Literární noviny jsem začal číst v roce 1952. Byl jsem ve vojenském gymnáziu, tedy přesněji ve Vojenské škole Jana iky z Trocnova v Moravské Třebové jediným odběratelem. V té době, a ani doteď, jsem netušil, e byly zaloeny u v roce 1927 Bohumilem Mathesiem jako nakladatelské noviny. Doily jen do okupace a po válce obnoveny s podobným zaměřením. Já jsem se dostal k těm třetím v pořadí a myslel jsem si, e vzorem pro jejich zřízení byla Litěraturnaja gazeta. Co byla pravda. Naše Literárky se ale rok od roku zlepšovaly a dalo se v nich přečíst mnoho zajímavého. Psali tam stále častěji autoři talentovaní. A byly v době počínající slávy za šéfování Milana Jungmanna zlikvidovány počtvrté.
Nastalo mezidobí, které nikdo do historie Literárek po právu zařadit nechce a ví se o něm málo. Já jsem se do toho zapletl náhodou. Na chodbě ministerstva národní obrany mě zastavil můj bývalý šéf ve vojenském časopise A-revue Vladimir Diviš, který tu v tu dobu byl vedoucím oddělení vojenského tisku. Přišel s hvězdnou nabídkou, e bych se mohl stát zástupcem šéfredaktora Literárek. Bylo mi něco přes třicet, šlo o kariéru, která se neodmítá. Kdyby ovšem u nešlo o ty Literární noviny takzvaně úřednické. Take u mě neuspěl, ani jako s moným autorem. Za pár dní toti jsme se potkali náhodně znovu, a jako kdyby na ten předchozí rozhovor zapomněl, zoufale si mi postěoval: Musím jít Zelenkovi dělat zástupce do Literárek! Nakonec ve stejném postavení skončili na dvě desítky let v televizi.
Divišovi se podařilo získat jako autory řadu mých kamarádů a bývalých spolupracovníků. Platili tam asi dobře. Nejvíc mě překvapil Jáno Mentel, který v A-revue vedl zahraniční rubriku. Měl vynikající jazykovou průpravu. Asi i proto, e měl v cizině mnoho příbuzných. V dvaašedesátém jsem navštívil v Paříi jednu z jeho blízkých rodin s borovičkou od Jána. U se tu stačili naučit uívat si ivot jako rodilí Francouzi. Na stole plno pití a jídla, bílé veky si jen tak lámali, e na ubruse bylo boí dopuštění. Ale byla to jedna z mých nejkrásnějších návštěv. Vděčil jsem za ni Jánovi, kterému jsem byl i na promoci. Bylo to na začátku července, jeho ena si chtěla jít někam zaplavat. Jáno to zcela logicky v takový den povaoval za absurdní. Ona trvala na svém, a tak mne nepříliš nadšeného poádal, abych šel s ní. Měla studené ruce, ale byla krásná. Jáno se od ní zjevně odpoutával. Tvrdilo se, e marně, asi na něho něco věděla. Jestli v tom bylo ještě něco dalšího, těko soudit. Později jsem se dozvěděl, e ho našli po několika dnech ve vaně s přeřezanými ílami. S Jánem jsem naposled mluvil krátce po okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Burcoval mě: Přece to těm starým nenecháme! Dost jsem nepochopil, jak to vlastně myslel.
Redakci Literárek, kdy zejména v druhé polovině 60. let podstatně ovlivňovaly dění u nás, jsem navštívil několikrát, ale nikdy se neodváil do nich napsat. Ne ze strachu, ale necítil jsem se na to profesionálně. Na stránkách LtN jsem se objevil a za šéfredaktora Vladimíra Karfíka. V redakci jsem s ním a s Ondřejem Vaculíkem strávil řadu hodin. V kontaktu s redakcí jsem byl i za Jakuba Patočky, méně v případě posledním, jeho éra končí.
Kdybych si dal tu práci, asi bych si spočítal, e v různých dobách jsem v Literárkách publikoval jen asi tři desítky článků. Přesto bych si přál, aby se někdo pokusil vzkřísit je posedmé. A v té podobě, době, s redaktory a autory, jako kdy si je kupovalo sto a tři sta tisíc lidí. Jeden z mých přátel, který také shodou okolností byl jediným odběratelem Literárek ve vojenském gymnáziu (v jiném městě ne já), mi však připomněl, co řekl Thalés z Milétu: Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.