Společensko-kulturní časopis Tygodnik Powszechny v českém prostředí protějšek nemá. Stostránkový týdeník publikující krátké zprávy z domácího a zahraničního dění, rozhovory, reportáe, komentáře i kniní a filmové recenze, silná sestava fejetonistů, přes jasně ideové zakotvení otevřenost a pochopení autorů pro lidi z jiného politického prostředí a v Polsku vzácná nechuť k vedení přepjatých kulturních válek. Tygodnik Powszechny je časopis rozhleděný i na okraje dnešního světa, věnuje se uprchlickým táborům jako problémům s byty. Má pochopení a zájem o všechny druhy menšin. Dává vhled do ivota intelektuálně silného prostředí polského liberálního katolicismu.
První číslo Tygodniku Powszechného vyšlo 24. března 1945, na výročí 75 let připadlo letos v březnu jeho 3689. vydání. Bylo by jich víc nebýt zákazů v padesátých a osmdesátých letech – po smrti Stalina a za výjimečného stavu. Pro svou otevřenost měl ovšem časopis problémy i v posledních třiceti letech, tentokrát ne se státní mocí, ale konzervativním katolickým establishmentem. Tygodnik Powszechny vznikl v Krakově, iniciátorem jeho vzniku byl krakovský arcibiskup Adam Sapieha, k časopisu se ale hlásil a psal do něj i jeden z jeho nástupců Karol Wojtyła, pozdější pape Jan Pavel II. Časopis byl ovšem místem, kde své texty publikovali nejvýznamnější polští spisovatelé a intelektuálové, za všechny zmiňme jen i v českém prostředí známé filozofa Leszka Kołakowského, spisovatele Stanisława Lema a básníka a dritele Nobelovy ceny za literaturu Zbigniewa Herberta. Krakovskou spojkou Listů byl po léta náš kolega Václav Burian, časopisu a jeho prostředí se věnoval na našich stránkách mj. v článku Polská kontinuita, česká diskontinuita? (Listy 1/2003). Vůdčí osobností časopisu byl po desetiletí šéfredaktor Jerzy Turowicz (1913–1999), vystřídaný následně Adamem Bonieckim a nejnověji Piotrem Mucharskim.
Kolegům a kolegyním a celému časopisu přejeme z Olomouce do Krakova vše nejlepší, především stále nové a nové čtenáře!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.