Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 2 > Viktor Tichák: Dělej něco, jako že nic

Jazyk

Viktor Tichák

Dělej něco, jako že nic

Proč se musíme učit rozdíl mezi dohromady psaným jakoby a rozděleným jako by? Odpovědi jsou v zásadě dvojího typu:

Typ 1 – vědec: Jakoby je částice, která relativizuje následující větný člen: Byl tam jakoby náhodou a jakoby sám. Ve zvlášť psaném jako by patří by k minulému příčestí a dohromady tvoří podmiňovací způsob slovesa. Jako by tam byl náhodou (byl by).

Typ 2 – heretik: Prostě se vytvořilo pravidlo, aby nám komplikovalo život a studentům známky z diktátu, pokud tedy učitelé v součinnosti s rodiči na ošetřovném zvládají v dnešní době diktáty po videokonferenci.

Na obou vysvětleních je přitom něco pravdy. S prvním si učitel češtiny s červenou propiskou vystačí. Horší to mají jiné profese, např. pořizovatel doslovného zápisu z jednání, na němž jeden z volených zástupců v každé větě opakuje (někdy i několikrát) slovo jakdyby či jakodyby. Nevyslovené můžeme doplnit, jakokdyby je ale stále chybně – tedy můžeme buď zkorigovat zpět na jakoby/jako by, nebo se smířit s nespisovnou existencí jakokdyby/jako kdyby. Pravidla se dají do jisté míry přenést – záleží na slovosledu: Jako kdyby tam šla. Ona tam jakokdyby šla. Ona tam šla, jakokdyby. Příklad z praxe: Ona jako kdyby tam jakokdyby šla. Na druhou stranu se ale nabízíotázka: Pokud je jakokdyby samo o sobě chybně, proč se zabývat pravopisem? Aneb když už člověk spadne oblečený do vody, není třeba rychle lézt ven. Mokří budeme tak jako tak, no tak můžeme chvíli pobejt.

Pro velkou část Čechů jsou pravopisná pravidla svatá. Je to zrovna ta velká část, které to není jedno. Zbytek bezbřeze zaměňuje mi a my. (No a co?) Tato nedotknutelnost pravidel je ale také jedním z důvodů, proč už se dlouho nezměnila. Uživatelka Zepple se ptá na serveru odpovědi.cz, zda se jako, že píše zvlášť a s čárkou, či jakože dohromady. Uživatel Annas odpovídá: „Jakože – píše se dohromady vždycky. Jakože sám nepozdravil, tak za pozdrav nikdy nepoděkoval. Budu ti vděčen, jakože se jmenuju Váša Pazourek. Bude-li doma, jakože (= jistě) bude!“ (Poslední dvě věty jsou z 60 let starého Slovníku spisovného jazyka českého). Uživatel Homer nesouhlasí: „Karel říkal něco jako, že si nemyslí něco jiného.“ Uživatelka Lilibou korunuje diskusi posledním příspěvkem: „Nevím jistě ale existuje vůbec slovo jakože? Pokud ano tak se omlouvám za mou nevědomost.“ (sic! sic! sic!)

Jakože zažívá boom, vysvětlující částice a spojky jsou vlastní mluvenému stylu, který proniká do polomluvených jazykových žánrů, jako např. do chatu. Teoreticky by se toto progresivní slovo mělo psát odděleně v kontextech jako „Karel říkal něco, jako že si nic nemyslí,“ nebo v citátu z filmu Světáci, který je takto uveden i v titulcích: „Tak dělej něco, jako že nic!“ U tohoto pravidla vycházíme z psaní čárky před spojkami jako a než. Nevětné spojení: Dělej něco jako [já]. Větné spojení: Dělej něco, jako [že nic]. Dohromady by se jakože psalo vždy, když vyjadřuje jistotu (dle SSJČ): Jakože se Petr jmenuji! Co ale s použitím vysvětlujícím?

„A my jsme se na sobotu domlouvali?“ „Nedomlouvali.“ „Jakože byste taky jeli v 7?“ „V sobotu ne. Co pondělí?“ „Hmhmmm a zítra? Jakože já jsem v pondělí v práci.“ (redakčně zkráceno) Nebo: „Řekni mi něco veselého, prosííííím! Jakože takhle blbě mi fakt dlouho nebylo.“ Jakože tu je – a můžeme se snažit ho vyhnat červenou propiskou, to ale spíše nezabere. Tedy můžeme použít pravidlo jako by/jakoby: (a) Jako že byste taky jeli v 7? (b) Jakože já jsem v pondělí v práci. Pozor na rozdíl: (b1) Jako že jsem v pondělí v práci. (c) Jakože takhle blbě mi fakt dlouho nebylo. Pozor na (c1) Jako že mi takhle blbě dlouho nebylo.

Po tomhle si člověk řekne, že by raději patřil ke skupině 2 (k heretikům) a psal veškerá jakože natvrdo jaksepatří dohromady. Ostatně já sám jsem k tomuto rozhodnutí již před časem dospěl, stejně jako již odmítám psát když, tak. A přidáme tak argument i pro psaní jakoby vždy dohromady, mimo zásadní argument, že spojka kdyby se taky nepíše zvlášť, byť se pojí se slovesným příčestím: Kdyby byl Bavorov. Jakoby byl Bavorov. Kdybych byl Egypťan. Jakobych byl Egypťan. Jakože Egypťan. Jakože Bavorov.

Viktor Tichák

Obsah Listů 2/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.