Není zvykem nechat na Andreji Babišovi nit suchou. Patří to a k dobové (politické) módě. Bezpečné nadávání na jeho adresu připomíná skoro předchozí desetiletí. kdy komunistické pořádky mohly naprosto za vše. V kritice se snaily vdy udávat tón především strany, které Babišovým ambiciózním a bombastickým nástupem ztratily dřívější výsadní pozice. Přitom však miliardářův úspěch není ničím jiným ne rozvedením jejich mnohaleté, dodnes omílané mantry o nebránění v rozletu podnikatelům.
Ani bych měl zájem zastávat se českého premiéra s jeho ANO 2011 (politickou divizí holdingu Agrofert), přece jen bych mu rád přičetl cosi zásadního k dobru. Třebae jde o věc nezáměrnou. Stal se jakýmsi vývojovým zlomem. Moná, e zlomem poněkud ohroujícím svobodomyslné principy demokratického státu, jen se tak rád řídil autoritativně (jako firmu). Zároveň ale zlomem, jen skýtá širší příleitost. Nepřímo toti nutí dosavadní partajní oligarchie ke změnám jednání a myšlení. Přirozeně, změny jsou to parciální, pomalé i neochotně prováděné, nicméně nevyhnutelné. Nezbytné pro větší šanci na přeití tradičních stranických značek.
Staronový konflikt starého s novým byl dobře viditelný na letošním kongresu ODS i na sjezdu mnohem starobylejších lidovců. KDU-ČSL, jak se dnes oficiálně strana nazývá. Obě strany prodlévají ve frustrující opoziční pozici, nicméně lidovci jsou na tom o poznání hůř. Podráky si dlouhodobě odírají přešlapováním na pětiprocentní hranici zvolitelnosti do Sněmovny a z jejich dřívějších projektů pravicové integrace se stala přezrála těšínská jablíčka. Hlavně osobními ambicemi zkaené plody, o nich se u jen planě mluví. Nedost na tom. Teprve od loňského sjezdu v Brně straně předsedající Marek Výborný, do něj mnozí vkládali plno nadějí, odstoupil po náhlé rodinné tragédii. Čím dvakrát podtrhl trojjediný problém v dosavadním směřování KDU-ČSL. Jak z personální, ideové, ale především preferenční bídy?
Lídr Výborný z vedoucího postu odešel, ani, přiznejme si, dosáhl významnějších změn k lepšímu. Ale alespoň byl neokoukanou a nezprofanovanou postavou, přitom se silným politickým zázemím. Po jeho rezignaci se pak stalo zjevným, e monosti volby nového vůdce lidovců oscilují mezi Marianem Jurečkou a Janem Bartoškem. Přičem první z nich byl favorit. To se na mimořádném sjezdu i jasně potvrdilo. Obecně pak šlo o boj starých harcovníků, s nimi můeme spojovat věru leccos, jen ne novou profilaci KDU-ČSL. Lidovci jsou toti ve zcela jiné personální situaci, ne v jaké byli dejme tomu roku 1990, kdy vešlo ve známost něco pro tu dobu symptomatického – e nově zvolený předák (stoupenec předlistopadového obrození strany!) Josef Bartončík patřil ke spolupracovníkům StB. Jeho nástupce Josef Lux skandál zahladil, a nadto pomohl veřejnosti zapomenout na předchozí nezapomenutelnou činnost Československé strany lidové v Národní frontě. Partaj úspěšně představil v roli budovatele – liberální demokracie. Uitečného člena Klausových kabinetů (proti němu se posléze morálně pohoršení lidovci efektně bouřili).
Naše (vedle komunistů) nejkonzervativnější strana si sama se sebou dlouhodobě zjevně neví rady. Mluví o změně, leč obvykle svede být nová výhradně a pouze postaru. Sentimentálně vzpomíná na postavení, jemu se těšila za postrevolučního vedení Josefa Luxe. Najít ale takové světlo, jakým byl právě Lux, nesvede. Stejně jako u prakticky nedokáe oslovovat novými idejemi, zatímco její tvrdé jádro se postupně tenčí. Je to na pováenou, neboť hrot Damoklova meče nezastoupení v dolní komoře ji na lidovce jednou (v roce 2010) ostře dopadl. Pokud by se to opakovalo, nemuseli by se z toho jednak ji vzpamatovat, a taky by šlo o další jasné znamení, e se český stranický ivot zásadně překresluje.
Pavel P. Kopecký (1979) je politolog a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.