Domníval se – těšil se! –, e leden bude zase jednou lednovatější, mrazivější; a on si bude pěkně topit v boudě na opuštěné periferii velkoměsta, teplo se bude od kamen linout, a ráno ho mráz přivítá ledovými květy na okénku, přes ně se bude lomit kosé zimní slunko – okno vede na východ. A on bude muset hned zatopit, protoe bouda má jenom tenké stěny, kafe bude pít sedě na stoličce u kamen. Stoličku si sám zhotovil, a velice se mu osvědčila: pohodlně se z ní přikládá, dobře se na ní dumá a spokojeně podřimuje.
Místo toho prosincové mdlé počasí jen dále trvá, nebe je světle šedě zataené, jako by slunka ani nebylo, a teplota se usadila na asi pěti stupních nad nulou. Dul-li by venku mráz, lenošilo by se mu v boudě jen co! Co asi tři dny zkusil i za tohoto mdlého počasí, ale začaly se mu vracet znepokojivé vzpomínky, linuly se mu ze všech spár jeho ivota, zamořovaly boudu, v ní pak ani nešlo usnout.
Tak se na to podívejme jinak! – Moná je dobře, e je tak, jak je. Při ivotě ho tu s kocourem Rourem drí jen tenký pramínek vody, a co kdyby mu zamrzl? A to se můe stát ještě v únoru! A zmrzla by mu voda ve vaně, která je pod pramenem a kam se chodí kadé ráno koupat, a to ať je teplo, nebo mráz, jaký teď u dlouho nebyl. Nijak záměrně se neotuuje, pouze koná nezbytnou hygienu, čím se mu upevňuje zdraví, jako by se pravidelně otuoval. Podobně je na tom i Rour, který se sice nekoupe, ale na rozdíl od něj tu vodu pije, čeho on se neodvauje, a pro pitnou vodu si pořád chodí do civilizace. Kde by se v této zabodlákované a vyprahlé krajině vlastně vzala pitná voda? To by byl zázrak.
Vyuil tedy panujícího mírného počasí a začal okolí kolem boudy, jak se říká, kultivovat. Na to ho navedla elezářka Magda, která mu při jednom z jejich pravidelných nedělních setkání v kavárně Na Staré prachárně navrhla, aby se pokusil své ivotní prostředí kolem boudy aspoň poněkud – revitalizovat – a zasmála se. Aby váš ivot přeci měl nějaký přesah a vy se nestaral jenom sám o sebe. – A o Roura, doplnil ji. – Ano, a o Rourka, který moná tak oddanou, myslím přehnanou péči ani nepotřebuje. – Ale potřebuje, co by si bez ní počal! – Spíš co vy byste si počal bez té starosti o něj, opáčila mu; a to bylo pouze jedinkrát, kdy se Rourovou vinou s Magdou poněkud i hádal.
Vztah s Magdou se mu usadil, má ji rád, ale s Rourem ji srovnávat nemůe. Magdě stále vyká, Rourovi tyká. Přesto se na kadou nedělní schůzku s Magdou nevýslovně těšil, neboť vdy bylo o čem mluvit. Magda mu dokonce přinesla dárek, pečlivě zabalený do vánočního papíru. Kdy ho rozbaloval, třásly se mu ruce, protoe dárků se vdy poněkud obával. On Magdě nedal nikdy nic. Byla to čtyři řezbářská dlátka s rukojeťmi notně ohmatanými. – To mám po tatínkovi, mladí to chtěli vyhodit, vám by se taková dlátka mohla hodit, zasmála se. Pouze při této příleitosti, vlastně mimoděk, se dozvěděl, e Magda má někde nějaké mladé a měla tatínka, který patrně hodně řezboval. Uasle hleděl na dlátka: Jsou krásná! – poděkoval Magdě a ona se zasmála.
Pustil se do průklestu starých křovisek; praskala jako staré kosti, ale dřevo to bylo houevnaté. Pak kopal, ryl a plel, co ho strašně nebavilo, dokud náhodou neodhalil základy kamenného zdiva. Nemohl ani dospat a musel kopat dále, kam to zdivo vede? Tak odhalil nevelkou stavbu čtvercového půdorysu, její čtvrtá strana ale byla půlkruhová, jako by to byla nějaká apsida menší kaple. Co jiného by to mohlo být? Kůň ani kráva by se dovnitř nevešli, a po nějaké peci by tu musel zbýt popel. Začal tedy kopat uvnitř stavby, u mnohem opatrněji. V zemi se zachovala i vnitřní omítka, podlaha kaple tedy musela být ní ne současný terén. V suti prorostlé kopřivami náhle odkopl tvarovaný předmět. Očistil ho a uviděl, e je to spodní část nějaké asi porcelánové sošky, bez hlavy a horní části trupu. Podle štíhlých rukou, které se od loketní části dochovaly, šlo o postavu nějaké svaté. Asi nic cenného, moná jen nějaká devocionálie, která ale o kapli svědčila.
Kopal dále v naději, e objeví horní část s hlavou. Nic u nenašel. Kdy fragment sošky omyl a očistil, zjistil, e je dutá, roucho má téměř jasně modré a červené a je bohatě zřasené jako draperie. Něco, okraje, bylo i zlacené. Podle této spodní části i velikosti rukou odhadl výšku postavy, sošky, asi na čtyřicet centimetrů. A patrně nebude z porcelánu, ale je keramická. Její zpracování mu připomínalo olomučanskou keramiku, kterou trochu znal. Postavil si torzo v boudě na poličku a díval se na ně, dokud neusnul.
Ve snu se hádal s Magdou o Rourovi. Vysvětloval jí, e člověk se nad zvířata příliš povýšil. Naše podobnost s mnohými tvory, zvláště se psy a kočkami, se kterými celá staletí ijeme na jednom dvoře a často i v jedné domácnosti, a zvláště pak podobnost s Rourem, s ním, Magdo, spávám i v jedné posteli, je mnohem větší, ne si připouštíme. Úplně stejně máme dvě oči, dvě uši, jeden nos a jednu pusu, kterou kočka i pes mají na rozdíl od nás zdařile integrovanou do čumáku, v Rourově případě obzvláště půvabného. Také všechny vnitřní orgány mají stejnou či podobnou funkci. To, e my máme dvě nohy a dvě ruce, a naše zvířata nohy čtyři a ádné ruce, jsme si, my lidé, vymysleli. Rour má klidně čtyři ruce, po nich chodí, podobně jako já mám čtyři nohy, ale ty přední nepouívám ku chůzi, ale ku práci. No a co. My pouze nemáme ocas, ale to neznamená, e zvířata nemají rozum.
Magdo, mají! Jak jsem vykopával základy té kaple, Rour to velice pozorně sledoval, a trvalo to mnoho hodin, jako by trpělivě čekal, a něco vykopu, protoe tušil, a moná věděl, e k tomu dojde. A pak jsme zase spolu ten střep čistili a umývali a on to pozorně sledoval, protoe ho to zajímalo stejně jako mě. A určitě si o tom i něco myslí, akorát já nevím, co. To však není ani tak jeho chyba, jako spíše moje. Co kdy mnohá zvířata, Magdo, zvláště pak Rour, jsou dokonce chytřejší ne my, respektive ne já? Mně by to nevadilo. Závity jejich mozků jsou stejně četné jako naše, pouze miniaturizované; v tom předstihly dobu.
V tom snu se na něj Magda dívala stejně překvapeně jako tenkrát, kdy jí poskytl svůj výklad Třech králů, tedy třech mudrců. Ti, aby přišli na to, e Herodes se Jeíšovi nechce poklonit, ale chce ho zabít, museli být tři. Museli se vzájemně o tom ujistit: Kolego, zdá se mi e – Také dospívám k podobnému podezření. – I já, přestoe jsem černý, si, kolegové, myslím toté, tedy pokud si vy myslíte to, co já. – A tak společně Jeíška zachránili.
Ostatně Rour je, Magdo, přesvědčen o tom, e jsme si rovni.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.