Jaro je doba obtíná k soustředění. Vidím to, kdy si čtu začátek svého fejetonu zde před rokem: Snaím se soustředit na myšlenku, ale za oknem zase a znovu: ťuk-ťuk-ťuk. Loni rušila kukačka, potom kohout. Kadý rok je to jinak, kosi prý letos pomřeli, zato prosperují strakapoudi.
Začátkem dubna roku 2020 mě vyrušuje parta nudících se školáků, bušících do popelnic před naším domem, z druhé strany televizní přenos z takté rozvášněného parlamentu. Zato ptáky letos neslyšet, snad proto, e nejsou vyrušováni lidmi ve svých domovech.
Po strakapoudovi se ovšem člověku zasteskne, nakonec se smířil s jeho ťukáním. Byl to aspoň zvuk pravidelný a klidný, asi e jeho původce věděl, co činí a e tak činí správně. To se o letošních narušitelích říci nedá: V situaci, kterou jako bezprecedentní vidí i naši otcové, a ti pamatují válku, hledají všichni správná slova, správný tón, správná měřítka.
Připomíná to rovnici o příliš mnoha neznámých: denně jsme zásobováni spoustou přesných čísel, nikdo však nedokáe vysvětlit, co vlastně říkají. Není třeba známo, kolik je skutečně nakaených a nemocných. Ví se jen, u kolika se to zjistilo, ale neví se, jak byli vybíráni k vyšetření. A jak dlouho čekali na výsledek. Našim příbuzným trvalo osm dní, ne se jim podařilo zjistit, e jsou zdraví. Taky by mě zajímalo, jak je to s rychlotesty, které dávají z osmdesáti procent nesprávný výsledek – proč se ten výsledek prostě neobrátí, aby byl z osmdesáti procent správný?
Z televize a rozhlasu se nese nepřetritý tok rozhovorů s epidemiology, a ti si protiřečí, často i sami sobě. Vládnoucí politici přiznávají, e nemají ádnou konkrétní krizovou strategii, podle nich jediný, kdo má plán, je virus. A opozice i komentátoři hledají míru, do jaké je lze kritizovat. Kde je hranice kritiky, a kde začíná hysterie, nebo dokonce hyenismus? Anebo z jiného úhlu: kde končí odůvodnitelná omezení a kontroly státu, a kde začíná omezování svobody a demokracie? A třeba taky: snaí se nás prostřednictvím viru rafinovaně ovládnout Čína? Podle senátora Fischera si toti u českých představitelů objednala vítání svých letadel s rouškami. Nebo snad máme souznít s Jiřím Hanákem? Ten píše do Lidových novin pod titulkem Kde se to v nich bere?, e se dnes chodí na chodby sociálních sítí, ba i novin, vypáchnout kohorty splaškovitých komentátorů, ba i opozice. Prý stráci demokracie proti ďáblu Babišovi. Dejme si na ně pozor. Kde se to v něm bere?
Taky nevíme, je-li nový koronavirus (proč je nový kadý den? – pokadé se polekám, e přes noc zmutoval) nemoc závaná, nebo jen přehnaně medializovaný druh chřipky. Máme zůstat izolováni, či se nechat promořit?
Nemáme-li dost informací, musíme se soustředit na hledání úměrnosti. Úzkost z neznáma svádí k černobílému vidění, ale proč bychom nemohli být kritičtí k jednotlivým krokům vlády, a s jinými přitom souhlasit? Proč, kdy někdo ve stresu pochybí, by měl být definitivně zařazen mezi lumpy? A proč by naopak mělo být třeba předsedovi vlády kvůli pandemii vše odpuštěno?
Jedno se mi ale přece jen zdá být jisté: potřebovali bychom mít v čele osobnost, která dokáe v kritické chvíli uklidnit. Nikoli ješitného zlostníka ani chodící náhodný generátor slov. Někoho, kdo dokáe, jako třeba britská královna, promluvit k lidem klidně a věcně a budí všeobecnou důvěru.
Dál u psát nelze. Poslanci sice schválili prodlouení nouzového stavu a uličníci převrhli popelnice a prchli. Jene ze sousední zahrady zahřmělo naplno jakési rádio. Nelze uniknout, snad rap či co, i text je zřetelný: Kadej z nás má svoji karanténu / na to nepomůe ani dvacet paralenů / Kašle tvůj šéf, kašle tvoje tchýně / začlo to v Číně a u je to ve Zlíně / Kdo to má, kdo to má?
Ještěe nemám ádné pravomoci v tom nouzovém stavu. Zakázal bych pouštět na veřejnosti pitomé písničky.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.