Na serveru quora.com mohou klást otázky lidé z celého světa, a kdokoli ze čtenářů chce, odpoví. Vzhledem k tomu, e mezi respondenty jsou lidé s různou zkušeností, lze se z jejich odpovědí leccos zajímavého dovědět. Přeloili jsme odpověď na otázku Jak rozšířená je v ČLR korupce? Jak se liší na různých úrovních státní správy a jaká je její historie?, jejím autorem je Janus Dongye Qimeng.
V Číně skutečně existuje systémová korupce. Představuje váný problém. Zároveň je mírná korupce tajným klíčem k vysoké účinnosti čínské vlády. Jak to? Ukame si to na příkladu.
Řekněme, e Jiayi Liu je vůdcem Komunistické strany Číny v provincii Šan-tung. Má na starosti provincii s 99,47 milionu lidí a HDP 1,2 bilionu dolarů. Pro porovnání: je to podobné, jako kdyby řídil Mexiko. (V Číně je 34 jednotek první – provinční úrovně, 333 jednotek druhé – prefekturní úrovně, 2858 celků podřízených jednotkám druhé úrovně, z toho 1464 okresů, 852 městských obvodů atd.)
Chce-li vládnout provincii se 100 miliony lidí, musí se o někoho opřít. Nemám na mysli podporu zaměstnanců, kteří prostě dělají svou práci, nebo falešnou podporu od někoho, kdo mu chce vrazit nů do zad. Opřít se můe jenom o někoho, kdo s ním pluje na stejné lodi na bázi přímého nebo nepřímého spojení zájmů. Musí sestavit partu lidí, kteří ho podpoří, protoe mají stejný zájem a cíle. Aby někdo chtěl do lodě nastoupit, musí mu něco slíbit, ať to je lukrativní postavení, povýšení nebo udělení megaprojektu v hodnotě miliard dolarů. I kdy ví, e všichni nepatří do stejné frakce (čili vlastně substrany v rámci KSČ). musí svého parťáka pouívat moudře pomocí cukru a biče.
Například kdy byl Tyrion – Ošklivý, ale vysoce inteligentní trpaslík-intrikán – ve Hře o trůny poprvé jmenován pravou rukou krále, musel zjistit, kterého z královských rádců můe pouít a kterého se musí zbavit. Liu je na tom podobně. Někdo můe pomoci, jiný být špiónem soupeřů. Co má dělat? Stojí za to se podívat na Hru o trůny, jak Tyrion lidi dobře vyuívá. Třeba kdy slíbil Malíčkovi postavení Pána na Riverrunu, aby ho dostal na loď. V reálné čínské politice se podobné scénáře uskutečňují denně, ale v mnohem větším měřítku. Nejvyšší vůdce Šan-tungu čelí stočlenné radě, kterou přímo řídí. Ta zahrnuje 17 starostů – členů KS Číny a 17 občanských starostů ze všech 17 prefekturních měst v Šan-tungu. Zahrnuje také několik provinčních náměstků KS Číny a občanských vůdců. Ti mají na starosti resorty vývoje, výroby, zdravotnictví, školství a armády.
Kadý člen rady je sám o sobě velmi silný. Jsou mezi nimi špičkoví vůdci prefekturního města s volebním obvodem přiblině 5 milionů lidí. A také mají ve svém městě vlastní kruhy nebo kabinety s 5–10 vůdci na úrovni okresů. Pokud je sečtete, má Šan-tung 139 jednotek třetí úrovně. To znamená, e Liu má také nepřímo na starosti 139 stranických vůdců na úrovni okresu plus 139 těch občanských. Pojďme dále, kadý vůdce na úrovni okresu má na starosti 5–20 stranických vůdců na úrovni města. Celkem je v Šan-tungu 1931 měst. Kadé město má přiblině 50 tisíc obyvatel. Kadé město má 10–50 okresů a vesnic atd. Tyto vůdce Liu prakticky kontrolovat nemůe, protoe nelze řídit 5000 stranických vůdců. Jediné, co můe udělat, je komunikovat s kabinetem s méně ne stovkou vysoce postavených představitelů.
Aby efektivně realizoval svůj cíl rozvoje Šan-tungu, Liu začal stavět svůj kruh zájmů, tedy posádku lodě. Mezi sto lidmi v radě musí některým slíbit lukrativní pozice, aby pro něj konali efektivně. Jinak by ti, kteří na lodi nejsou, byli líní a dělali věci pomalu.
Jak tedy rozumně pouívat lidi?
První pravidlo, soutě a vyvaování. Jmenuje jednoho starostu, který se mu líbí, a pak nominuje jeho soupeře do podobné pozice, aby ho kontroloval a vyvaoval. Pokud soupeře porazí, stačí jmenovat jiného soupeře, který ho bude neustále vyvaovat.
Druhé pravidlo, konspirace. Řekne jim, e oficiálně má nulovou toleranci vůči jakékoli formě korupce, ale e zavře oči, kdy skutečně zjistí, e se korupce dopustili.
Třetí pravidlo, vyhroování. Tajně shromaďuje důkazy o všech svých podřízených, aby to mohl pouít jako důkaz proti nim, pokud by někdo chtěl opustit loď nebo se proti němu postavil.
Čtvrté pravidlo, rozbíjet kruhy. Jakmile Liu zjistí, e někdo tajně buduje své vlastní kruhy přátelství, musí je vdy po několika letech rozbít. Jedním z účinných způsobů je rotace pozic. Například vymění starosty města Qingdao a Jinan, pokud zjistí, e oba tvoří svoje vlastní kruhy.
Jakmile slíbí něco, co není fér, ouha, dopustil se sám korupce. Musí si toho být plně vědom, aby mohl pomocí několika klamavých triků nebo implicitních pravidel předstírat, e jmenuje lidi čistě na základě jejich zásluh. Ale za scénou jsou jejich zásluhy pouze jednou z věcí, kterou bere v úvahu. Musí zváit, do jaké frakce patří. Samozřejmě můe propagovat pouze někoho, kdo je v jeho lodi. V USA je slib a politické lobování legalizováno, ale musí se dodrovat pravidla. V Číně je to podobné, Liu musí dodrovat pravidla, aby byl silný a přeil.
Není však jediným hráčem ve hře. Jeho šéf, Xi Jin ping, je také mistrem v pouívání lidí. Je si plně vědom, e Liu ve své provincii formuje své vlastní kruhy. Jmenoval tedy jiného provinčního vůdce se stejnou hodností, aby zkontroloval a vyváil jeho moc. Xi Jin ping jmenoval Gong Zhenga občanským vůdcem provincie Šan-tung. Je to jeho soupeř. Bude ho pozorovat a vystoupí proti němu, pokud nebude opatrný. A také ví, e Gong Zheng je manelem sestry Liu He. Kdo je Liu He? Je to Xi Jin pingův popravčí. Vede jednání o obchodní válce s USA.
Gong Zheng rovně buduje své vlastní kruhy. Rada se v zásadě rozdělí na dva kruhy, které si navzájem konkurují. Aby byl povýšen nebo přeil, musí usilovněji pracovat a udělat více věcí ne jeho soupeř. Proto Liu navrhl několik megaprojektů na rozvoj Šan-tungu. Tyto projekty neslouí jen k jeho sebepropagaci, ale také pro získání dalších lidí do jeho kruhů. Například v Šan-tungu postaví tři vysokorychlostní eleznice. Přiláká víc zahraničních investic do Šan-tungu a podpoří výrobu a prodej produkce Šan-tungu do ostatních provincií a do zámoří. Také věnuje zvláštní pozornost chudým lidem v Šan-tungu a poradí jim, jak vydělat peníze. S cílem zvýšit výkon také poádal kadého vůdce provinčního sektoru v oblasti zemědělství, školství, financí, armády, výroby atd., aby navrhli svoje vlastní plány.
Všiml si, e i soupeř navrhl své vlastní plány nebo e bude spolupracovat na stejném projektu s rizikem, e se ho bude snait podrazit. Liu ho musí překonat ve všech směrech. Aby mohl své plány provést efektivněji, musí do čela postavit schopnější lidi ze svého kruhu a slíbit jim obrovské výhody, pokud je splní. Schopní lidé pro něj budou pracovat, pouze pokud mohou získat obrovské výhody. Proč jsou schopní? Umí taky řídit lidi. Umí dělit výhody a odpovědnost do svých vlastních kruhů.
Vezměme si jako příklad vysokorychlostní eleznici: musí být postavena co nejrychleji a ve vysoké kvalitě. Tak se stane zásluhou v Liuově řízení provincie, a on můe povýšit do ústřední vlády.
Chce-li povzbudit své lidi, aby práci dělali efektivně, umoní členům rady, aby část fondů nebo budoucích akcií převzali pro své vlastní zájmy. Liuův poradce rozděluje výhody do jejich kruhů, aby mohli vykonat práci co nejrychleji. Vysokorychlostní eleznice znamená stavby nových nemovitostí, komunikací, elektráren, logistiky a distribucí daní napříč několika městy. Tito starostové by samozřejmě měli na starosti stavbu staničních komplexů, výběrová řízení mezi dodavateli nebo jiné rozdělení výhod. To znamená, e se mohou umazat v kadé etapě v kadém kruhu.
Nad vším se nedají zavřít oči. Liu si musí být plně vědom, e má plnou odpovědnost, pokud se s vysokorychlostní eleznicí něco stane. Jeho moná kariéra v ústřední vládě by padla, kdyby došlo k havárii. Dojde-li k ohroení bezpečnosti, můe ho ústřední vláda propustit nebo u nebude uvaovat o jeho povýšení.
Politický ivot ho vede k tomu, aby přijal veškeré prostředky, jimi zajistí, e eleznice musí být postavena včas a kvalitně. Můe také určit specializovanou skupinu lidí a média, které budou dohlíet na projekt, aby nedošlo k masivním skandálům nebo problémům s kvalitou. Umoní určitou toleranci korupce na kadé úrovni správy, pokud si budou brát jen nepatrný zlomek výhod, který zajistí splnění úkolů. Kadý na kadé úrovni si je plně vědom, e problémy s kvalitou znamenají ztrátu zaměstnání. Take kvalita je více či méně zaručena.
Korupce je lubrikant a katalyzátor, který dává týmům dynamiku. Příliš mnoho korupce by způsobilo zhroucení celého systému. Při příliš malé korupci by se lidi bránili dělat věci rychle. Postupně se tak Liu naučil vůdcovskému umění vyvaovat korupci, riziko a efektivitu.
Po pěti letech jeho termín vůdce Šan-tungu konečně vyprší. Ústřední vláda poté během Národního lidového kongresu zkontroluje jeho výkon a úspěchy. Za normálních okolností rozhodují nejvyšší členové Ústředního výboru KS Číny během dovolené v Bei Daihe.
Pro Liuovo povýšení jsou jeho zásluhy pouze jedním parametrem. Záleí také na tom, do jaké frakce v ústřední vládě patří. Existuje dalších 34 hlavních provinčních vůdců, kteří také touí po povýšení. Ústřední vláda není tak jednotná, jak si mnoho lidí myslí. To znamená, e se musí připojit k jedné z frakcí. Pokud to neudělá, nikdy nebude povýšen. Pokud se připojí ke špatné, ohrozí svou existenci. Tyto frakce jsou vlastně substranami uvnitř Komunistické strany Číny.
Před Xi Jin pingem existovaly tři frakce, které dominovaly čínské ústřední vládě. Jedna z nejvlivnějších frakcí se nazývá Tuanpai. Tito představitelé KSČ pocházejí z normálních čínských rodin – tedy nejsou potomky zakladatelských generací KSČ. Byli povýšeni na základě svých schopností, nikoli rodinného zázemí.
Druhá frakce se nazývá Jiangxi, co je skupina vůdců podporovaná Jiang Zeminem, bývalým vůdcem KSČ. Vůdci v Jiangxi jsou obvykle povýšeni ze Šanghaje, a jsou většinou protrně orientovaní.
Třetí frakce se nazývá Xi Jin pingova armáda. To je skupina lidí, kterou podporoval Xi Jin ping. Ve skutečnosti se Xi velmi dlouho drel zpátky a tajně získával lidi do svých kruhů. Postavil si tak vlastní armádu: své vlastní kruhy. Jak to udělal? Pouitím stejných pravidel, o kterých jsme se zmínili výše.
Pak úspěšně porazil svého soupeře: Bo Xilaie a jeho kruhy, ne se úspěšně dostal na vrchol. To byli velcí tygři, které se Xiovi podařilo porazit obviněním z korupce. Korupce byla samozřejmě hlavní zbraní Xia, kterou bojoval proti svým soupeřům. I kdy někdo není zkorumpovaný, vdy na něj můete něco najít, nebo jen tvrdit, e se na korupci podílel.
I kdy v současné situaci je v Ústřední vládě jenom frakce Xi, stále existují subfrakce a utváří se mnoho malých kruhů. Je to přesně stejná situace jako ve školní třídě, v podniku, ve společnosti. Někteří lidé spolu vycházejí a jiní ne. Politika existuje všude.
I kdy Xi je nyní na vrcholu své absolutní moci, staré kruhy Deng Xiao pinga a Jiang Zemina jsou stále tajně proti Xi. Tito lidé hledají kadou příleitost, jak porazit nebo jen oslabit Xiho kruh. Jako obranu Xi navrhl kampaň na podporu mládee, čím legalizoval prostředky, jimi můe na svou stranu získat mladé lidi.
Ale po desetiletích zkušeností s pouíváním lidí víte, co máte dělat a ke které frakci se připojit. Aby se Liu mohl připojit k Xiově frakci a přiblíil se ke Xiovi, musí si vést opravdu dobře, co koreluje s Xiovou vizí.
Pokud při vedení provincie Šan-tung dosáhl opravdu dobrých výsledků, v příštích pěti letech můe být jmenován vůdcem Tibetu. Musí se snait zlepšit tamní ivot a omezit sráky mezi Číňany a Tibeťany. Pokud si po-vede dobře i v Tibetu, bude jmenován vedoucím Fujiana. Ve Fujianu se naučí rozumět tomu, co se děje v tajwanském průlivu, a bude mít zkušenosti s řešením tajwanských problémů. Po Fujianu můe být jmenován starostou Šanghaje, aby měl zkušenosti s řízením globálního finančního centra. Pokud bude mít opravdu štěstí, bude povaován za kandidáta na předsedu Komunistické strany Číny.
Pro pochopení měřítka udělám analogii. Evropské země mají podobnou velikost a HDP jako provincie v Číně. Představte si, e premiérka Německa Angela Merkelová je na pět let jmenována vůdcem Řecka. Vyuije svého talentu a zkušeností z Německa k reformě a rozvoji řecké ekonomiky. Pokud se jí v Řecku bude dobře dařit, jmenují ji pak vůdkyní Srbska, aby dokonale pochopila kosovský problém. Po pěti letech bude starostkou Londýna, aby se seznámila s finančními a obchodními záleitostmi. Nakonec se po pěti nebo šesti střídáních můe konečně stát vůdkyní Evropy, protoe rozumí kadé její části a v kadé zemi má kruhy svých příznivců.
*
Tak funguje korupce v Číně. Prolíná se s uměním pouívání správných lidí a s filozofií utváření kruhů společných zájmů. Kdo ji pouívá dobře, zvyšuje svou efektivitu. Ale nese odpovědnost, pokud se mu korupce vymkne zpod kontroly. A to je v Číně nebezpečné. Komu se to stane, skončí na dlouhá léta ve vězení, popřípadě můe za těkou korupci dostat trest smrti.
Ve srovnání s korupcí v demokratických zemích, jako je Indie, je to jiné. V Indii, kde je zkorumpovaný kadý a kadý chce získat podíl, nikdo nic nedělá a nikdo nenese odpovědnost. Zkorumpovaným úředníkům stačí rezignovat. Voliči nesou odpovědnost za to, e hlasovali pro špatné lidi. V Číně je také zkorumpovaný kadý a kadý chce získat podíl, ale nejvyšší úředník přebírá odpovědnost, jinak by byl odsouzen k smrti, take se ujistí, e se věci dělají efektivně a kadý se podílí na výhodách jistým podílem.
Ti, kteří se dostali na špici, jsou mistry v pouívání lidí a mají vysokou emoční inteligenci, kterou uívají při budování svých vlastních kruhů.
V demokratickém Tajwanu je to přesně naopak, dobrý řečník se můe rychle stát z manaera trhu starostou Gaoshiungu a poté se za pouhé čtyři měsíce stát prezidentem. Vše, co má, je pouze podpora voličů. Má taky inteligenci na vybudování svých kruhů a aliancí, aby dosáhl lepší správy své země? Zatím jsem to nezaznamenal.
S asistencí Google translate přeloil Václav ák.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.