají. Evropská komise ztratila trpělivost a zaalovala Slovensko za nedostatečnou ochranu tetřeva hlušce (hlucháňa). O dramatickém poklesu početnosti tetřevů ve slovenských Karpatech jsem psal v Listech č. 2/2019. Komise zjevně není spokojena s nápravnými opatřeními, k jejich realizaci určila Slovensku nějaký čas. Přesto doufám, e se můeme těšit i na lepší zprávy. Kdy mne nedávno revírník státních lesů Ing. Miroslav Červený z Plas na Plzeňsku provázel svěřenými lesy, bylo na něm vidět jeho opravdové zaujetí pro les. Pro les jako takový, nejen jako zdroj dřeva. Jen víc takových lidí mezi lesníky.
Hynek Skořepa (1975) je geograf, pracoval v ochraně přírody, nyní je přírodovědcem Muzea regionu Boskovicka.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.