– Leopold Pölzl byl sociálně demokratickým starostou Ústí nad Labem v době, kdy zdejší koncert Alexandrovců byl jen a pouze manifestací demokratických sudetských Němců odhodlaných nevydat Československo Hitlerovi. Útlý svazek reportáí o bytové nouzi ukazuje zapomenutou realitu ivota, která stála v pozadí sociálně demokratické politiky. Nouze za první republiky nebyla výjimečná, své sociální reportáe psal i Karel Čapek. Ty sudetoněmecké se ale vracejí na světlo a v posledních letech především péčí historika Thomase Oellermanna.
Leopold Pölzl: ijí ve tmě – Die im Dunkel leben, z němčiny do češtiny přeloili Zuzana Schwarzová a Tomáš Okurka, Muzeum města Ústí nad Labem, Ústí nad Labem 2019, 41 s.
-pe-
– Vzdělání i profesionální kariéra řadí dnes ji sedmdesátiletého B. T. Swimma mezi špičkové kosmology. Ji od roku 1983 se ve svých knihách vytrvale vrací k tématu, které běné vědecké horizonty překračuje: má nám vesmír co povědět i mimo vzorce a data, můe znalost kosmologie obohatit náš niterný ivot a vést k proměně našeho vztahu k přírodě? Dějiny vesmíru jsou podle autora příběhem, na který navazuje příběh člověka a lidstva – hvězdy se zrodily, umřely, proměnily a rozptýlily do prostoru, abychom v něm mohli ít. Aby k nám tento příběh promluvil, měli bychom se snait o bezprostřední smyslový kontakt s vesmírem: Tak třeba lehneme si v hluboké noci pod hvězdami na záda a zahledíme se do hvězdných dálek, měli bychom si uvědomit, e se nedíváme nahoru, protoe vesmír ádné nahoru a dolů nezná, ve skutečnosti hledíme do nesmírných propastí a nezřítíme se do nich jen proto, e nás na svém povrchu drí Země. V knize najdeme řadu takových postřehů, které nám v běném ivotě unikají. Autor obrací pozornost čtenáře k tomu, e jednou z největších revolucí ve vývoji vesmíru bylo, kdy se v něm objevily bytosti schopné si uvědomit sebe sama. Tyto bytosti, jak autor věří, budou schopny shodnout se na tom, co dává jejich existenci smysl a co je navzájem spojuje lépe ne tradiční ideologie a náboenství. Jsme postaveni před výzvu porozumět významu našich lidských snah uvnitř vyvíjejícího se vesmíru. Na tom, jak se nám podaří se s tímto úkolem vyrovnat, závisí ivotnost pozemského společenství včetně kvality ivota, jaké se budou těšit všechny budoucí děti.
Brian Thomas Swimme: Skryté srdce kosmu, z angličtiny přeloil Jiří Zemánek,
Malvern, Praha 2019, 118 s.
-jn-
– Lidovecké dějiny jsou, pokud jde o práce autorů vzniklé v polistopadovém období, z českých velkých politických stran ty nejlépe zpracované. Karel Konečný patří mezi přední autory, pokud jde o lidoveckou historiografii poválečného období, ve své prozatím poslední studii se ale věnuje nejen vnitřní dynamice Československé strany lidové v období praské jara. Píše o dění v regionech, stranickém nakladatelství Vyšehrad a redakci stranického deníku Lidová demokracie. Zmiňuje se o iniciativách směřujících k obnově Orla, o oivení v mládenických strukturách strany. Výstině popisuje roli nárazníkového pásma, kterou ve struktuře strany měli její krajští tajemníci odstiňující tlak nově přijímaných členů na stranické vedení: Strana tak byla směrem dolů v podstatě dále řízena byrokratickým aparátem, který měl tendence usnesení regionálních volených orgánů obcházet a v první řadě sledovat své vlastní, někdy i nejasné zájmy. Upozorňuje na klíčovou otázku sjezdu pro obnovu mandátu v politické straně – lidovecký sjezd se po nastolení komunistického monopolu moci nesešel dvacet let. Konečný ale se zřídkavým porozuměním píše zároveň s dějinami lidové strany i výstinou skicu fungování Národní fronty a úvah o její podobě, jak se v letech praského jara objevovaly. Sonda do těchto úvah roztroušená po jednotlivých částech studie je pro dnešního čtenáře jistě ještě podnětnější ne připomínky regionálních funkcionářů zaívajících ve sledovaném období své vzestupy a pády.
Karel Konečný: Československá strana lidová v období nastupující normalizace (1969–1972), Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Praha 2019, 182 s.
-pe-
– Hudebník, novinář a organizátor Jiří Plocek je člověk pozorný, naslouchající a vyhledávající nové příběhy i v koloritu všedního dne: Jestli má ten příběh z nějakého důvodu zaznít, promluvíme spolu, i kdyby ta paní byla jen učitelkou v místní mateřské škole nebo prodavačkou v trafice. Právě z všednodenních příběhů a glos je převáně sloen čerstvě vydaný útlý svazek jeho Zápisků. Je to čtení před spaním nebo do šaliny na cestu domů, aby se po jedné dvou stránkách příběhu mohl člověk usmát a zasnít, protoe svět je veskrze dobrý. Čteme o lidech z vinárny i koncertu, v občasných zmínkách nahlédneme do autorových mladých let. Základní sdělení se opakuje – lidé mají příběhy, které stojí za poznání, kdy se lidem věnuje pozornost, mohou růst. V zásadě jsou lidé dobří. A dobré v člověku stojí za zveřejnění.
Jiří Plocek: Zápisky potulného lidopisce, Galén, Praha 2020, 130 s.
-pe-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.