Některé informace někdy přijímáme s naprostou samozřejmostí, nekriticky někdy, u jen proto, e se nesčetněkrát opakují třeba v médiích, ani by se někdo nad jejich obsahem pozastavil nebo je uvedl na pravou míru včetně autorů nějakého tvrzení nebo soudů samotných. Na to, jistě v dobré víře, doplatil předseda STAN a člen sněmovního výboru pro bezpečnost Vít Rakušan, kdy v televizních Otázkách Václava Moravce kritizoval náměstka ministra zdravotnictví a vedoucího týmu epidemiologů Romana Prymulu za výrok, e uzavření hranic mezi státy můe trvat i dva roky. Rakušan nebyl ve své kritice náměstka rozhodně sám.
Jene jak to platilo ji v antice, v některých případech je lepší, nebo dokonce povinné jít ad fontes, tedy vrátit se k původním pramenům. V daném případě, jak ten Prymulův výrok vlastně zněl a v jaké kontextu byl vyslovený. Náměstek v rozsáhlejší odpovědi na problém trvání krize v závěru řekl, e uzavření hranic můe trvat i dva roky, jak to uvádějí dvě studie. Šlo tedy zjevně o informaci, ne o názor, se kterým by se explicitně ztotonil.
Ani bych se současně chtěl zastávat amerického prezidenta Donalda Trumpa, také on to schytal za výrok, e k uzdravení z koronavirové nákazy by bylo asi nejlepší vypít nějaký dezinfekční přípravek. Šlo zčásti o ironii a fakticky tím mínil nějaký prostředek, který vnitřně působí stejně efektivně jako zevně dezinfekce lidí a jejich prostředí, tedy účinný lék nebo očkovací látka.
Do této oblasti patří i zveličování jinak nejspíš pravdivých informací, jak ukáou další šetření, například o předraování ochranných prostředků za nouzového stavu. Ale zjistil-li se v individuálním případě a desetinásobný rozdíl, posluchač rozhlasového rozhovoru s představitelem renomované mezinárodní organizace u nás se nemůe nepozastavit nad tím, mluví-li v jakkoli oprávněném nadšení v boji proti korupci o rozdílech stonásobných a v širších důsledcích o potenciálních škodách v řádech stovek miliard korun. To podle sociálních sítí znevěrohodňuje nejen jeho, ale i jeho organizaci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.