Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 1 > Petr Kolman: Pilíř právního státu

Petr Kolman

Pilíř právního státu

Ústavní soud (ÚS) je klíčovým prvkem demokratického právního státu, to vědí dnes i středoškoláci. Jak říkají např. francouzští právní teoretici, bez ústavního soudu si L’etat de droit (právní stát) nelze ani představit.

Soudcem Ústavního soudu se může stát každý bezúhonný občan ČR, jenž je volitelný do Senátu PČR (tedy dosáhl minimálně věku 40 let), získal vysokoškolské právnické vzdělání a byl nejméně deset let činný v některém právnickém povolání. ÚS v České republice má být podle zákona složen z patnácti ústavních soudců. V poslední době, do zvolení Pavla Šámala, byl několik měsíců nekompletní. Volné místo vzniklo odmítnutím předchozího navrženého kandidáta profesora Aleše Gerlocha. Nebylo to zdaleka poprvé. V minulosti jeho personální vybavení jednou kleslo dokonce na dvanáct soudců. Brněnský soud soudů je zavalen prací a důležitými kauzami, i když je v plné soustavě. Proto je logické, že pokud na soudu chybějí soudci, jsou nadstandardně zavaleni ti „zbývající“. A věci se vlečou...

Nechci zde naříkat nad činností Senátu, který zamítal prezidentům Václavu Klausovi a následně Miloši Zemanovi určité kandidáty, ani naopak nechci zrcadlově perfidně spílat Hradu, že má na místa konstitučních soudců navrhovat „průchodnější“ osobnosti. Dovolil bych si, jako právní pedagog, předestřít jiný typ řešení. A to systémového řešení do budoucna, které by do určité míry zefektivnilo ústavní soudnictví: Dokud nebude jmenován nový soudce (což je v gesci prezidenta republiky za spolupráce Senátu), trval by mandát toho předešlého (končícího). Tudíž by nevznikaly prodlevy, a hlavně by prezident republiky byl motivován rychleji jednat. Jeho případná nečinnost by tudíž nevedla k oslabení činnosti ÚS. K tomu by samozřejmě bylo nutné změnit naši normu norem, tedy Ústavu. Vím, do ústavních zákonů se má „sahat“ jen ve výjimečných případech. Nicméně tento návrh pokládám za vysoce smysluplný a užitečný pro fungování našeho státu.

V Česku jsme si zvykli, že nejsou lidi. Chybějí řemeslníci, zdravotní sestry, celníci anebo policisté. Nicméně s chybějícími ústavními soudci bychom se neměli smířit.

Autor je právník.

Petr Kolman

Obsah Listů 1/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.