Před časem vysílal Český rozhlas rozpravy Vojtěcha Cepla o právu a etice ve společnosti. Podle něj v kadé fungující lidské (dokonce i zvířecí) komunitě existuje psaný či nepsaný soubor pravidel, kterými se její členové řídí. Základem lidské společnosti je rodina; v tradiční rodině je strácem pořádku především otec. V širší společnosti (v rámci kulturního okruhu) byla tradičně strácem mravnosti církev. Křesťané vyznávají především Desatero Boích přikázání (které vychází ze Starého zákona), dále Sedmero skutků milosrdensví a pět hlavních hříchů (lenost, oberství, lakota...). Další pokyny vyplývají z Horského kázání (Blahoslavení chudí v duchu...); některé z těchto zásad v praxi příliš nefungují (kdy ti dá někdo facku, nastav i druhou tvář). O spáchání smrtelného hříchu, kvůli kterému se člověk ji nemůe vykoupit a čeká jej peklo, se dnes ji nemluví.
O ivot podle zásad Evangelia se pokoušel v Rusku Lev Nikolajevič Tolstoj, který měl v Čechách svého předchůdce – Petra Chelčického; podle něho člověk nemá odporovat zlu násilím.
Církev by měla být pro věřící oporou – nasměrovat jejich ivot správným směrem a pomoci jim řešit obtíné ivotní situace.
Psané právo je nadstavbou etiky, zákony musí být v souladu s etickými principy – pro křesťany tedy v souladu s Boí vůlí. Vzorem by mohlo být zákonodárství z dob Rakouska-Uherska, kde byly zákony oficiálně posvěceny Boí vůlí. S tímto pojetím práva jsem se setkal na jedné z přednášek pro veřejnost konané na Filozofické fakultě Karlovy univerzity.
V současné době legislativa vzniká jakýmsi kupčením mezi politickými uskupeními za působení četných lobbistů. Výsledek zákonodárného procesu bývá tristní: přijatým zákonům nerozumějí ani právníci, nato občané, kteří mají podle nich jednat. Příkladem můe být stavební zákon. Stává se např. e si občan koupí nemovitost s nevyjasněnými majetkovými vztahy a musí ji posléze znovu zaplatit. Revizi legislativy prosazoval kdysi neúspěšně Otakar Motejl. Nyní je revize zákonů v nedohlednu – musela by přijít nějaká veliká krize, při které by se věci ujali zodpovědní lidé.
Nedávno jsem poslouchal na stanici ČRo Plus pořad s katolickým knězem Ladislavem Heriánem, který se věnuje lidem na okraji společnosti. Pater Herián nevštěpuje mladým lidem, jak se mají chovat – říká, e morálku nahrazuje všeobjímající láskou. S podobným přístupem k morálce jsem se setkal u amerického básníka Luciena Zella, jeho básně jsem překládal (Kudy vane vítr, Praha 2006).
Rozpaky budí také podnikání některých církevních institucí – sestry Voršilky prodaly divadelní budovu, která jim byla omylem vrácena při restituci; nebo počínání správy majetku Praského arcibiskupství, které přijalo dar od eny v nouzi a zemědělskou půdu rozprodalo v podobě stavebních parcel. Církev si počíná trně, formálně podle platných zákonů, ale bez etického přístupu.
Mám pocit, e ani Evangelická církev (ČCE), která se hlásí k odkazu Mistra Jana Husa, na tom není s morálkou o mnoho lépe; nedávno jsem slyšel v rozhlase výklad protestantského kněze, který říkal, e Evangelická církev nehlásá morálku či etiku.
Kristus řekl svým učedníkům: Vy jste solí země. Jděte do světa a hlásejte Evangelium. Dnešní církve jako by na tato slova rezignovaly.
Jan Matys, Davle-Sloup
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.