Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 3 > Antonín Rašek: Když se nejde ad fontes

Antonín Rašek

Když se nejde ad fontes

Některé informace někdy přijímáme s naprostou samozřejmostí, nekriticky někdy, už jen proto, že se nesčetněkrát opakují třeba v médiích, aniž by se někdo nad jejich obsahem pozastavil nebo je uvedl na pravou míru včetně autorů nějakého tvrzení nebo soudů samotných. Na to, jistě v dobré víře, doplatil předseda STAN a člen sněmovního výboru pro bezpečnost Vít Rakušan, když v televizních Otázkách Václava Moravce kritizoval náměstka ministra zdravotnictví a vedoucího týmu epidemiologů Romana Prymulu za výrok, že uzavření hranic mezi státy může trvat i dva roky. Rakušan nebyl ve své kritice náměstka rozhodně sám.

Jenže jak to platilo již v antice, v některých případech je lepší, nebo dokonce povinné jít ad fontes, tedy vrátit se k původním pramenům. V daném případě, jak ten Prymulův výrok vlastně zněl a v jaké kontextu byl vyslovený. Náměstek v rozsáhlejší odpovědi na problém trvání krize v závěru řekl, že uzavření hranic může „trvat i dva roky, jak to uvádějí dvě studie“. Šlo tedy zjevně o informaci, ne o názor, se kterým by se explicitně ztotožnil.

Aniž bych se současně chtěl zastávat amerického prezidenta Donalda Trumpa, také on to schytal za výrok, že k uzdravení z koronavirové nákazy by bylo asi nejlepší vypít nějaký dezinfekční přípravek. Šlo zčásti o ironii a fakticky tím mínil nějaký prostředek, který vnitřně působí stejně efektivně jako zevně dezinfekce lidí a jejich prostředí, tedy účinný lék nebo očkovací látka.

Do této oblasti patří i zveličování jinak nejspíš pravdivých informací, jak ukážou další šetření, například o předražování ochranných prostředků za nouzového stavu. Ale zjistil-li se v individuálním případě až desetinásobný rozdíl, posluchač rozhlasového rozhovoru s představitelem renomované mezinárodní organizace u nás se nemůže nepozastavit nad tím, mluví-li v jakkoli oprávněném nadšení v boji proti korupci o rozdílech stonásobných a v širších důsledcích o potenciálních škodách v řádech stovek miliard korun. To podle sociálních sítí znevěrohodňuje nejen jeho, ale i jeho organizaci.

Antonín Rašek

Obsah Listů 3/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.