V posledních dnech jsem to slyšel několikrát: společnost ohroují elity. Nejsou jimi, jak by se zdálo, seriáloví herci z titulních stran časopisů ani oligarchové a mediální magnáti, kteří dokáí, protoe na to mají dost peněz, přesvědčit o své výjimečnosti nejvíc lidí. Je to úplně jinak, a abych to nezkreslil, ocituji jednoho z reprezentativních hlasatelů toho varování, spisovatele Vlastimila Vondrušku. Podle jeho Epištol o elitách a lidu je oním falešným výkvětem neukojená skupina stoupenců Václava Havla, která si dělá morální právo rozhodovat o tom, co je správné, i kdy ztratila faktickou politickou moc. Stejně tak se začaly mezi elity drát mluvčí aktivistů a nátlakových neziskových organizací, zastupujících často jen sebe a několik kamarádů. Dále komentátoři, novináři a stále narůstající počet politologů... Také komentátor Jiří Hanák, sám kdysi jako chartista označen Rudým právem za samozvance, píše v Lidových novinách o nikým nevolených chvilkových demokratech na Letné.
Na opačné straně stojí podle dalších nositelů podobného názoru elity skutečné. Myslí se jimi zjevně umělci a veřejně činné osoby, kteří přinášejí lidem radost a kteří třeba dle uznávaného psychiatra Maxe Kašparů se skutečně vypracovali sami, přičem, říká jinde, nevyznávají politickou korektnost, zblázněný liberalismus a bezbřehou toleranci.
e je společnost rozdělená, opakují komentátoři i politici. Sociolog Pavol Frič na serveru E15.cz je toho názoru, e charakter současného českého politického dění je profilován zápasem antielitářů a antipopulistů o budoucnost české společnosti. Zápas levice a pravice vystřídal zápas těch dole s těmi nahoře. To je, řekl bych, věc sporná. S jeho závěrem však musím souhlasit: Antipopulisté si musejí uvědomit, e řešení je jen v jejich rukou. Navzdory svému elitnímu vzdělání, talentu či postavení by se neměli chovat jako elitáři, ale jako důslední pluralisté.
Není co dodat, a tak mohu popsat vzpomínku, je se mi vybavila. Skoro před čtvrtstoletím zazvonil v neděli telefon a neznámý hlas zvolal: Jak si, pane, můete dovolit nazývat se intelektuálem? A jak si osobujete právo někoho veřejně ostouzet? Za chvíli jsem pochopil, oč jde. V místních novinách den předtím vyšla zpráva, e několik olomouckých intelektuálů vyzvalo dopisem hlavu města k rezignaci, protoe v den, kdy Hanou zaplavila tisíciletá povodeň, odjela tajně na dovolenou. Marně jsem volajícímu vysvětloval, e jsem prostě podepsal text, s jeho obsahem jsem souhlasil, nic si neosobuji a nikdy jsem netvrdil, e jsem nějaká elita. A e jinde čelní politici při ivelních pohromách aspoň psychologicky pomáhají svou přítomností, nemluvě o tom, e jim to získává přízeň voličů. A ten pán zavěsil.
Od té doby jsem podepsal víc petic a zúčastnil se mnoha demonstrací, nikdy mne ale nenapadlo, e bych vyjádřením svého názoru jindy ne v den voleb popíral pluralitní demokracii. A u vůbec ne, e bych tím uspokojoval temnou tubu stát se elitou.
Přesto myslím, e Pavol Frič má pravdu. Vdyť je docela moné, e jde o nedorozumění. Sám jsem býval u od dětství obviňován, e se chovám vůči jiným nafoukaně. A ve skutečnosti jsem byl jen plachý a nejistý. Lidé si často myslí o pochybujících, e naopak všechno vědí. Třeba obviňují z pýchy vědce, kteří jen ukrajují z nepoznaného, ani by měli šanci dosáhnout absolutní pravdy.
Kdy jsem pracoval v novinách, navštívil naši redakci lidový vynálezce s mnohastránkovým důkazem, e lze překonat rychlost světla. Známý vysokoškolský profesor, kterého jsme oslovili, mu velice zevrubně a vlídně napsal, proč hypotéza odporuje fyzikálním zákonům. Naproti tomu jeden teoretický fyzik odpověděl na otázku z publika, jak se rozezná skutečný vědec od pouhého podivína, suše takto: Podle počtu článků v recenzovaných časopisech. Byla to pravda, ne však správná odpověď.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.