– Současná doba vyzývá k přečtení sborníku článků, který poprvé vyšel v USA roku 2014. Do češtiny jej převádělo 11 překladatelů. Editor do něho soustředil 153 příspěvků vynikajících osobností z nejrůznějších oblastí přírodních i humanitních věd, techniky, filozofie a kulturní tvorby. Ji při zběném listování s potěšením konstatujeme, e mnohé autory můeme poznat i z českých překladů jejich knih – o některých jsme psali i zde v Listech. Dílo podává široké panorama pohledů na budoucnost lidstva a civilizace, jak se jeví ze západní Evropy, severní Ameriky, Austrálie a Izraele. Příspěvky v rozsahu 1–5 stran jsou bez výjimky srozumitelné, fundované a mnohdy půvabné i po čistě literární stránce. O knize takového rozsahu je obtíné souhrnně referovat na malém prostoru – rozhodl jsem se proto probírat ji od počátku, zastavovat se u případů, které mě zvláště zaujaly, a skončit u čísla 10. Steven Pinker posuzuje monosti vzniku války velkého rozsahu a dospívá k závěru, e je nepravděpodobná. Martin Rees vidí jako nejoehavější problém lidstva klimatickou změnu a obává se, e její včasné a účinné zpomalení je málo nadějné. Timo Hannay se zabývá perspektivami umělé inteligence a jako ústřední problém vidí otázku: Co je vědomé? Benjamin Bergen si všímá násilných zásahů do přirozeného vývoje jazyka diktovaných snahami o korektnost. Timothy Taylor se obává vzrůstu racionálně nepodloených, ale sugestivních katastrofických perspektiv. Matt Ridley zneklidněn pozoruje vzestup pověrčivosti, jemu nahrává i demografický vývoj. Gregory Benford apeluje na posílení zájmu o vyuívání vesmíru, nechceme-li na Zemi zůstat jako krysy v kulaté pasti. Seth Shostak sice nedokáe odhadnout, jaké nám hrozí nebezpečí od mimozemšťanů, konstatuje však, e na varování, abychom na sebe neupozorňovali, je pozdě. Pokud jsou, určitě o nás u vědí. Kevin Kelly upozorňuje, e pro budoucí svět můe být jednou problémem nikoliv růst populace, ale pokles porodnosti. William McEvan se obává, e příroda připravuje po nás stále nebezpečnější viry. Zatím nejsme ani ve třetině knihy.
V rejstříku najdeme čtyřikrát pandemii, a jednou dokonce koronavirus. Píše o něm J. Craig Venter v souvislosti s obavami, e šíření virů bude v budoucnu posilováno rostoucím odporem proti vakcinaci. Zatím to však vypadá, e na vakcínu netrpělivě čekáme.
John Brockman (ed.): Čeho bychom se měli obávat?, dybbuk, Praha 2018, 463 s.
-jn-
– Láska umí člověku přestavět svět na léta dopředu. Jistě, i hlavní hrdina novely Tkaničky italského spisovatele Domenica Starnoneho zaívá nejprve její oivující vliv. 60. a polovina 70. let s manelkou a dvěma dětmi, které miluje; polovina sedmdesátých let s milenkou – novou přítelkyní, od které se neumí odtrhnout a k rodině se vrátit, i kdy se o to jeho ena snaí. Miloval jsem ji tím nejzaostalejším způsobem čili bezvýhradně. Představa, e se od ní odloučím, e se vrátím k manelce a k dětem, e ji přenechám někomu jinému, mi brala chuť ít. I do Prahy se s ní tehdy podíval. Tkaničky jsou pohledem eny na mue, mue na sebe a dětí na rodiče. Ve třech částech čteme nenávistí a pohrdáním naplněné dopisy eny mui v době, kdy ije s milenkou. V druhé, nejobšírnější části Starnone v prozaickém textu popisuje společnou dovolenou manelů u pár desítek let poté, co se k sobě znovu vrátili. Ve třetím dcera líčí, jak na ni a jejího bratra dopadal nesvobodný vztah rodičů. Pohrdání eny a neschopnost mue vymezovat si vlastní prostor z obavy před novou ivotní ztrátou.
Rozbitý byt, který manelé najdou po návratu z krátké letní dovolené, je obrazem rodinných vztahů. Jejich podobu, proměnu a výhled popisuje Starnone procítěně, ivým, strhujícím jazykem a s velkou literární zručností.
Domenico Starnone, Tkaničky, z italštiny přeloila Alice Flemrová, Kniha Zlín, Praha 2019, 124 s.
-pe-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.