Do klidného lokálu v nedělním podvečeru vlítla najednou vichřice. Přilítla sousedovic Máňa, hodila na stůl pokladnu (plechovou kasu ještě z doby JZD), nikdo netušil, co se děje, a z ničeho nic spustila: Tak dělejte, kupujte lístky, kadej aspoň dva, bude ples! Kdy minulo největší zděšení a překvapení, zábava ve společnosti se začala točit kolem plesu, který se tak stal najednou věcí nejen páru bláznivých holek, ale celé vesnice.
Někdo na místě koupil po padesáti korunách čtyři lístky a kdosi se ještě přidal.
V jakém stylu to chystáme, co dress code? zeptal jsem se tiše. Otázka v očích přítomných se blýskla vykřičníkem a z kapes sousedů vyskočily na stůl iPhony a Samsungy Galaxy, jak to tak obvykle při těchhle otázkách bývá (posledně jsme se tak například neodvratně shodli na tom, e Titanic měl čtyři komíny), a padaly konkrétní návrhy. Domluvili jsme se na váné klasice, oblek s kravatou, předtančení, šampaňské, co, kdy, jak, datum a podobně, a začali jsme hned plánovat program slavnostního plesu dlouho do večera.
Kdy jsem přišel pozdě domů s nápadem, e půjdeme na vesnický bál, ena se zhrozila, e nemá co na sebe, kdepak má tu starou valčíkovou sukni, co můj oblek a e bude muset šít, ale zdálo se, e ji to trochu bralo.
Druhý den se nám původní představa plesu vymkla z rukou. Nové, čím dál odvánější návrhy na organizaci a ráz plesu padaly jeden za druhým. Bylo stále jasnější, e tentokrát bude náš ples opravdu reprezentační. Pro vzory se chodilo nejprve do Vídně a Paříe a po vystřízlivění aspoň na Praský hrad. Z toho u nikdo neslevil a program začal dostávat reálné obrysy.
Vídeň vítala Porošenka, Praha Viktora Orbána, tak jsme jako přívrenci a dobří voliči poádali o pomoc rovnou na Hradě. Dluno poděkovat, e nám jeho kancléř vyšel skoro ve všem vstříc. Asi taky proto, e jsme tady kousek od toho Nového Veselí. Pozvali jsme tudí spoustu lidí, všechny, co nás napadli: zpěváky, výměnkáře, uzenáře, kejklíře, jen bývalé ministry kultury jsme museli vynechat – tak velký sál nemáme.
V sobotu jsme se enou vyrazili. Skutečnost překonala všechny představy a očekávání. Předtančení, ve kterém nastoupilo dvanáct tanečních párů, řídil sám taneční mistr Jiří Ovčáček v choreografii pana Martina Nejedlého, na hudbu skladatele Víta Nejedlého, za kulturního dozoru profesora Zdeňka Nejedlého.
Sólo zatančil hezky charitativně pan prezident s paní Ivanou, a kdy hrála hudba Stěnku Razina, při Volga, Volga báby plakaly, prezident točil valčík doleva a paní Ivana polku doprava, výsledný dojem byl fantastický. Bývalý ministr dopravy myslel, e se bude stavět nový průplav Volha – Irtyš, a vypil na baru stakan vodky na ex. Proud zábavy se dal do pohybu. Teklo šampaňské, francouzské koňaky a k půlnoci naši kluci stloukli bodygardy všech přítomných prezidentů na hromadu a ve tři ráno si všichni u rozlitých sklenic potykali.
Ale ne, kecám, dělal jsem si legraci. Dyť my se ani nikam necpeme, do ničeho nešťouráme. Byli jsme v dínách a ve svetru, hrála kapela z Dolní Vrby, točil se Regent a byl rum, řízky a chlebíčky a tančilo se a zpívalo. Kouřit se tady chodí na půdu. Je to tam sice samý dřevo, ale to nikomu nevadí, protoe šedesát osm procent voličů Miloše Zemana jsou u nás dobrovolní hasiči, je to v pohodě. Někdo ale ztratil od půdy klíč, a tak se chodilo kouřit na záchod, e tam nebylo vidět na krok. Pranice nebyla s bodygardy, servali se omylem naši s bratránky z Olešný. Mela, nějaká boule a monokl, zpěv opilců a do kuropění.
Ráno bylo jak po bitvě, jen starosta musel za povinnostmi. Ztěka otvíral vrata od stodoly a vyráel starým Zetorem padesátkou kamsi na cesty. Do Řeporyj. Budou se tam s jinejma starostama učit házet granátem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.