Tuto otázku si pokládám stále častěji. Kdy vidím, jak zbohatlíci oplocují další rybníky, louky i lesy. Kdy vidím v mapách navrhované trasy nových dálnic a rychlostních silnic, často vedených jen na dohled od těch stávajících. Kdy vidím, jak se architektonicky otřesné domky satelitních sídlišť rozlézají na všechny strany, jak nové tovární haly zabírají úrodnou zemědělskou půdu. Nejen proto mne oslovila kniha zpovídající archeologa Jana Klápštěho. Zajímavé pro mne bylo také seznámení s osudy krajiny Mostecka, kdysi zahrady Čech, která má nebývalou devastaci za sebou.
Osud Mostu a Mostecka nelze oddělit od totalitní povahy minulého reimu, právě ta toti zajišťovala nekonfliktní likvidaci někdejšího královského města a desítek okolních vesnic. Šílené nápady se rodí po celém světě, ale jen totalitní reimy dokáou zaručit jejich uskutečnění bez sebemenšího odporu veřejnosti. Zajišťují klid na práci, říká Jan Klápště.
Minulý reim ani náhodou neoplýval nějakou ohleduplností ke stopám minulosti. A já se musím ptát, jestli se od té doby něco změnilo. Pohnul třeba osud severočeských Libkovic, označovaných jako svědomí severu, naši společnost k něčemu? Zdá se, e nikoliv.
Kolem roku 1980 měly Libkovice více ne tisíc obyvatel, stály tam tři továrny, v roce 1987 ale dali soudruzi palec dolů a rozhodli o jejich likvidaci. Na jaře 1992 jsem náhodou přišel k tamnímu starostovi Stanislavu Břicháčkovi. S jistotou jsem předpokládal, e v nových poměrech u nemůe likvidační ortel platit, kdy mě starosta vyvedl z bláhové iluze, divil jsem se, e se nebrání. Mlčky poslouchal, potom rázně vstal a snášel šanony s úředními dopisy. Spolu s vesnicí se bránil, ale nikdo se s nimi nebavil. Znova a znova se obracel na všechny kompetentní osoby, ale pokud se dočkal odpovědi, byla nanicovatá, jen prodluovala úředně stanovenou lhůtu... Dodnes nevím, jestli postoje politiků k libkovické samosprávě vyplývaly z promyšlené strategie, nebo z povýšené netečnosti... Kuriózní přitom je, e ve hře nebylo ani teplo našich domovů, ani práce horníků, ale peníze za bourání libkovických domů. Od státem podporovaného bourání, uskutečněného v letech 1991 a 1993, uplynulo přes čtvrt století, dodnes ale doly do zbořených Libkovic nevstoupily, zůstávají podivnou uzavřenou zónou...
Podobně to cítí i autor tohoto textu, kdy se nyní snaí zamezit pokácení významné části staleté lipové aleje ve Svárově poblí Velkých Opatovic na Boskovicku, při samém okraji Jihomoravského kraje. Alej obklopuje nijak zvlášť významnou silnici II. třídy, spojující Velké Opatovice s Letovicemi. Kompetentní lidé z řad silničářů či státních úřadů jen krčí rameny s tím, e silnice se tam rozšiřovat prostě bude. Pracovnice brněnského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR, Regionální pracoviště Jiní Morava), která má na starosti významné stromy, se o tom dokonce odmítla bavit. Prý AOPK poskytuje odborný servis jen státní správě, obcím. Jako odborný pracovník muzea (přírodovědec) nic neznamenám. Snaha obrátit se o pomoc ke státní agentuře, mající ochranu přírody přímo v názvu, se ukázala zbytečná. Podobné instituce přitom platíme z našich daní, aby hájily veřejný zájem.
Ale nechme opět mluvit archeologa Klápštěho: Občas někdo z našich politiků tvrdí, e osud toho kterého místa je výlučnou záleitostí jeho obyvatel, pouze místní lidé mají prý právo o něm rozhodovat. V místním rámci se potom snaí zvítězit v přetlačování protichůdných zájmů. V principu to je ale absurdní a nepřijatelné, podobně jako v sobě neseme různé identity, máme i několikerý místní vztah. Přirozenou a velmi podstatnou rovinou je – či měl by být – vztah k českým zemím jako celku, za něj všichni nějakým dílem neseme odpovědnost...
K půvabu české krajiny patří pestrost, rozčlenění do poměrně malých regionů, které se vyznačují specifickou přírodní charakteristikou i historickým dědictvím. Naší povinností je tuto pestrost chránit, protoe části, je kvůli nějakým krátkodobým zájmům zničíme, nelze nijak rekultivovat, jsou pryč jednou provdy...
S poznáváním nějakých hodnot, v našem případě hodnot krajinných, úzce souvisí povinnost stát se jejich obhájcem ve sporech, které je ohroují...
Přečtěte si knihu o tom, čí je krajina, stojí to rozhodně za to. A podpořte snahu o záchranu Svárovské aleje na petice.com. To taky stojí za to! Je před krajskými volbami, politici nebudou stát o velkou ostudu. Věřím, e větší část aleje společnými silami uhájíme. Nemůeme spoléhat na to, e tak někdo učiní za nás. Nechceme přece ít v normalizovaném kapitalismu.
Ivo Štefan: Čí je ta krajina? Rozhovory s Janem Klápště o středověku i našem světě.
Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2019. 168 s.
Hynek Skořepa (1975) je geograf, pracoval v ochraně přírody, nyní je přírodovědcem Muzea regionu Boskovicka.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.