Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 4 > Jan Matys: Církve a etika

Jan Matys

Církve a etika

Před časem vysílal Český rozhlas rozpravy Vojtěcha Cepla o právu a etice ve společnosti. Podle něj v každé fungující lidské (dokonce i zvířecí) komunitě existuje psaný či nepsaný soubor pravidel, kterými se její členové řídí. Základem lidské společnosti je rodina; v tradiční rodině je „strážcem pořádku“ především otec. V širší společnosti (v rámci kulturního okruhu) byla tradičně strážcem mravnosti církev. Křesťané vyznávají především Desatero Božích přikázání (které vychází ze Starého zákona), dále Sedmero skutků milosrdensví a pět hlavních hříchů (lenost, obžerství, lakota...). Další pokyny vyplývají z Horského kázání (Blahoslavení chudí v duchu...); některé z těchto zásad v praxi příliš nefungují (když ti dá někdo facku, nastav i druhou tvář). O spáchání smrtelného hříchu, kvůli kterému se člověk již nemůže vykoupit a čeká jej peklo, se dnes již nemluví.

O život podle zásad Evangelia se pokoušel v Rusku Lev Nikolajevič Tolstoj, který měl v Čechách svého předchůdce – Petra Chelčického; podle něho člověk nemá odporovat zlu násilím.

Církev by měla být pro věřící oporou – nasměrovat jejich život správným směrem a pomoci jim řešit obtížné životní situace.

Psané právo je nadstavbou etiky, zákony musí být v souladu s etickými principy – pro křesťany tedy v souladu s Boží vůlí. Vzorem by mohlo být zákonodárství z dob Rakouska-Uherska, kde byly zákony oficiálně „posvěceny“ Boží vůlí. S tímto pojetím práva jsem se setkal na jedné z přednášek pro veřejnost konané na Filozofické fakultě Karlovy univerzity.

V současné době legislativa vzniká jakýmsi kupčením mezi politickými uskupeními za působení četných lobbistů. Výsledek zákonodárného procesu bývá tristní: přijatým zákonům nerozumějí ani právníci, natož občané, kteří mají podle nich jednat. Příkladem může být stavební zákon. Stává se např. že si občan koupí nemovitost s nevyjasněnými majetkovými vztahy a musí ji posléze znovu zaplatit. Revizi legislativy prosazoval kdysi neúspěšně Otakar Motejl. Nyní je revize zákonů v nedohlednu – musela by přijít nějaká veliká krize, při které by se věci ujali zodpovědní lidé.

Nedávno jsem poslouchal na stanici ČRo Plus pořad s katolickým knězem Ladislavem Heriánem, který se věnuje lidem na okraji společnosti. Pater Herián nevštěpuje mladým lidem, jak se mají chovat – říká, že morálku nahrazuje všeobjímající láskou. S podobným přístupem k morálce jsem se setkal u amerického básníka Luciena Zella, jehož básně jsem překládal (Kudy vane vítr, Praha 2006).

Rozpaky budí také podnikání některých církevních institucí – sestry Voršilky prodaly divadelní budovu, která jim byla omylem „vrácena“ při restituci; nebo počínání správy majetku Pražského arcibiskupství, které přijalo dar od ženy v nouzi a zemědělskou půdu rozprodalo v podobě stavebních parcel. Církev si počíná „tržně“, formálně podle platných zákonů, ale bez etického přístupu.

Mám pocit, že ani Evangelická církev (ČCE), která se hlásí k odkazu Mistra Jana Husa, na tom není s morálkou o mnoho lépe; nedávno jsem slyšel v rozhlase výklad protestantského kněze, který říkal, že Evangelická církev nehlásá morálku či etiku.

Kristus řekl svým učedníkům: „Vy jste solí země. Jděte do světa a hlásejte Evangelium.“ Dnešní církve jako by na tato slova rezignovaly.

Jan Matys, Davle-Sloup

Obsah Listů 4/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.