Kdy přednáším studentům kosmologii a zvláště kdy odpovídám na jejich otázky, vzpomenu na příběh o Thaletovi, který se díval na hvězdy a spadl přitom do jámy. Lidé se mu smáli, jak chce něco vybádat na nebi, kdy si nevidí pod nohy. Proč se vlastně snaíme vměstnat kosmologii do studijních plánů i tam, kde si to budoucí povolání studentů neádá? Neubíráme jim tím čas, který by měli věnovat pozemským problémům? Mohl bych si vypůjčit odpověď od Hegela, který ve svých přednáškách řekl, e Thaletovi kritikové ovšem do jámy spadnout nemohou, protoe nevzhlédnou-li nikdy ke hvězdám, vlastně v ní po celý ivot ijí. Vadí to však něčemu?
Kdy se tvor, jeho potomky jsme, začal stávat člověkem? Myslím, e to ještě nebylo ve chvíli, kdy začal vnímat svět, pociťovat slasti a strasti a vyhledávat je nebo se jim vyhýbat. Teprve a začal vnímat čas, dokázal si zapamatovat minulost a učit se z ní a dokázal si představit budoucnost a snait se ji ovlivnit. Rozšiřoval pak svůj časový horizont a prohluboval poznání toho, co jím bylo obkroueno. Protoe čas je nerozlučně spojen s prostorem, rozšiřoval se tak a prohluboval i jeho pohled do dálky. Zároveň s tím rostla i jeho – dodnes záhadná – schopnost vytyčovat si cíle a snait se jich ve spolupráci s vesmírem dosáhnout. (Bergson nazval své stěejní dílo Čas a svoboda.)
My ovšem míníme a vesmír mění. Ukazuje se, e nechceme-li se zničit, musíme pozměnit cesty ke svým cílům, ba i samotné cíle. Nebylo lépe – vnucuje se otázka – nevydávat se na cestu do neznáma, a kdy u se tak stalo, alespoň z ní vycouvat? Nemyslím si to. Byla by to cesta zpátky a vyhasínalo by na ní i vědění a vědomí. A kosmologie nám říká přinejmenším to, e ústup a nezasahování by nás před zkázou nezachránily. I Slunce se ještě rozhoří a nakonec vyhasne. Nedávno jsem si poslechl přednášku vynikajícího astrofyzika Martina Reese. Nevylučuje, e i po miliardách let budeme mít dědice, kteří dokáí uniknout zkáze. Jen si nesmíme představovat, e budou mít naše těla – budou nám moná vzdáleni stejně, jako my jsme vzdálení bakteriím. Ale kdyby po nás ve vesmíru nezbylo nic, pořád z něho můeme odejít tak, aby – slovy Nerudovými – stál nad námi s obnaenou hlavou. Věřím, e lidský rod své monosti dosud nevyčerpal.
Nesname se nyní nahlédnout do příliš vzdálené budoucnosti a pokusme se vyuít toho, co víme dnes. Dává současná kosmologie důvody k optimismu? Můeme v poznání vesmíru hledat základy pro kosmické náboenství, jak o něm mluvil Einstein? Nebo nám vesmír můe nabídnout jen věčné mlčení nekonečných prostorů, které děsilo Pascala? Napadají mne tu dvě myšlenky.
Díky pokroku kosmologie víme dnes mnohem více o souvislosti mezi vesmírem a námi. Troufáme si odpovědět na kdysi tak oehavou otázku, zda ijeme uprostřed, nebo na periferii vesmíru. Vesmír, pokud dohlédneme, nemá ádný střed, ve velkém měřítku je všude stejný, má společné dějiny a probíhají v něm obdobné děje. Místo, na něm ijeme, nemá tedy ádné zvláštní postavení ve vesmíru. Pro ivot, jak jej známe, musí však splňovat velmi speciální podmínky. V tomto smyslu je naše postavení vzácné, na druhé straně však u i v naší galaxii počet objevených planet vzrostl do tisíců, a to zatím můeme pátrat jen v její nepatrné části. e nejsme ve vesmíru jako myslící bytosti sami, jeví se dnes mnohem pravděpodobnější ne dříve. Kdybychom se o tom jednou přesvědčili, celá naše perspektiva by se jistě zásadně proměnila. Snad bychom se necítili tak sami?
A dále: vesmír nám napovídá, e bychom mohli po jeho vzoru uvolňovat energii jadernou fůzí – slučováním jader atomů. Mohlo by se to podařit u v tomto století. Jak se zdá, nedostatek energie by přestal být ústředním problémem. Jaké nové problémy by vyvstaly? O tom příště.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.