Jazyk
Ne kadý text o středním rodě musí nutně spadat do šuplíku s nálepkou gender. Nerad bych se primárně věnoval tématu, proč je vlastně maďarština z hlediska genderově lingvistického nejkorektnějším jazykem, protoe rody vůbec nevede a kadý on, kadá ona i kadé ono je zkrátka a dobře: ő. Koneckonců mnoho jazyků, např. ty románské, se naopak obejde bez středního rodu a povinně přiřazuje kadému mléku (il latte) nebo městu (la citta) ten muský nebo enský. Čeština jde cestou der, die, das, psí ocas, co vskutku ztěuje práci při učení slovíček (ten stůl, ale ta idle, ta skříň, ale ten kredenc, to křeslo, ale ten gauč).
Je ale přesto pravda, e střední rod není zcela tak vytíen jako zbylé dva, alespoň tedy u sloves. Především proto, e takzvaná bezrodá osobní zájmena (já, ty, my, vy), která mohou znamenat jak muský rod (já jsem šel), tak enský (já jsem šla), ve středním rodě nejsou – pardon – téměř nejsou, jak geniálně dokazuje Medvídek Pú v překladu Hany Skoumalové, konkrétněji Prasátko: Taky jsem jednou jednoho vidělo, řeklo Prasátko. Aspoň si myslím, řeklo. Ale moná, e to nebyl on.
Takto tedy Prasátko mluvilo o Slonovi. Abychom ale zachovali neutrum, o Slonisku. Třebae ale máme mnohá další ivá stvoření středního rodu, kterým můeme přisuzovat děje jako např. vidět, slyšet, myslet, mluvit, tvary minulých příčestí těchto sloves v neutru – vidělo, slyšelo, myslilo – jsou podstatně méně časté. U slovesa vidět jsou jednotlivé frekvence následující: viděla 21,7; viděl 68,3; vidělo 5,1 i. p. m. Zde je nutný malý exkurs – frekvence slov se toti neměří v hertzích ani v otáčkách za minutu, jak by se člověk mohl domnívat. Jednou z jednotek frekvence slovních tvarů je počet výskytů na milion pozic v jazykovém korpusu, zkratka i. p. m. (items per million).
Ale! Tvar vidělo nepřísluší pouze Prasátkům a Sloniskům, dětem, děvčátkům a jiným stvořením, ale velmi často také např. očím, lidským kolektivům, jakými jsou obecenstvo nebo sousedstvo, nebo číslovkám. Ty jsou toti valnou většinou ve shodě se středním rodem: pět lidí vidělo, mnoho lidí vidělo, pár lidí vidělo... Samozřejmě ale najdeme zajímavější příklady tvaru vidělo, kdy je tím vidoucím kupříkladu uzené: Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky. (idnes.cz, 17. května 2018)
Velkou část zkoumaného materiálu tvoří neosobní tvary ve větách bez podmětu jako: Vidělo by se, co by tomu říkala. Neosobní konstrukce jsou v češtině velmi časté a nejde zdaleka jen o slovesné formy jako mrzlo, pršelo, stýskalo se mi, setmělo se, které si moná pamatujeme z hodin češtiny, kapitola věty jednočlenné. Zda to souvisí s alibismem já nic, já muzikant, či lépe řečeno já nic, ono to samo, si netroufám tvrdit. Ale kdy se mí z Německa pocházející kolegové germanisté seznámili s českou frází to se mi nechce, tak si ji tak oblíbili, e si ji pro pobavení přeloili do němčiny a nyní rádi pouívají nesmyslné es will sich mir nicht, protoe jim přijde kouzelné, e tady nejsme schopni uznat, e jsme to my, kdo nechce, a místo toho tu nechuť svedeme na nějaké to ono, které zákeřně čeká za rohem, aby nám v povinnostech zabránilo.
Velmi mě bavilo při studiu konsekventně pouívat střední rod u svých dvou spoluáků, jednovaječných dvojčat. Mám hodinu s dvojčaty, by řekl kadý. Mě bavilo pokračovat: Ona mi včera říkala, e půjdou s námi na oběd. Dnes jsem ale ani jedno neviděl.
Pravdou je, e neučíme děti mluvit o sobě ve středním rodě a, řekněme, do šestého roku věku podle vzoru Prasátko, abychom je potom přeučovali na muský či enský rod. O svých dětech v mnoném čísle sice mluvíme v enském rodě, protoe děti skloňujeme podle vzoru kost, ale v jednotném čísle o dětech, nemluvňatech nebo batolatech zůstáváme u rodu středního.
Zůstává pak jen na zváení kadého z nás, zda je následující chyba způsobená zamotáním pisatele do struktury souvětí, či zda se jedná o (byť třeba podvědomý) úmysl: Na to, e má Babiš sestavit vládu, by prezident změnil názor jen v případě, e by o to sám předseda hnutí vítězného ve volbách nestálo. (idnes.cz, 22. října 2017)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.