Před Vánocemi jako obvykle nebankovní společnosti, vydělávající na půjčování peněz, zavětřily svoji příleitost. Určitě by se jim to nelíbilo, ale dovolím si jejich počínání označit za lichvářské či lichvě se velmi blíící. Tak třeba mi do schránky přišel lístek s označením Certifikát na flexibilní půjčku, která vám po prvním roce splácení vrátí 1 zaplacených úroků zpět. Jednalo se o reklamní sdělení jisté společnosti, která mi nabízela sjednání půjčky přes internet či pouhým zavoláním na bezplatnou nonstop linku. A navíc prý díky revolvingovému úvěru mohu splácet kadý měsíc víc nebo míň, stačí, kdy dodrím minimální výši splátky.
Zajímavé informace byly doplněny drobným písmem: Splátky a částka, kterou celkem zaplatíte, jsou matematicky zaokrouhleny. Zřejmě tak, aby na nich ona nebankovní společnost ještě něco trhla. Byl tam uveden jakýsi příklad čerpání a splácení, neopomněli však dodat, e kadý úvěr posuzují individuálně a můe se od prezentovaného lišit. Tedy i kdy budu postupovat přesně podle uvedeného příkladu, nevím, co mne vlastně čeká! Navíc uvedené hodnoty platí jen za předpokladu čerpání celé výše úvěru okamitě, bezhotovostně, v plné výši, při výše uvedené úrokové sazbě, při poskytnutí revolvingového úvěru na období jednoho roku
Nejsem příliš zběhlý v podobných úvěrových záleitostech, ale z uvedeného je zřejmé, e jde o produkt velmi zrádný. Např. při výši půjčky 120 000 Kč je sice určena minimální výše splátky 2028 Kč měsíčně, abyste ovšem dodreli zmíněnou drobným písmem psanou poznámku, musíte kadý měsíc splatit více ne 10 000 Kč.
Podstatu revolvingového úvěru jsem si musel nastudovat. Vyznačuje se opakujícím se čerpáním, a to vdy po doplacení celého úvěru, případně po doplacení jeho předem stanovené části (aha, je to jako revolver, který vystřelí víc ran za sebou). K obnovování úvěru dochází automaticky na základě smlouvy. Právě díky tomuto automatickému čerpání se jedná o vysoce rizikový produkt. Dluník často přestane po doplacení úvěru splácet v domnění, e úvěr ji splatil. Ale chyba lávky. Mezitím u načerpal další. Nově přidělený úvěr nelze odmítnout, smlouvu je potřeba v určitém termínu vypovědět, aby nedošlo k revolvingu.
Vraťme se ale k certifikátu, který jsem obdrel. V jiném příkladu je na lístku nenápadně uvedeno, e kdy si půjčíte 100 000 Kč, činí roční úroková sazba 13,88 % a RPSN (veškeré celkové náklady splácení) činí 14,8 %! Někdo prostě inkasuje téměř 15% zisk skoro za nic. Tedy pardon, musí vloit své peníze, ivit správce webových stránek a několik střídajících se telefonistek na nonstop lince.
Kdy já jako pracující uloím peníze do banky, dostanu k dispozici běný účet s nulovým úročením a spořicí účet s úrokem 0,2 %. Nabídnou mi sice i vyšší úročení spořicího účtu, ale jen v případě, e se upíšu ještě k investicím. U nich však na rozdíl od běného a spořicího účtu není vklad pojištěn, tudí nemám jistotu, e dostanu zpět aspoň to, co jsem uloil. A inflace se v současnosti pohybuje kolem 2,5 %. Zatraceně, chce-li někdo zbohatnout, nemůe se ivit prací, nýbr spekulací! A to nemluvím o problematice exekucí, o které se bojuje v parlamentu. Nejdřív musíme z něčeho ít, teprve to, co nám zbude, můeme ukládat. Značnému mnoství našich spoluobčanů, ijících od výplaty k výplatě, nezbude vůbec nic. A ceny rezidenčních nemovitostí vrostly podle ČNB v loňském roce průměrně 8 %, letošní nárůst se očekává kolem 5 %. Kdo nemá vlastní bydlení nebo výrazně nadprůměrný příjem, je ztracen, většinu platu vydá za nájem. A rentiéři, kteří nakoupili bytů několik, kdy byly ještě levné, mají o ivobytí postaráno.
Tvrzení o nedostatečné finanční gramotnosti naší populace jsou sice nejspíš do značné míry pravdivá, ze státu ani z občany volených zákonodárců to však nesnímá odpovědnost. Počet vysokoškolsky vzdělaných lidí sice výrazně roste, mnozí dnešní bakaláři by však podle mé kantorské zkušenosti ještě před takovými dvaceti lety neuspěli u maturity na gymnáziu. Pořád je a vdy bude dost lidí, kteří se dají opít rohlíkem, a třeba za to ani tak úplně nemohou. Je chybou celé společnosti, e umoňujeme lichvářům přijít k penězům tak snadno.
Hynek Skořepa, Boskovice
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.