Zdeněk Jičínský (1929–2020)
Svá studia na praské právnické fakultě jsem zahájil v roce 1960. Byla to zvláštní doba – dala by se nazvat jakýmsi předjařím –, na fakultě působila plejáda učitelů, které sem za trest poslala po únorovém převratu tehdejší komunistická moc. To není ani nadsázka ani ert – opravdu za trest. Katedru mezinárodního práva vedl profesor Vladimír Outrata, za války diplomat v Londýně, po válce československý velvyslanec v USA. Správnímu právu vládl profesor Pavel Levit, který zázrakem přeil jako jediný z rodiny Osvětim, pozemkové právo přednášel profesor Valér Fábry, za války příslušník RAF, ústavní právo vedl bývalý tankista od Tobruku profesor Bedřich Rattinger, před únorem 1948 zástupce generálního tajemníka Národního shromádění, který se věnoval ústavnímu právu kapitalistických zemí. Takto bych mohl pokračovat ještě téměř do nekonečna – rozhodně nelze pominout osobnost Viktora Knappa, jednoho ze dvou ředitelů odborů v Kanceláři prezidenta republiky. Ten druhý – Ludvík Frejka – skončil v procesu s tzv. protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského na šibenici. A Knappa, tak jako ji zmíněné, poslali za trest učit na fakultu. Vedle těchto starých bardů a významných osobností se rodila mladší generace vzdělaných myslitelů, kteří jako první zvedali hlavu i hlas proti stalinskému dogmatismu ovládajícímu po únoru 1948 celou humanitní oblast vysokého školství. Výraznou osobností mezi nimi byl – také za trest na fakultu poslaný – Zdeněk Jičínský, který spolu s profesory Jiřím Boguszakem a Františkem Šamalíkem pokládali základy nového pojetí státovědy, teorie práva a právní filozofie. Pro osmnáctiletého studenta byla i pouhá samotná monost dýchat s těmito osobnostmi stejný vzduch nebývalou příleitostí a po čase i moností se spolu s nimi podílet na událostech, které vyústily v období praského jara. To jsem ji byl od r. 1966 jejich mladým kolegou jako odborný asistent na katedře občanského práva. Dlouho to nevydrelo; po srpnové okupaci nás všechny z fakulty vyrazili a tu osudovou chybu učinit z akademického pracoviště hnízdo odporu, ji neopakovali. Zdeněk na čas působil jako pojišťovák, a kdy ho po podpisu Charty 77 vyhodili i z pojišťovny, uchytil se po čase v Mototechně. Ale opět jsme se spolu sešli v disentu a dnes mohu s hrdostí vzpomínat na naše přátelství, které vydrelo a do jeho nedávného úmrtí.
Rozený parlamentář
Není to dlouho, co mi můj tehdy desetiletý vnuk poloil otázku – dědo, kdo je tvůj největší přítel? a já jsem se zarazil. Hodně jich toti zemřelo – Jirka Dienstbier, Láďa Lis, Ruda Slánský, Ludvík Vaculík, Karel Bartošek, Standa Milota, Václav Havel a celá řada dalších –, seznam zesnulých osobností a mých přátel z dob disentu i posledních třiceti let je poválivě dlouhý. Zdeněk Jičínský – jeden z významných aktérů tzv. sametové revoluce, nepřehlédnutelná postava československého práva, dlouholetý profesor státovědy a teorie práva Univerzity Karlovy – se k nim připojil v noci z 9. na 10. dubna ve věku 91 let. Patřil ke generaci, která vstoupila do dospělosti po 2. světové válce, a málokdo ví, e v letech kolem února 1948 se rozhodoval mezi dvěma láskami – sjezdovým lyováním a politickým angamá. Rozhodl se pro tu druhou a to jej poznamenalo na celý zbytek ivota. Zdeněk Jičínský byl moudrý, statečný a čestný člověk, který boji za svobodu a demokracii obětoval celý zbytek svého ivota. Nesměli jsme nikam za hranice našeho státu, ale kadý rok jsme spolu vyrazili v zimě na Chopok lyovat a nikdy se mi nepodařilo dosáhnout jeho lyařské zdatnosti. V rozhodujících okamicích po 17. listopadu sehrál po boku Václava Havla nezastupitelnou roli při vyjednávání s komunisty, kterým toti dobře viděl a do aludku a věděl jak na ně. Jeho hvězdná hodina nastala právě po listopadu 1989, kdy zastával za Občanské fórum post prvního místopředsedy Federálního shromádění. Zdeněk byl toti rozený parlamentář. Dokázal ve sloité době zásadních změn a transformace politického a právního systému v pestrobarevném parlamentu hrát rozhodující roli při prosazování základů demokratického právního státu. A rozhodně nelze zapomenout jeho a neústupné úsilí o spravedlivou federaci Čechů a Slováků, ke kterým měl hluboké sympatie a současně pochopení pro jejich národní i státní ambice. S rozpadem společného státu se skutečně nemohl vyrovnat a povaoval jej za naše společné selhání. Můj přítel profesor Zdeněk Jičínský si zaslouí úctu a památku.
Pavel Rychetský (1943) je politik a právník, od roku 2003 předseda Ústavního soudu ČR.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.