Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 5 > Pavel Šaradín: Vítězové, poraení a politická alternativa
Takto lze jednoduše pojmenovat výsledky krajských voleb, které se uskutečnily v prvním říjnovém týdnu. Celkově se konaly v České republice pošesté. Prvně však za poněkud dramatických okolností, uprostřed epidemické krize COVID-19. Vláda musela upravit volební zákon, aby mohlo být umoněno hlasování Źobčanům v karanténě. Celé září se zvyšoval počet nakaených i hospitalizovaných a řada kandidujících stran se obávala nízké volební účasti. Strach měly především strany, jejich podpora stojí na důchodcích. Spekulovalo se, e právě oni jsou epidemií ohroenou skupinou, která se bojí nákazy. Nakonec byla volební účast vyšší ne před čtyřmi roky. Mobilizovat voliče se podařilo především Pirátům, ale i dalším středovým či pravicovým subjektům.
Dříve jsme byli zvyklí na poněkud jednoznačné, přehledné a očekávatelné výsledky. Pokud vládla na celostátní úrovni ČSSD, v krajských volbách vítězila pravice. Paklie byla u moci ODS, vítězila levice. Tato situace se změnila v roce 2016 a tento trend pokračoval i letos. Ačkoliv bylo ANO před čtyřmi lety součástí Sobotkovy vlády, podařilo se mu v krajích zvítězit. Letos je dokonce vládní stranou, Andrej Babiš je premiér a triumf se mu podařilo zopakovat. Za normálních okolností by měla zvítězit opozice. Alespoň tak o tom hovoří na základě výzkumu desítek případů teorie voleb druhého řádu. Hlavní opoziční strana toti tyto volby pouívá jako referendum o vládě.
Nicméně k jejímu naplnění patří i splnění dalších předpokladů, například existence hlavní opoziční strany, která vládu kontroluje a kritizuje. Český stranický systém je dlouhodobě rozbitý a fragmentovaný. Máme dominantní hnutí ANO, pak několik středních a malých politických stran. Chybí hlavní opoziční strana, která by ANO vyvaovala a v případě volebního neúspěchu ve vládě vystřídala.
Ji před volbami bylo jasné, e ANO volby vyhraje, nevědělo se však s jakým volebním náskokem, v kolika krajích zvítězí a kolik bude mít hejtmanů. Chování A. Babiše v posledních letech nabírá jednoznačný směr. Ve hře jej stále drí skvělé PR a marketing, nicméně v hlavních věcech selhává. Ukázalo se to letos na jaře a pak i během léta, kdy ztrácí orientaci ve skutečně klíčových věcech a zemi nedokáe pomoci. Chce rozhodovat o všem, ale nakonec z důleitých věcí nezvládá nic. Myslím tím především jeho roli v omezení šíření nákazy koronaviru.
Navíc způsob, jakým se premiér choval v podnikatelském prostředí, tedy predátorsky, jej posunuje do politické izolace. Obtíně sestavoval koaliční vládu, stejně tak koalice v některých městech po komunálních volbách před dvěma roky a do stejného problému se dostalo ANO v některých regionech po těchto krajských volbách. Izolace je součtem či výrazem premiérovy chaotičnosti, střetu zájmů a predátorství a politické arogance některých regionálních představitelů hnutí.
Kdo vlastně volby vyhrál? Jistě, hnutí ANO. Ale mnozí říkají, e ne tak docela. Vítězem má být ten, kdo dokáe obsadit nejvíce krajských rad a hejtmanských křesel. Protoe poměrný volební systém vede fakticky k tomu, e nezáleí, kdo volby vyhrál, ale jaký má koaliční potenciál. Uvedli jsme důvody, proč jej má ANO tak nízký. Kdo je tedy vlastně oním vítězem? Středo-pravicová opozice se k vítězství přihlásila. Někde ODS, KDU-ŹČSL, STAN, TOP09 kandidovaly samostatně, jinde ve vzájemných či jiných koalicích. V Olomouckém kraji STAN doplnili i Piráti. Spolupráce se v tomto směru vyplatila a odpůrci vládnutí A. Babiše po výsledcích, které jim umoní účast ve všech 13 koalicích (nikoliv všem současně – pozn. aut.), si dokonce věří na Velkou Změnu. Tedy na to, e v parlamentních volbách 2021 porazí hnutí ANO a sestaví vlastní vládu.
Úspěch pravice a politického středu je dán několika důvody. Jednak se vyplatila důsledná opoziční politika vůči hnutí ANO, přičem premiérovy chyby během epidemické krize, jeho chaotické chování a vyjadřování s největší pravděpodobností řadu lidí motivovaly jít k volbám. Tam, kde bylo moné vyjádřit se i vůči nepopulárním hejtmanům hnutí ANO, namátkou Olomoucký a Středočeský kraj, tam se mobilizovala opozice. Vyšší volební účast v těchto regionech ukázala, e se opozici, především Pirátům, podařilo přitáhnout mladší a nespokojené voliče. V některých okresech mobilizační kampaň přilákala k volbám a 45 procent voličů.
Můeme tedy říci, e Piráti, STAN i ODS jsou v tomto směru vítězi voleb. Protoe cílem politiky je uplatňovat moc.
Média i političtí analytici povaovali za hlavního poraeného krajských voleb levici. Komunisté naprosto propadli, uspěli ve čtyřech krajích a získali 13 mandátů. Nemají zastoupení v ádné krajské koalici. V případě sociální demokracie je hodnocení obtínější, nicméně lze je krátce shrnout slovy sociologa Martina Buchtíka (STEM). V rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl: ČSSD má tu smůlu, e spousta lidí jí fandí, je jim sympatická, ale je to pro ně a druhá, třetí nebo ádná volba. To se stalo Bohuslavu Sobotkovi. Kdy chtěl nastavit liberální kurs a podpořit takové to dienstbierovské křídlo, tak mu mnoho lidí tleskalo, ohromně mu narostla popularita, ale nebyli to jeho voliči. Ti tím naopak trpěli. Princip červeného svetru je zjevný. Hamáček se dokázal odlišit mezi pány v obleku a říct v krizi stručně a jasně, o co jde. Na otázku Proč to však nestačilo na zvýšení popularity i celé strany? odpověděl: Minimálně to zastavilo její propad. Nepadá pod pět procent a nemizí z mapy politiky v Česku. Výzkumy toti na začátku roku ukazovaly, e strana můe do zastupitelstev projít pouze ve třech krajích. Nakonec jich bylo osm. Strana bude analyzovat, zda je pro ni vhodnější jít samostatně, v koalicích a s kým, pod jiným názvem atd.
V kadém případě je záchranou ČSSD jen a pouze důsledná levicová rétorika a politika, jí se odliší od hnutí ANO.
Ještě pár slov ke komunistům. Podobně jako ČSSD je oslabila skutečnost, e senioři se nedostavili k volbám v takové míře, jak jsme očekávali. Je to důsledek obav z nákazy COVID-19. Zcela zřetelně víme, e má jediný voličský segment, lidi staršího věku. Pro strategii udrení se mezi hlavními hráči české politiky to je málo. Můe tak nastat scénář, kdy oslavy 100 let od zaloení KSČ budou těmi posledními. Dva proudy, které po odchodu Vojtěcha Filipa proti sobě povstanou, tedy konzervativní a řekněme liberálnější či otevřenější, mohou vést postupně k rozpadu strany. Ale i kdyby se ji podařilo udret jednotnou, neznamená to její záchranu. Strana se dlouhodobě v klíčových průzkumech měřících volební jádro pohybuje pod pětiprocentní hranicí.
V průzkumech popularity A. Babiš oslabil, nicméně jeho voličské jádro se s největší pravděpodobností nezmenšilo. Ale moná jeho současná podpora dosáhla svého maxima. Posílila alternativa, která jej chce vystřídat. Do parlamentních voleb je daleko a i mezi nyní spolupracujícími lídry pravice a Pirátů se začnou objevovat konflikty, například v boji o místa na kandidátkách. V kadém případě stupeň ohroení naprosté politické dominance hnutí ANO se výsledkem krajských voleb zvýšil.
Pavel Šaradín (1969) je politolog. Působí na Filozofické fakultě UP Olomouc.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.