Na minulý rok asi nebudeme vzpomínat v tom nejlepším. Byl poznamenán tematicky nevyzpytatelným úsilím amerického prezidenta Donalda Trumpa upevnit slábnoucí americké prvenství ve světě.
K posílení jinak prosperující americké ekonomiky Trump vyvolal také obchodní válku s Čínou. Ta vzhledem k její síle můe skončit nanejvýš kompromisem. A proto ji Trump zmírnil. Podobně je tomu s námluvami se Severní Koreou, které jsou i po třech Trumpových schůzkách s Kim Čong-unem stále spíše na začátku a severokorejský vůdce si jimi jen upevňuje postavení ve vlastní zemi. Nedařilo se ani stáhnout vojska z Afghánistánu a zhoršily se vztahy USA s Ruskem a Íránem, zvláště po zabití jednoho z čelných íránských vojenských představitelů v Bagdádu. Trvají demonstrace v Honkongu a dvojvládí ve Venezuele.
Váné chyby se americký prezident dopustil tím, e opustil Kurdy, kteří mu pomáhali zvítězit s koalicí nad Islámským státem. To umonilo Turecku zaútočit proti této menšině v Sýrii, co váně poškodilo i pověst Severoatlantické aliance. Nedomyšlený byl Trumpův pokus přesvědčit ukrajinského prezidenta, aby nechal vyšetřovat činy syna jeho nejvánějšího protikandidáta Joea Bidena, kdy ho před odvoláním zachrání jen republikánská většina v Senátu. Zatím to tedy Trump dotáhl jen na pokus demokratů o impeachment. A tak Trumpovi v druhé prezidentské volbě můe pomoci jen pokračování dobré ekonomické situace v zemi.
Ani Evropa není v nejlepší kondici. Poškodilo ji napětí ve vztazích se Spojenými státy a zvláště brexit. Jeho vyvrcholení následovalo po evropských volbách, které měly vést ke zlepšení situace v Evropě. Nebude to zrovna nejsnadnější cesta.
Situace ve světě a v Evropě do určité míry poznamenala i naši vnitřní politiku. Projevila se zejména polarizací politických sil. Příčinou zejména je, e se opozice nebyla schopna vyrovnat s porákou v demokratických volbách a následně ani přijít s opoziční alternativou. Tou se stala jen neúspěšná strategie Antibabiš vycházející ze zatím neprokázaného střetu zájmů premiéra. To vedlo i k vytvoření poměrně početné občanské iniciativy Milion chvilek pro demokracii. Proti tomu se v souvislosti s úmrtím a pohřbem Karla Gotta spontánně postavila většinová společnost. Demokratická společnost vdy představuje střet politických sil. Ale v některých oblastech, jako je zahraniční a bezpečnostní politika, bychom přece jen měli být jednotnější. V opačném případě to můe ohroovat naši budoucnost. Rozdíly v názorech na zahraničněpolitickou problematiku jsou zbytečně a příliš příkré.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.