Petr Král se v Listech představil dvakrát: v č. 1/2007 jsme otiskli jeho verše a překlady, v č. 4/2010 v rubrice Básníci a jejich místa báseň Nároí s autorovým komentářem. Jako vzpomínku na předního českého literárního autora (zemřel v Praze 17. června) přinášíme text úvodu Petra Borkovce před autorským čtením v praské literární kavárně FRA dne
2. června 2015. Do přístího vydání rubriky Básníci a vykladači připravujeme úvahu
Martina E. Kyšperského o Králově básni Ještě Benátky.
-red-
Sumu Město je náš les jsem před dnešním večerem přečíst nestačil. Při listování jsem narazil na verš Pořád vás poznávám hmatám – a jak jsem si tak ten verš prohlíel od kraje do kraje a zároveň si nad tím nákladem veršů celé knihy říkal: ne, to u nestihnu, to přece nelze, myšlenky uhnuly a já začal v duchu sestavovat trochu podivný seznam toho, jak se mi Petr Král promačkává (on by mě asi opravil a řekl vmačkává nebo vlamuje) do denního ivota (ve snu jsme se, co si pamatuju, zatím nepotkali).
Seznam zní:
1. Od určité doby, kdy čtu báseň, vyhledávám si v ní cvičně nejtemnější místo, místo, kde se cítím nejhůř. Petr Král tuhle strategii několikrát uil při výkladu obrazů – a ve mně to uvízlo a nejde z hlavy (i kdy bych s tím u rád přestal).
2. Petr Král mi zničil některé filmy: napsal toti, e kdy se mu ve filmu holí a do toho vstoupí nějaká událost a mu se nedoholí, on jako divák po celý zbytek filmu myslí na to, e holení není dokončeno. Od té doby na to myslím taky a nemůu se soustředit. Nehledě na to, e si na Petrovu poznámku pravidelně vzpomenu, kdy se holím sám.
3. Petr Král někde napsal – a teď necituji, ale říkám, co jsem si nepřesně zapamatoval – e kdy se při psaní báseň začíná vylévat z břehů, odpoutávat – je to jako kdy prázdno dostává litevský přízvuk. Od té doby často při psaní myslím na litevský přízvuk a hlídám tak intenzívně, abych ho neprošvihl, e nic nevznikne. Díky.
4. Nemohu bez Petra Krále chodit s průvodcem po zámcích a uívat si návleků a porcelánu a hraběcích loveckých koutků. Místo toho vdycky myslím na úchvatnou báseň Michaela Edwardse, kterou Petr Král přeloil a která začíná verši: Při prohlídce zámků se často vzdálíš / od hloučku, jej vedou k váze... Od té doby, co jsem tu báseň četl, při prohlídkách smutně postávám u zámeckých oken a myslím na Petra Krále. A průvodkyně sledují toho zasmušilého zloděje ostřííma očima.
5. Pátý bod je v jemném dešti. Nemohu si obléknout lehčí kabát, ani bych si vzpomněl na Petra Krále. Jednou, bylo zataeno, jsem před ním, na ulici, nazval svůj oděv kabátem – a Petr pravil: Jak tohle můete říct? To přece není ádný kabát, to je trenčkot. V tu chvíli se rozpršelo. A Petr mi sáhl na trenčkot, zlehka ho obrátil, a kdy se zjevila narůovělá podšívka, dodal: Je to trenčkot, a tohle je jeho enská část – a mimochodem, potřebovala by obnovu.
6. Poslední v seznamu je slovo mávám na konci vzkazů, které v Čechách bez myšlenky na Petra Krále nemůe uít vůbec nikdo.
Mávám.
Zatím mávám.
Já – ztěka – mávám letní záclonou.
Ptám se zpod slunečníku a mávám.
Jarně, zlíchovsky a vůbec světelně mávám.
Sobotně mávám.
Kadopádně mávám.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.