V záplavě událostí kolem karantény umrtvující ivot republiky jsem obdrel smutnou zprávu o smrti skutečné. Zprávu velmi bolestnou pro mne, pro jihomoravskou ochranu přírody i kulturu, především pak pro kulturní dění v Tišnově. V sobotu 21. března 2020 nás ve věku 76 let opustil doc. Ing Jan Lacina, CSc., lesník, biolog, spisovatel, znalec výtvarného umění a především úasný člověk. Někdo z jeho kolegů na Mendlově univerzitě ho výstině charakterizoval jako ikonu české krajinné ekologie. Onou ikonou nebyl sám, nýbr po dlouhá léta ve dvojici se svým spolupracovníkem a přítelem Antonínem Bučkem (1942–2018). Oba vystudovali lesnictví a oba výrazně ovlivnil dnes ji legendární prof. Alois Zlatník. Oba začínali u vojenských lesů, pak se potkali v brněnském Geografickém ústavu ČSAV a po jeho zrušení skončili jako učitelé na lesnické fakultě v téme městě. Oba patřili mezi zakladatele nejznámějšího časopisu dobrovolné ochrany přírody Veronica, který v Brně vychází ji od r. 1986 – na rozdíl od praské Niky, je po sametové revoluci zanikla. Lacinovy texty jsem vdy očekával s napětím a rád si v nich i zpětně čtu, třeba v kniním výboru Kousíček modré (Sursum, Tišnov 2015).
Nejraději mám ovšem sloupek s názvem Pohyblivý svátek. Ten vyšel ve zvláštním vydání Veronicy Karpaty – Krajina a lidé v prosinci 2002. Mívám podobné pocity, ale tak mistrně je vyjádřit nedokáu: Pohyblivým svátkem nazval kdysi Ernest Hemingway své občasné pobyty v Paříi. Podobně jako americký spisovatel potřeboval unikat do jedinečného uměleckého kvasu evropského velkoměsta, pociťuji já občas nezbytnost uniknout do kvasu jedinečné přírody Karpat. Ano, mé cesty na východ jsou pro mě rovně pohyblivým svátkem. Dlouho jsem přemýšlel proč. Čím se liší moje běné cesty západním směrem od těch méně častých na východ? Na západ putuji do harmonické kulturní krajiny, ve které hledám (a občas i nalézám) pohodu, pocit jistoty a bezpečí. Karpaty na východě mě naopak přitahují svou divokostí a nezkrotností. Tuším v nich krásná dobrodruství... A nepatří k podstatným znakům karpatského pohyblivého svátku právě předtucha, e zde lze potkat medvěda, vlka či rysa?
Dvojici Buček – Lacina ji před lety proslavila Akce Dno, záchrana (přesazování) bledulí letních (mnohem vzácnějších ne bledulí jarních) ze dna napouštěných Novomlýnských nádrí. Dokumentárními záběry to zachytil kameraman a reisér Ivan Stříteský z Prostějova pod názvem Chvála bláznovství (1987, v televizi r. 1991 běel doplněný dokument, který reíroval Kuba Jureček).
Jan Lacina byl loni navren na cenu Josefa Vavrouška, kterou nakonec z neznámých důvodů nedostal, jak píše jeho redakční kolega z Veronicy etnograf Václav Štěpánek v nekrologu na webu časopisu. O tomto nepřehlédnutelném vysokém mui píše: Nejene jeho tvář se staro-světským vousem, z ní vdy vyzařovala mírnost a dobrota, připomínala staré křesťanské světce, ale také jeho zápal a entuziazmus dokázal přivést ke krajinné ekologii či geobiocenologii, anebo třeba jen k lásce a vnímavosti k přírodě a krajině velké zástupy následovníků... Jeho slavný strýc, výtvarník Bohdan Lacina, mu prý kdysi řekl: Jene, ty nemaluj, ty piš. A Jan si to vzal k srdci, i přes nesporné výtvarné nadání...
Kariéra typologa u vojenských lesů mu umonila detailně poznat československé lesy ve všech koutech tehdy ještě společné vlasti, a právě slovenské Karpaty ho očarovaly na celý ivot, rád se do nich vracel..., napsal Petr Maděra, jeho kolega z lesnické fakulty. A dodává, e šlo o básníka přírody prišvinovského typu. Další láskou, kromě přírody a umění, byla dobrá domácí pálenka. V kadé krajině si dokázal vychutnat jinou.
Nemohu se smířit s tím, e u si nikdy nepotřesu rukou s tímto Člověkem a neuslyším jeho příjemný hlas. e u se nikdy ze sluchátka telefonu neozve: Haló, Tady Lacina! Detašované pracoviště detašovaného pracoviště. Jestli se ještě někdy dostanu na ono proslavené odloučené pracoviště brněnské pobočky Ústavu geoniky AV ČR (vedení má ústav v Ostravě) na Veslařské, na břehu řeky Svratky, o které dávno napsal básník, bude mi těko. Na Jana Lacinu nikdy nezapomenu, budou mi ho připomínat jím milované lesy. Ty suťové pod Čepičkovým vrchem na jeho Tišnovsku, limbové porosty s kosodřevinou při horní hranici lesa v Tatrách, jedlobučiny na Stuici v Poloninách, právě rozkvétající jarní luhy kolem řeky Moravy...
Je přelom března a dubna, čas, kdy karpatskými průsmyky a horskými sedly s kvorkáním táhnou sluky. Skloněné zobáky letících kohoutků se rýsují proti tmavnoucímu nebi a na obloze zasvítí první hvězdy. Někde mezi nimi i ta Jenova...
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.