Tvrzení, e kdy se potkají dva právníci, lze od nich očekávat minimálně tři různé právní názory, začátkem prosince tak trochu osvědčil i Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Kdy vyuil svého práva a zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše a přikázal věc vrátit zpět do stádia vyšetřování. Policejní orgán tak bude pod dozorem státního zástupce Šarocha z praského státního zastupitelství doplňovat důkazy a nově se bude věnovat i právní kvalifikaci kauzy Čapí hnízdo. Nic proti tomu, toto rozhodnutí, stejně jako předchozí o zastavení trestního stíhání, je nutno plně respektovat. Věcně zajímavé bude a definitivní vyřešení otázky, zda, kdy bude například dotační program určen jen pro s. r. o., si mohu jen kvůli tomu eseróčko zaloit, abych dotaci získal, i kdy bych je jinak nezakládal.
Tady se střetli právníci čtyři a právní názory dva: Zeman a Bradáčová na straně jedné, praský a dozorující státní zástupce Šaroch a jeho nadřízený Erazím na straně druhé, a podle hesla vyšší bere posoudil nejvyšší státní zástupce usnesení o zastavení trestního stíhání, které vydali jeho dva kolegové z Prahy, za nezákonné. A znovu říkám, respektujme ho, stejně jako kdyby rozhodl přesně opačně, a věřme, e ho k tomu vedly pouze relevantní právní důvody.
Nejvyšší státní zástupce nebyl zrovna v komfortní situaci. Leckým (moná oprávněně, moná ne) můe být povaován za osobu, která je přesvědčena, e s ním stojí a padá česká justice. Aspoň z jeho výstupů k návrhu nového zákona o státním zastupitelství, který má časově omezit funkční období nejvyššího státního zástupce (ale také obou vrchních státních zástupců a dalších vedoucích funkcionářů) by to mohlo plynout. ádná vrcholná pozice ale není na doivotí, obměna v čase je naopak vhodná a potřebná, a pokud by snad soustava státního zastupitelství stála a padala s jedním nebo třemi konkrétními jmény, bylo by to s ní hodně špatné a nebyla by to zrovna dobrá vizitka právě těch, kteří v čele státního zastupitelství teď u skoro 10 let stojí. V Německu na to snad ani nemají zákon, zato zvyklost, e se šéfové mění vdy po dvou letech.
Navíc toti platí, e a po odchodu současných šéfů z vedoucí funkce se pozná, jak byly procesy uvnitř organizace nastaveny. Nejvyššího státního zástupce teď na návrh ministra spravedlnosti odvolává vláda, a to i bez uvedení důvodu. Právě to má nový zákon o státním zastupitelství změnit, stanovit pevnou dobu ve funkci, v rámci ní nebude mono nejvyššího státního zástupce odvolat s výjimkou zákonných důvodů a v rámci kárného řízení. Teď však má myslím nejvyšší státní zástupce jistotu, e z funkce neodvolán nebude. Která vláda by si dovolila odvolat státního zástupce, kdy se postavil premiérovi? Opět věřme, e toto se Pavlu Zemanovi při jeho úvahách v hlavě nehonilo.
Kauza Čapí hnízdo však nyní zároveň i laické veřejnosti ukázala, e státní zástupce není soudce a musí respektovat svoje nadřízené a jejich právní názor. A nejde jen o nejvyššího státního zástupce a jeho kasační kompetence, kadý vedoucí státní zástupce toti můe v rámci vnitřního dohledu rozhodnutí podřízených měnit a upravovat. Otázkou moná budi, jestli by tento současný stav nestál za širší diskusi a moná komplexnější změnu směřující k větším pravomocem a také odpovědnosti kadého státního zástupce, který musí být v kadém okamiku schopen svůj právní názor obhájit, co teď velmi platí i o nejvyšším státní zástupci a jeho rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo.
Trestní stíhání premiéra Babiše tak bude ještě nějaký čas pokračovat. Kadý, kdo poslouchal přímý přenos z tiskové konference Pavla Zemana, nemohl nezaregistrovat, e opakovaně zmínil povinnost ctít i v tomto případě presumpci neviny jako jednu ze zásad právního státu. Opět nelze ne velmi souhlasit.
Autor je právník a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.