Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 5 > Heda Čepelová, Miroslav Jašurek: Kurzarbeit, lék na blbou náladu?
Půl roku po vyhlášení nouzového stavu svírají českou společnost obavy. Navzdory rostoucím počtům nemocných se ale týkají spíš stavu ekonomiky. Potřebujeme ujištění, e nám v blízké budoucnosti nehrozí chudoba a bída. Proto je klíčové, jak se vláda postaví k politice zaměstnanosti a s jakou se potáe vládní kurzarbeit.
Přísné jarní restrikce v reakci na šíření koronaviru vyvolávají v dnešních dnech zajímavý důsledek. Zatímco ještě v únoru se většina lidí bála zdravotních následků viru, po vyhlášení zákazu vycházení, uzavření hranic, hospod, obchodů a celkově omezení veškerého společenského dění začaly v lidech převládat obavy o další ekonomický vývoj. Od dubna do srpna to nezávisle na sobě potvrzuje několik různých průzkumů.
V důsledku toho jsme dnes v paradoxní situaci. Od září nám rostou denní přírůstky nakaených, počet váně nemocných i hospitalizovaných. Oproti tomu nezaměstnanost poskočila od jara o pouhou polovinu procentního bodu a dosahuje 2,4 %, co nás v evropské sedmadvacítce stále s odstupem řadí na první místo. Ačkoliv jsou ekonomická čísla mnohem víc v pohodě, ne jak předjímaly některé jarní predikce, trápí nás osud našeho hospodářství víc ne rapidně se šířící virus.
Samotná čísla bez kontextu toti nevypovídají o ničem, a kontext v tomto případě skutečně nabízí důvody, proč je strach z bídy vetší ne strach z nemoci. Jednak je dobré si uvědomit, jaký význam u nás má kadodenní společenský ivot – monost setkávat se s přáteli, příleitostně vycestovat nebo si udělat hezkou svatbu, je u nás relativně dostupná cesta, jak dát důstojný rozměr i ivotu, který provází nízký výdělek, nákladné bydlení nebo dluhy. Kdy lidem zakáete drobné kadodenní radosti, zůstanou jim jen o to víc pociťované strasti.
Klíč má tandem Maláčová-Schillerová
Důleitější důvod našich starostí o ekonomiku ale spočívá v tom, e koronavirus zdaleka není jedinou hrozbou, která v blízkém horizontu ruinuje naše úsilí vydělávat poctivou prací slušné peníze. Naše průmyslově orientovaná ekonomika má problémy s udritelností. Zavírají se uhelné doly, česká Škodovka, která sama tvoří asi 3 procenta HDP, aktuálně vede klíčový zápas o podobu a rozsah výroby v místních závodech. Průmysl u nás zaměstnává 28 procent všech ekonomicky aktivních občanů, co nás řadí na nejvyšší příčku v Evropě. I bez pandemie bychom tak sledovali řadu obratů a rozhodnutí, které by v nás vyvolávaly nejistotu ohledně představy, co tu vlastně bude dál. Koronavirus tenhle systémový vývoj jen urychlil, zhoršil a přiblíil klíčové rozhodování o řádově jednotky let.
V tomto směru nehraje výměna Adama ŹVojtěcha za Romana Prymulu velkou roli. ádná opatření ministra zdravotnictví nemohou ke zvládnutí těchto obav přispět tak, jak to můe udělat tandem ministryň Maláčová-Schillerová. Koncepční návrhy, jak udret peněenky českých domácností plné i v horších časech, mají ekonomické i politické racio. Je správné hledat trvalé mechanismy, jak zabránit situaci, kdy stále více lidí nebude mít dostatek prostředků na ivot. Ano, i ministryně financí k tomu má důvod. Rostoucí nezaměstnanost toti znamená nejen výpadek spotřeby, ale i výpadek daní, odvodů, ze kterých se financují důchody, sníení příjmů zdravotnictví. Prevence nezaměstnanosti a propadu příjmů je nejlevnější cesta, jak si zajistit nemalé příjmy do veřejných rozpočtů.
Úskalí tkví právě v tom slově koncepční. Česká republika u zase čelí situaci, kdy má dopředu navrhnout obecné řešení pro problémy, které naplno ještě nenastaly. Není divu, e se inspirujeme u západních sousedů, kde jsou právě touhle schopností pověstní. Výsledkem je import německého slova kurzarbeit, tedy doslova krátké práce, na jednání pléna české Sněmovny. V návrhu zákona se ovšem pracuje s pojmem podpora v částečné zaměstnanosti, co zní na první pohled mnohem víc jako sociální dávka – a v českém pojetí taky dávkou mnohem víc je.
Práce, nebo podpora?
Princip kurzarbeitu byl v Německu zaveden v padesátých letech, kdy v zemi ekonomicky i morálně zdecimované válkou vznikaly základy modelu, jemu jsme si zvykli říkat sociálně-trní hospodářství. Podstatou kurzarbeitu je spoluúčast firem a státu na udrení zaměstnanosti i v době, kdy není moné dosáhnout produktivity, tedy například vyrábět či obchodovat. Stát proplácí část nákladů na mzdy a o odvody se dělí se zaměstnavatelem napůl. Víceméně dnešní zákonné podoby se německá úprava dočkala v osmdesátých letech. Důleité ovšem je, e v německém kontextu není aplikace jen otázkou toho, co je napsáno v paragrafech. Na tom, jak velkou náhradu dostane nepracující zaměstnanec a po jak dlouhou dobu, se výrazně podílejí kolektivní smlouvy na úrovni firem nebo sektorů (v Německu se pouívá pojem tarify). Můe se tedy stát, e dostává třeba plnou náhradu mzdy.
České úpravě chybí tato schopnost reagovat na situaci v jednotlivých podnicích a firmách. Co v Německu funguje na dohodě mezi odbory a zaměstnavateli, má u nás určovat vláda jednotně nařízením. Jiný je i mechanismus financování. Zatímco v Německu se náklady na kurzarbeitovné hradí ze speciálního pojistného fondu, kam firmy povinně přispívají, u nás ponese náklady státní rozpočet. Výměnou za to se stát se zaměstnavatelem nedělí o povinnost platit za zaměstnance odvody. Dá se to zjednodušit takhle: kdy se ekonomika dostane do problémů a vláda aktivuje kurzarbeit, můe si zaměstnavatel za jasně daných podmínek poádat o státní dávku podpory pro svoje zaměstnance.
Koncepční odlišnost je asi zřejmá: zatímco německá úprava je jasně vymyšlená pro překlenutí horších časů, nutí firmy tvořit rezervní polštář a investovat vlastní zdroje, český návrh je spíš jakýmsi nouzovým řešením pro oddálení krachu. Na druhou stranu se ale sluší říct, e různé národní kurzarbeity s podobnými odchylkami od německé předlohy adoptovaly i další státy – Švýcarsko, Itálie nebo Velká Británie, která ho zavedla právě v reakci na koronavirovou pandemii.
Německému nástroji se dostalo větší mezinárodní pozornosti po finanční krizi z let 2009–12, kdy podle hodnocení ekonomů přispěl k udrení zaměstnanosti (ostatně i u nás přišla s návrhem na jeho zavedení vláda Bohuslava Sobotky v roce 2014). Nedá se ale doloit, e to kurzarbeit umí ve všech ekonomikách a za všech okolností. To ukáe teprve čas.
Největší příivník je strach
Dá se tedy očekávat, e na plénu poslanecké sněmovny bude kolem podpory v částečné zaměstnanosti ještě debata právě okolo toho, nakolik je pro českou ekonomiku koncepční. Je na místě zmínit, e kurzarbeit zdaleka není jediným nástrojem, který umí udret spotřebu a příjmy domácností. Vdyť i u nás jsme si letos obohatili arsenál o celou řadu sociálněpolitických novotvarů, jako jednorázové platby ivnostníkům, bankovní moraŹtorium nebo státem garantované sníení nájmů. Stále také existují tradiční cesty, jako je výše a dostupnost podpory v nezaměstnanosti, zvyšování důchodů nebo štědrý rodičovský příspěvek, případně ošetřovné. V neposlední řadě jsou tu i modely ještě nevyzkoušené, jako zákonem zajištěné dostupné bydlení, účinná ochrana proti doivotním exekucím nebo třeba základní nepodmíněný příjem.
Na hledání koncepčních řešení a jejich kombinací je v kadém případě nejvyšší čas. Volání po těchto nástrojích a jejich nebývalá pestrost ukazuje společenskou poptávku po větší jistotě. Chce ujištění, e to nějak půjde, zřejmě v reakci na kolektivní pocit, e současný systém v sobě obsahuje cosi neudritelného, nejistého, ačkoliv se samozřejmě v praxi jedná o nesourodé výslednice nesrovnatelných individuálních záitků. Někoho trápí, e mladí zaměstnaní lidé si nevydělají na vlastní bydlení, někdo má hrůzu z ivoření v důchodu, jiný z nezvratného ničení ivotního prostředí, hodně lidí budí ze snu zjištění, e nenadálá katastrofa pandemických rozměrů můe prakticky ze dne na den poloit fungující podnikání.
I dobře vymyšlené ekonomické modely a schémata nabývají svůj praktický význam a teprve ve chvíli, kdy se střetnou s porozuměním a očekáváním na straně lidí. Podle některých studií je a polovina ekonomického propadu v tomto roce vyvolaná nejistotou na straně lidí, spotřebitelů i firem bez rozdílu. Obyčejný lidský strach tak ovlivňuje ekonomiku přinejmenším stejně významně, jako samotný virus a doprovodná restriktivní opatření. Společnost z obav nevyléčí ádná lokální injekce, ani vakcína, ani rouškovné, ani ádné podobné gesto.
U nástrojů, které do našeho systému vnášejí na trvalo něco nového, je šance o něco vyšší. Pokud chce vláda uklidnit lidi, měla by si dát záleet na tom, aby její kurzarbeit i v českých podmínkách dostál své pověsti skutečně dobrého protikrizového nástroje. Zklamání a přetrvání nejistoty mezi lidmi se jí toti můe vymstít, nejen u volebních uren v příštím roce.
Heda Čepelová (1988) je socioloka a příleitostná publicistka, působí v Masarykově demokratické akademii.
Miroslav Jašurek (1983) je politolog a analytik, člen představenstva Masarykovy demokratické akademie.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.