Z epidemiologického hlediska je situace v Rakousku a České republice i nadále podobná. Křivka pozvolného nárůstu nakaených covidem-19 je v obou státech téměř totoná. Rakouská vláda hledá nová organizační řešení. Aktuálně k nim patří znovuzavedení povinného nošení ochranných roušek v supermarketech, bankách a na benzinových pumpách, uvauje se o zavedení celostátního varovného systému, který by umonil vymezit aktuální ohniska nákazy včetně určení intenzity protipandemických opatření.
*
Jak známo, americký prezident nazývá nový virus virem čínským. Naproti tomu dle šéfa vídeňských Svobodných, místostarosty Dominika Neppa, se jedná o virus azylantský. Jeho stranický vůdce, bývalý prezidentský kandidát Norbert Hofer, se v rozhovoru pro televizi PULS 24 odmítl od tohoto výroku distancovat. Strana Svobodných vládní epidemiologická opatření jednoznačně odmítá. Vláda údajně vyvolává mezi obyvatelstvem paniku a pranic se nestará o zabezpečení státních hranic, zvláště pak východních. Svobodní sbírají podpisy pod podnikovou petici s příznačným názvem Aliance proti koronovému šílenství.
*
Letos jedenáctého října proběhnou vídeňské komunální volby. Volební právo má ji několik let i šestnáctiletá mláde. Volby se, tak jako v kadé jiné spolkové zemi, konají kadých pět let a vzbuzují i celorepublikovou pozornost. Je velmi pravděpodobné, e Vídeň zůstane i nadále, jak se v Rakousku říká, rudá. Socialisté mají dle předvolebních průzkumů šanci získat čtyřicet procent voličských hlasů. Lidovcům, jejich největší konkurenci, přibylo dle prognóz téměř patnáct procent voličů. Do podzimních voleb se můe ještě mnohé změnit, nicméně předpokládaná čtyřiadvacetiprocentní podpora dodává pochopitelně Lidové straně sebevědomí. Naproti tomu Svobodní ztratili dvě třetiny voličů a musejí se spokojit s deseti procenty hlasů. I tentokrát mohou za jejich masivní ztráty výhradně vnitrostranické rozpory. Podobná situace nastala v historii Svobodných ji několikrát. Skupina nespokojenců odejde ze strany. Posléze odpadlíci vytvoří nové politické seskupení, nicméně s téměř totoným volebním programem. Tentokrát je hlavním hrdinou Heinz Christian Strache, kterého nechvalně proslavilo skandální video z ostrova Ibiza. On a jeho skupina kandidují ve vídeňských volbách pod názvem Team HC Strache. K zakládajícím členům tohoto sdruení, původně komunálním politikům ze strany Svobodných, se přidávají další přeběhlíci, naposledy téměř celá stranická buňka z Heitzingu.
*
ivot ve Vídni komplikuje nejenom nárůst nakaených novým virem, který se drí nad celostátním průměrem, ale i pouliční šarvátky. Turecká organizace Šedí vlci narušila v městské čtvrti Favoriten nejenom kurdskou demonstraci proti násilí na enách, ale o něco později i shromádění organizované kurdskými a levicovými aktivisty. Tato ultrapravicová organizace označuje Kurdy, idy, křesťany, Arménce, Řeky, komunisty, svobodné zednáře, sionisty, EU, Vatikán a USA za své úhlavní nepřátele. Povauje se za více ne pravděpodobné, e toto fašistické seskupení je řízené z Ankary. Rakouská vláda se snaí navázat dialog; chce zamezit tomu, aby se, řekněme, turecké vnitrostátní problémy řešily na území Rakouska. Ministryně pro integraci Susanne Raabová a ministr vnitra Karl Nehammer pozvali zástupce kurdských a tureckých spolků – mimo jiné i zmíněné Šedé vlky – ke společnému krizovému setkání. V Rakousku ije přiblině sedm set tisíc muslimů, z nich je přiblině třetina organizovaná v náboenských spolcích. Jiným, ji delší dobu připravovaným krokem ke zklidnění situace má být vytvoření dokumentačního centra Politický islám. Původně mělo mít centrum mnohem širší záběr: výzkum a dokumentace antisemitismu, náboensky motivovaný politický extremismus – konkrétně politický islám – a rasismus v 21. století. Nyní se má činnost centra zaměřit pouze na politický islám. Zda se podaří vytvořit fungující a respektovanou organizaci, lze těko předpovídat. Opatrnost a nedůvěra, vzedmuté náboenské emoce a mnoství rozličných zájmů vznik nové instituce značně komplikují.
*
Nejoblíbenějším politikem je v současnosti ministr zdravotnictví a sociálních věcí, téměř šedesátiletý Rudolf Anschober ze strany Zelených. Práci mu i celé vládě poněkud zkomplikovalo rozhodnutí Ústavního soudu, který označil mnohá opatření vlády za protiústavní. Soud zdůraznil, e ani ve výjimečných situacích nesmí vláda překročit ústavní mantinely. Ústavě odporoval například celoplošný zákaz vycházení, vláda je povinna místa zákazu vycházení blíe specifikovat. Také vyadování minimálního jednometrového odstupu není právně vymahatelné. Ji několik týdnů po zavedení opatření omezujících svobodný pohyb občanů upozorňovala řada právníků rakouskou vládu na moné porušení ústavy. Spolkový kancléř Sebastian Kurz povaoval tehdejší kritiku za neadekvátní a přehnanou. Dalším porušením ústavních pravidel bylo otevření obchodů do čtyř set metrů čtverečních, obchodů se stavebninami a zahradnických center po velikonočních svátcích. Dle Ústavního soudu tím došlo k diskriminaci ostatních obchodníků, monost otevřít své obchody měli mít všichni bez rozdílu. Mnozí ji zvaují podání aloby a případné vymáhání náhrady za ušlé zisky. Ministr zdravotnictví v ádném případě rozhodnutí soudu nezpochybňuje. Soudcům poděkoval za výklad a mnohá upřesnění. Poznamenal, e zákony vznikaly rychle a ve zcela nové, krizové situaci. Bylo rozdáno přiblině třicet pět tisíc pokut, které jsou z dnešního pohledu protiprávní, a tudí nevymahatelné. Zákony však nedovolují ji zaplacené pokuty vracet. Ti, co se odvolali, případně pokuty nezaplatili, jsou tudí ve výhodě. Ani generální amnestie, jak ji vyaduje opozice, není proveditelná. Ministr zdravotnictví se můe pokusit řešit situaci doporučením, aby úředníci pokuty zrušili. Soud v Klagenfurtu odsoudil enu k pokutě osm set eur a k šestiměsíčnímu odnětí svobody podmínečně za vědomé porušení karantény. Dotyčná vinu přiznala a upřesnila, e šla jen do blízkého supermarketu převést příbuzným peníze. Rozsudek, který soud označuje za precedentní a varovný, ještě nenabyl právní moci.
*
Za téměř revoluční se dá označit iniciativa ministryně dopravy Leonory Gewesslerové ze strany Zelených, která údajně vstupuje do závěrečné fáze vyjednávání a realizace. Projekt nazvaný Jízdenka 1-2-3 by umoňoval občanům vyuít veškerou veřejnou dopravu zakoupením roční jízdenky. V rámci jedné spolkové země by jízdenka stála 365 , tedy jedno euro na den. V rámci dvou spolkových zemí by stála jízdenka dvojnásobek a za celorepublikovou by zájemce zaplatil 1095 tedy tři eura za den.
Martin Burian (1960) je výtvarník, spoluvydavatel Listů. ije v Rakousku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.