Doba se mění a spolu s ní i politika. Ta česká sice některé trendy následuje o něco pomaleji, i u nás ale vídáme politiky překonávající naši zahlcenost informacemi a ze všech stran vynucovanou pozorností ještě agresivnějšími a více šokujícími metodami.
Lednový kongres ODS ukázal jeden směr, kterým se posouvá naše politická scéna. Na 1. a následně i řadového místopředsedu kandidoval starosta městské části Praha-Řeporyje a někdejší bulvární novinář a šéfredaktor Pavel Novotný.
Zvolen sice nebyl – v prvním případě získal 60 hlasů z 500, v druhém pak o čtyřicet více, přesto jeho projev, ve kterém své spolustraníky vůbec nešetřil, zaujal a mluvilo se o něm více ne o projevech jiných politiků na kongresu.
Novotný u teď patří k nejznámějším politikům ODS, jeho hvězda bude zřejmě dále stoupat a dost moná je jen otázka času, kdy se do vedení Občanské demokratické strany skutečně probojuje. Kdoví zda se jednoho dne nestane i jejím předsedou.
Jedna věc je, jaká budoucnost čeká ODS – to teď můeme nechat stranou. Druhá věc je, nakolik se zde ukazuje, co to v dnešní době znamená být úspěšný v politice a co je nejjednodušší cesta, jak si tento úspěch zajistit.
Novotného úspěch se v tuto chvíli vyznačuje tím, e jeho a Řeporyje zná kadý – dá se říct, e se mu podařilo udělat z nich městskou část s mezinárodním přesahem. Nejde ovšem jen o známost, nýbr o jistou rozhodnost, svéhlavost a ochotu hledat neotřelá řešení a vyřešit vše, co je potřeba. Právě tahle kombinace můe starostu Řeporyjí přivést k dalším významným politickým postům a zajistit mu přízeň voličů i v budoucích volbách.
Kdy jsem na sociálních sítích na tohle téma debatoval s jedním svým známým, napsal mi, jako by si o mně myslel, e jsem totálně zaspal a jsem duchem někde hluboko v minulém století: Probuď se... lidi u dávno nezajímají seriózní politici v kvádru. Doba se mění. Naopak nahoru jdou politici baviči bez kravat a s kontroverzí. Všude po světě.
Má pravdu, politici typu Novotného jsou na vzestupu a všem ostatním slouí jako příklad toho, jakým směrem se vydat a co funguje. Politické strany a jednotliví politici jsou tak pod tlakem, aby se těmto trendům přizpůsobili a napodobili je. Jaké to s sebou ale nese důsledky a co si s tím počít?
Je dost dobře moné, e návrat zpátky ji není moný a e doba se opravdu změnila a seriózní politici v kvádru u nikoho zajímat nebudou a politici baviči bez kravat a s kontroverzí budou dominovat. Není tedy jiná monost ne tento stav akceptovat a pokud mono se na něj adaptovat a smířit se s tím, e forma totálně zvítězila nad obsahem?
Odpověď je sloitější. Trend bavičů a bulvárních prvků, které se do politiky vkrádají, je očividný. Stejně tak ale platí, e i sebelepší komik musí nabídnout alespoň nějaký obsah a výsledky, jinak by ho voliči brzy vypoklonkovali – nebo se tak aspoň musí tvářit, vsadit na sílu politického marketingu a vytvořit si takový obraz navenek. Co se dělá lépe, kdy to není čirá le, nýbr minimálně zčásti pravda.
Ten, kdo bude mít propracovaný program a dostatek obsahu, přitom však nebude vytvářet show, divadlo a kabaret, sice dost moná bude v nevýhodě a v mnoha ohledech to bude mít těší, pravděpodobně to ale odnese dříve ve vlastní straně ne u voličů a jeho partaj se ho zbaví ještě předtím, ne se jeho přístup plně zúročí a přinese kýené výsledky. On by je nakonec přinesl, ovšem trvalo by to o něco déle.
Zároveň popisovaná změna nepřišla zničehonic a odehrává se u delší čas (koneckonců i Miloš Zeman jako lídr opozice a následně premiér měl v sobě velký kus baviče). V posledních letech se však tento trend stupňuje.
Můe se stát, e dostoupí jistého vrcholu a posléze trochu opadne, těko však ten rys soudobé politiky zmizí docela. Lidé mají příliš málo času, všechno se v jejich ivotě odehrává strašně rychle, a proto i politiku chtějí zaívat v instantní, zábavné a šok budící podobě. Respektive, aby k nim v té záplavě informací a sdělení vůbec pronikla, musí mít formu třeskuté zábavy a bulváru, jinak ji nejsou schopni postřehnout, zaregistrovat a brát v potaz.
V ádném případě to není problém občanů a jejich povrchnosti či toho, e by se chtěli pouze bavit a vstřebávat jen skandální výstřednosti. Je to problém strukturální, který vychází z povahy světa a prostředí, v něm ijeme. Jeho řešení je proto tak těké a nesnadné, protoe v posledku vyaduje právě proměnu toho, co nás obklopuje a co námi všemi vlastně proniká.
I kdy se stále více hovoří o všudypřítomné zahlcenosti a přesycenosti informacemi a neustálými ataky na naši pozornost, nic z toho zásadněji neopadá a mnoho k lepšímu se nemění. Vystoupit z té záplavy a překotnosti není snadné, take většina lidí si vystačí s tím, e útoky na své vnímání do určité míry filtruje a snaí se k sobě toho pustit co nejméně.
Výsledkem je, e se k nim dostane to nejagresivnější, nejvíce drzé a bulvární, vyvolávající co největší skandál. Jde tím pádem o to, co popisujeme a co se následně projevuje politiky, jako jsou Donald Trump, Boris Johnson anebo Pavel Novotný.
Největší odpovědnost tak leí na jednotlivých politických stranách a jejich členech, nakolik této tendenci podléhají a s jakou trpělivostí provázejí svá stranická vedení, která bulvarizaci třeba nejdou úplně na ruku, i kdy to zpomaluje růst volebních preferencí.
Jaroslav Bican (1987) je politolog, komentátor.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.