Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 1 > Antonín Rašek: Co se loni nepovedlo

Antonín Rašek

Co se loni nepovedlo

Na minulý rok asi nebudeme vzpomínat v tom nejlepším. Byl poznamenán tematicky nevyzpytatelným úsilím amerického prezidenta Donalda Trumpa upevnit slábnoucí americké prvenství ve světě.

K posílení jinak prosperující americké ekonomiky Trump vyvolal také obchodní válku s Čínou. Ta vzhledem k její síle může skončit nanejvýš kompromisem. A proto ji Trump zmírnil. Podobně je tomu s námluvami se Severní Koreou, které jsou i po třech Trumpových schůzkách s Kim Čong-unem stále spíše na začátku a severokorejský vůdce si jimi jen upevňuje postavení ve vlastní zemi. Nedařilo se ani stáhnout vojska z Afghánistánu a zhoršily se vztahy USA s Ruskem a Íránem, zvláště po zabití jednoho z čelných íránských vojenských představitelů v Bagdádu. Trvají demonstrace v Honkongu a dvojvládí ve Venezuele.

Vážné chyby se americký prezident dopustil tím, že opustil Kurdy, kteří mu pomáhali zvítězit s koalicí nad Islámským státem. To umožnilo Turecku zaútočit proti této menšině v Sýrii, což vážně poškodilo i pověst Severoatlantické aliance. Nedomyšlený byl Trumpův pokus přesvědčit ukrajinského prezidenta, aby nechal vyšetřovat činy syna jeho nejvážnějšího protikandidáta Joea Bidena, kdy ho před odvoláním zachrání jen republikánská většina v Senátu. Zatím to tedy Trump dotáhl jen na pokus demokratů o impeachment. A tak Trumpovi v druhé prezidentské volbě může pomoci jen pokračování dobré ekonomické situace v zemi.

Ani Evropa není v nejlepší kondici. Poškodilo ji napětí ve vztazích se Spojenými státy a zvláště brexit. Jeho vyvrcholení následovalo po evropských volbách, které měly vést ke zlepšení situace v Evropě. Nebude to zrovna nejsnadnější cesta.

Situace ve světě a v Evropě do určité míry poznamenala i naši vnitřní politiku. Projevila se zejména polarizací politických sil. Příčinou zejména je, že se opozice nebyla schopna vyrovnat s porážkou v demokratických volbách a následně ani přijít s opoziční alternativou. Tou se stala jen neúspěšná strategie Antibabiš vycházející ze zatím neprokázaného střetu zájmů premiéra. To vedlo i k vytvoření poměrně početné občanské iniciativy Milion chvilek pro demokracii. Proti tomu se v souvislosti s úmrtím a pohřbem Karla Gotta spontánně postavila většinová společnost. Demokratická společnost vždy představuje střet politických sil. Ale v některých oblastech, jako je zahraniční a bezpečnostní politika, bychom přece jen měli být jednotnější. V opačném případě to může ohrožovat naši budoucnost. Rozdíly v názorech na zahraničněpolitickou problematiku jsou zbytečně až příliš příkré.

Antonín Rašek

Obsah Listů 1/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.