Máme v Brně na Moravském náměstí pomník, který v nezasvěceném návštěvníku vyvolá údiv. Voják se vztyčenou levou rukou stojí na neúměrně vysokém soklu, na něm zeje veliká prázdná oslnivě bílá plocha. Není pochyby, e socha je vynikajícím uměleckým dílem, které si u proto zaslouí ochranu: Vincenc Makovský byl mistr, i kdy se přizpůsobil poadavkům socialistického realismu. Proč si však nechal vnutit megalomanský podstavec? Nebo jím snad chtěl vyjádřit nějakou myšlenku?
Historii pomníku si lze snadno dohledat. Měl být původně ztělesněním triumfu, který pro vlastence představovalo zničení Německého domu stojícího kdysi uprostřed Moravského náměstí. Pomník měl stát na jeho místě, nebyla však shoda o tom, co by mělo být jeho tématem. Podle komunistických radních by to měl být vítězný rudoarmějec, podle demokratických T. G. Masaryk. Demokraté, kdy se spojili, dokázali prosadit Masaryka. Nějakou dobu ovšem trvalo, ne byl připraven návrh a získány peníze. Tlak komunistů mezitím sílil a tak demokraté usoudili, e by měl Masarykovi zatím dret místo alespoň podstavec. Ten byl roku 1946 odhalen za přítomnosti Masarykovy dcery a vnuček, třebae komunisté vyhlásili na příslušný den národní směnu.
Na víc u se demokraté do Února nezmohli, obsazení místa však bylo prozíravé a účinné. Klement Gottwald kdysi říkal a příliš nahlas, e půjdeme Masarykovou cestou, a tak likvidace masarykovských reliktů propukla a po jeho smrti. Teprve v polovině padesátých let byl odstraněn podstavec a teprve za normalizace byl na jeho místě vztyčen Axmanův pomník Komunisté: tři alegorické postavy otočené zády k právu, rovnosti a práci (rozuměj k redakcím takto nazvaných novin). U tam zase není.
Pro pomník rudoarmějce se mezitím našlo jiné místo a jeho vytvoření bylo svěřeno Makovskému, od něho ostatně měl být i původně zamýšlený pomník Masarykův. Odhalení se konalo roku 1957. Sochař udělal dobře, e nevybavil vojáka zbraní – to by asi dnes u nad náměstím nestál. Svým gestem tak vyzývá ke kapitulaci nepřítele a tím vlastně k trvalému míru. Po Listopadu se přesto objevili dva chrabří mladíci s heslem: Bolševické pomníky pryč z Brna! (Výtečnou znalost minulosti projevili mimo jiné názorem, e kdyby Makovský pomník neudělal, bolševici by ho popravili.) Pomník byl napadán vandaly a radní čelili nátlaku kompromisem, který jim zřejmě připadal rozumný – nechali odstranit nápis na soklu.
Ten nápis byl v azbuce a obsahoval vojenský rozkaz připomínající osvobození Brna. Největším kamenem úrazu byl ovšem podpis vrchního velitele vítězné armády. Shodneme-li se na tom, e trvalý smysl ádného pomníku není v oslavě (všechna sláva polní tráva), ale v uchování vzpomínky na minulost, těko si představit lepší řešení. Neosvobodili snad Brno ruští vojáci? Nebyl jejich nejvyšším velitelem Stalin? I určitá rozevlátost textu, která si vyadovala tak velký sokl, byla svědectvím o své době. Pomník v původní podobě byl výmluvnější ne jakékoliv dodatečné vysvětlování.
Kdy projídím kolem něho tramvají, nemohu se zbavit pocitu trapnosti. Obrovská bílá plocha vyjadřuje dvojí neúctu: k umění i k zachování lidské paměti. Vzpomínám na mankurty neznalé vlastní minulosti, jak si je vychovávali vládcové podle Čingize Ajtmatova (A delší roku bývá den). Dnešní podoba pomníku mi výchovu budoucích mankurtů připomíná.
Skončím pozitivním návrhem. Nápis bych u neobnovoval, ale vyuil bych plochy k nové informaci shrnující zde popsanou historii pomníku. Takové řešení by mělo jednu výhodu – informace by nepodléhala zubu času. Dokumentovala by nepomíjející lidskou pošetilost.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.